Savunma Sanayi

Yunan-Rum ikilisi AB’den beklediğini bulamadı

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler

Abone Ol  
 
17 / 100
AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısında Doğu Akdeniz konusunda Türkiye’ye kınama isteyen Yunanistan ve Rum Kesimi, başta Almanya olmak üzere birçok ülkeden destek göremedi.
Türkiye'ye kınama isteyen Yunanistan ve Rum Kesimi
Türkiye’ye kınama isteyen Yunanistan ve Rum Kesimi

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Belarus’taki seçim sonrasında protestoculara yapılan müdahale, Beyrut’taki patlama ve Venezuela gibi konuları görüşmek üzere AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell başkanlığında videokonferans yöntemiyle olağanüstü toplandı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının toplantısında Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili Yunan-Rum kesiminin beklentileri dahilinde Türkiye’ye yönelik bir kınama kararı çıkmazken, birliğin Belarus’a yaptırım uygulayacağı bildirildi.

AB diplomatik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki adımlarının kınanması yönündeki çağrısı karşılık bulmadı. Bu yöndeki çağrıya başta Almanya olmak üzere birçok üye ülke ve AB yönetiminden destek gelmedi.

Borrell, toplantıdan sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Rum Kesimi ile dayanışma içinde olduklarını belirtti. Borrell, Türkiye’ye gerilimi düşürmesi ve diyalog çağrısı yaptı.

AB dışişleri bakanlarının toplantısı videokonferans yöntemiyle yapıldığı için gayriresmi nitelikte oluyor ve toplantı sonunda ortak karar çıkmıyor. Ancak bakanlar çalışma gruplarına toplantı sonuçlarını hazırlamaları için talimat verebiliyor.

Yunanistan’a destek için Doğu Akdeniz’e savaş gemisi ve uçakları gönderen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ABD lideri Donald Trump’la yaptığı görüşme de, yine Yunan basınının gündeminde. Ethnos gazetesi, Beyaz Saray’ın gelişmelerden endişe duysa da Türkiye’nin hamlelerine karşı bir ‘kınama’ mesajı vermediğinin altını çiziyor.

Yunanistan'a destek için Doğu Akdeniz'e savaş gemisi ve uçakları
Yunanistan’a destek için Doğu Akdeniz’e savaş gemisi ve uçakları
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri