Genel

Zehirlendiği iddiasıyla Berlin’de tedavi gören Navalnıy’ın sağlık durumu iyiye gidiyor

Zehirlendiği iddiasıyla Almanya’nın başkenti Berlin’deki Charite Hastanesinde tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy, Instagram hesabından fotoğrafını paylaştı.

Abone Ol  
 

Zehirlendiği iddiasıyla Almanya’nın başkenti Berlin’deki Charite Hastanesinde tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy, Instagram hesabından fotoğrafını paylaştı.

Navalnıy, tedavi edildiği hastanedeki odasından ailesiyle çekilen bir fotoğrafını paylaşarak dün ilk kez gün süresince rastgele bir aygıt yardımı olmadan soluk alabildiğini belirtti.

Navalnıy, taraftarlarına da mesaj göndererek “Hepinizi özledim” ifadesini kullandı.

– Navalnıy’ın zehirlenmesi iddiası

Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos’ta uçağa binen Navalnıy’ın uçuş sırasında fenalaşmasının sonrasında uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı.

Omsk’taki hastaneye kaldırılan Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.

44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustos’ta Omsk’tan özel bir uçakla tedavi için Berlin’deki Charite Hastanesine nakledilmişti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül’de, Navalnıy’ın sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasal ile net olarak zehirlendiğinin teşhis edildiğini açıklamıştı.

Charite Hastanesi, 7 Eylül’de, Navalnıy’ın sağlık durumunun iyiye gittiğini ve komadan çıktığını bildirmişti.

Seibert, dün de Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlendiğinin İsveç ve Fransa’daki 2 ayrı bağımsız laboratuvar doğrultusundan daha doğrulandığını kaydetmişti.

-Navalnıy Rusya’da yolsuzluklara karşı mücadelesiyle biliniyor

Rus muhalif aktivist Aleksey Navalnıy, ülkedeki yolsuzluklara karşı verilen mücadeleyle biliniyor.

“Aleksey Navalnıy” ve “Navalnıy Live” Youtube kanalını yöneten Navalnıy, Kremlin yönetimine karşı protesto gösterileri düzenlemesi nedeniyle sık sık hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yolsuzlukla Mücadele Vakfını 2011’de kuran Navalnıy, “Kremlin’in aşçısı” olarak anılan Yevgeniy Prigojin’in yemek şirketinin hizmet verilen okullarda öğrencileri hastalandırdığını iddia etmişti.

44 yaşındaki Navalnıy, Prigojin’in kendisine, vakfa ve vakfın avukatı Lubov Sobol’e yönelik toplam 88 milyon rublelik (yaklaşık 1 milyon 240 bin dolar) dava açması nedeniyle vakfını kapatma kararı aldığını bildirmişti.

Moskova belediye başkanı tercihlerinde 2013’te Halkın Özgürlüğü Partisinden aday olan Navalnıy, sahip olunan Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’e karşı tercihleri kaybetmişti.

Navalnıy’nın Rusya’da 2018’de oluşturulan devlet başkanlığı tercihlerinde adaylığı, sabıka kaydı gerekçesiyle Rusya Merkez Seçim Komisyonu doğrultusundan kaydedilmemişti.

Kremlin yönetimine muhalif Navalnıy, 2012’de Time Dergisi doğrultusundan dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak kabul edilmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri