Ekonomi

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksinde Artış

Haziran ayındaki verinin Mayıs’a nazaran yüzde 0,95 oranında artış gösterdiği gözlendi!

Abone Ol  
 
66 / 100

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD – ÜFE), Haziran ayı kapsamında Mayıs’a nazaran yüzde 0,95 oranında bir artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan bu senenin Haziran ayına ait Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD – ÜFE) verileri ışığında, Haziran ayındaki verinin Mayıs’a nazaran yüzde 0,95 oranında artış gösterdiği gözlendi. Haziran ayına ait YD – ÜFE verisi, geçtiğimiz senenin Aralık ayına nazaran yüzde 15,34, geçtiğimiz senenin Haziran ayına nazaran ise yüzde 14,82 oranında artış gösterdi. On iki aylık ortalamaya göre ise yüzde 6,82 oranında artış yaşandı.

Sanayi sektörü içerisindeki bir önceki aya nazaran yaşanan değişimler göz önüne alındığı takdirde madencilik ve taş ocağı sektöründe yüzde 0,32 düşüş ve imalat sanayide de yüzde 0,98 yükseliş meydana geldi. Ana sanayi gruplarının aylık kapsamda ortaya çıkan değişimlerinde, ara mal özelinde yüzde 0,22, dayanıklı tüketim malı özelinde yüzde 0,54, dayanıksız tüketim malı özelinde yüzde 0,29, enerji özelinde yüzde 36,01 ve sermaye malları özelinde yüzde 1,35 oranında artış yaşandı.

Aylık veriler temel alındığı takdirde eczacılık ürünlerinde yüzde 1,15, gıda ürünleri kapsamında yüzde 1,05, tütün ürünlerinde ise yüzde 0,99 oranında düşüş yaşandı. Bunun yanında kok ve rafine petrol ürünlerinde yüzde 36,01, motorlu kara taşıtları, römork ve yarı römorklarda yüzde 1,69 ve kimyasal ürünlerde yüzde 1,34 oranları ile en çok artış yaşanan endeksler oldu.

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksinde Artış 2 – endeks

Senelik Bazdaki Değişimler

Sanayi sektörleri kapsamında madencilik ve taş ocağında yüzde 16,45 ve imalat sanayide de yüzde 14,77 oranında yıllık bazda değişim meydana geldi. Ana sanayi gruplarında ise sermaye mallarında yüzde 19,13, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 22,84, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 15,94 oranlarında artış, enerjide ise yüzde 37,01 oranında düşüş yaşandı.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri