EğitimGenel

YÖK’ün e-Kayıt hizmeti ile yaklaşık 400 milyon lira tasarruf sağlandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelere e-Kayıt tarihleri uzatılmasına karar vermişti.

Abone Ol  
 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), koronavirüs önlemleri kapsamında şahsen kayıt işlemlerindeki yoğunluğu ve sosyal uzaklık tehlikelerini azaltmak hedefiyle öğrencilerin de taleplerini öneme alarak üniversitelere e-Kayıt tarihleri 6 Eylül Pazar saat 23.59’a kadar uzatılmasına karar vermişti.

Bu kapsamda, üniversite adaylarının, bütün devlet üniversiteleri ile e-Kayıt hizmeti yayınlayan 61 vakıf üniversitesine e-Kayıt işlemleri bu tarihte sona erdi.

AA muhabirinin YÖK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, elektronik kayıt yapabilecek öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu YÖK’ün e-Kayıt kolaylığından istifade etti.

627 bin 532 öğrenci e-kayıt kolaylığını tercih etti

Bu sene bütün devlet üniversiteleri ile elektronik kayıt programına dahil olan 61 vakıf yükseköğretim kurumu, isteyen öğrenciler amacıyla e-Devlet kapısından kayıt yaptırma olanağı sundu.

Elektronik kayıt yapabilecek 729 bin 57 şahıstan 627 bin 532’si üniversite kaydını YÖK’ün 2014-2015 öğretim yılından beri e-Devlet kapısı üzerinden öğrencilerin hizmetine sunmuş bulunduğu e-Kayıt programı üzerinden gerçekleştirdi.

Yüzde 86’sı e-Kayıt yaptırdı

e-Kayıt olma imkânına sahip olan öğrencilerin yüzde 86’sı üniversite kaydını üniversitesine gitmeden elektronik ortamda basitçe yapmış oldu.

Devlet üniversitelerinde 626 bin 776 şahıstan 571 bin 9’u, elektronik kayıt programına dahil olan 61 vakıf yükseköğretim kurumunda ise 102 bin 281 şahıstan 56 bin 523’ü e-Kayıt pratikliğini tercih etti.

Devlet üniversitelerindeki öğrencilerin yüzde 91’i tercih etti

Bu yıl elektronik kayıt yapabilecek devlet üniversitelerindeki öğrencilerin yüzde 91’i, vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin ise yüzde 55’i elektronik kaydı tercih etmiş oldu.

Geçen yıl bu oranlar, devlet üniversitelerinde yüzde 83, vakıf üniversitelerinde ise yüzde 29 şeklinde gerçekleşmişti. Bu yıl bilhassa vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin e-Kayıt tekniği ile kayıt yaptırma oranındaki artış ilgi çekti.

YÖK yetkilileri, üniversitelere kayıt işlemlerinde büyük bir basitlik gerçekleştiren e-Kayıt programına olan ilginin her geçtiğimiz yıl artarak öğrenci ve ailelerin kayıtlarda bir numaralı tercihi bulunduğunu belirterek, devlet üniversitelerine nazaran vakıf yükseköğretim kurumlarındaki oranın daha düşük olmasının sebebinin bu kurumlardaki öğrenim ücreti ödeme işlemlerindeki birtakım prosedürlerden kaynaklandığını ifade etti.

Kayıt işlemlerinde öğrenci ve ailelerine büyük tasarruf sağlandı

Bu sene, elektronik kayıt yardımıyla aşağı yukarı 400 milyon lira tasarruf sağlandığı ön görü ediliyor. Hesaplama öğrencilerin kayıt yaptırmak amacıyla en az bir veli ile üniversitenin bulunduğu şehre gittiği, bir gece konakladığı, gidiş dönüş yol parası ve yemeğe harcadığı oran göz önüne alınarak yapıldı.

Bu rakamın, kayıt yaptıran öğrencilerin bir bölümünün arkadaşları ya da ailesinden daha çok bireyi götürdüğü öneme alındığında daha da çok bulunduğu düşünülüyor.

YÖK’ün geçtiğimiz yılki bilgilerine göre elektronik kayıt yaptırabilecek 647 bin 716 adaydan yüzde 78’ine karşılık gelen 504 bin 271’i elektronik kayıt yaptırmış ve bu sayede tahmini 280 milyon lira tasarruf sağlanmıştı. Bu yıl bu tasarruf oranının 120 milyon liralık artışla aşağı yukarı 400 milyon liraya çıktığı ön görü ediliyor.

Kayıtlarda salgın bulaşma tehlikeleri büyük oranda azaltıldı

Bu yıl e-Kayıt ile öğrenci ve aileleri ile üniversiteler büyük oranda parasal tasarruf sağlarken aynı vakitte küresel koronavirüs salgınına yönelik sosyal uzaklık kuralı tarafında önlem de alınmış oldu. Üniversite öğrencileri, kayıt gerçekleştirmek amacıyla üniversitelerine gitmek mecburiyetinde olmayıp evlerinde bilgisayar başında bu işlemlerini basitçe yapabildiler.

Bu sayede şahsen kayıt prosedürü yapan öğrenci sayısında büyük oranda düşme yaşandı. Bu düşüş yardımıyla müracaat işlemleri sırasında sosyal uzaklıknin sağlanamaması ve şehirler arasındaki hareketlilik gibi tehlikeler de azaltıldı.

Bürokratik işlemlerde büyük ölçüde azalma ve tasarruf olanağı

YÖK, öğrenci ve velilerinin hem hayatlarını kolaylaştırma hem de potansiyel harcamalarını azaltma amacıyla son senelerde elektronik kayıt, e-Öğrenci belgesi, çevrimiçi denklik müracaatı ve e-Mezun belgesi gibi çoğu programlamayı e-Devlet kapısı üzerinden yaşama geçirdi. Üniversiteler doğrulusunda verdiği öğrenci transkript belgelerinin (not dökümü belgesi) e-Devlet kapısı üzerinden dijital ortamda verilebilmesi amacıyla üniversitelerle başlatılan çalışmanın da kasım ayı ortamında bitirilerek öğrencilerin hizmetine sunulması planlanıyor.

YÖK’ün hizmete sunmuş bulunduğu bu uygulamalar yardımıyla bürokratik işlemler büyük ölçüde azaldı. Genellikle yükseköğretim kurumlarının kayıt işlemlerindeki kırtasiye giderlerinde büyük tasarruf sağlandı. Üniversitelerin bu öğrenciler amacıyla harcayacağı iş kuvveti de büyük bir oranda azalmış oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri