EğitimGenel

YÖK üniversitelerin 2019 yılı karnelerini açıkladı, tüm alanlarda gözle görülür iyileşme verilere yansıdı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, AA muhabirine, YÖK'ün internet sitesinden kamuoyuna açılan her bir üniversiteye ait 2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu'na dair değerlendirmelerde bulundu.

Abone Ol  
 
63 / 100

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, AA muhabirine, YÖK’ün internet sitesinden kamuoyuna açılan her bir üniversiteye ait 2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu’na dair değerlendirmelerde bulundu.

Üniversitelerin performanslarına dair bilgilerin bütün dünyada en erken bir yıl öncesine dayalı olduğunun altını çizen Saraç, Yeni YÖK olarak her yıl bir önceki yılın bilgilerini müteakip yılda kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlattı.

Şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesinin, yükseköğretim düzeneğinin rekabet gücünü artırması için elzem olduğunu ifade eden Saraç, izleme ve değerlendirme mekanizmasının ise bu ilkenin asli öğeyi olduğunu vurguladı.

Yükseköğretim kurumlarının etkinlik alanlarına dair süreçlerini şeffaflık ve hesap verebilirlik tarafında yürütmesine katkı sunmak ve üniversitelere dair ispat esaslı değerlendirmelerin uygulanabilmesi için YÖK’te yapılan komisyon marifetiyle 2018’den itibaren “Üniversite İzleme ve Değerlendirme” çalışmaları yürütüldüğünü anımsatan Saraç, “Üniversite İzleme ve Değerlendirme çalışmalarının amacı, üniversiteleri iyi ya da kötü olarak ayırmak ya da birini başkarıyla kıyaslamak değildir. Aksine ülkemizin kendisine özgü şartları da öneme alınarak ilerlemiş ülkelerin de yükseköğretim kurumlarını değerlendirmede kullandıkları, tarafımızca tespit edilen ölçütlere göre üniversitelerin güçlü yönlerini meydana koymak ve gelişime açık yönlerine ilgi çekmektir. ” ifadelerini kullandı.

Saraç, “Sürekli tekrarlıyoruz, şeffaflığa büyük önem veriyoruz. Zira şeffaflık, niteliği ve rekabeti doğuran bir unsurdur.” diye konuştu.

Üniversiteler 5 ana kategorideki 45 göstergede değerlendirilmeye tabi tutuldu

Üniversitelere dair değerlendirmede geçtiğimiz yıl yapıldığı gibi bu yıl da 45 göstergede ölçüm yapıldığını belirten Saraç, üniversitenin yürüttüğü çalışmaların tamamını içine alan göstergelerin “eğitim ve öğretim”, “inceleme-geliştirme, proje ve yayın”, “uluslararasılaşma”, “bütçe ve finansman” ile “topluma hizmet ve sosyal mesuliyet” ana kategorileri altında gruplandığını belirtti.

Saraç, rapora dair, “Çalışmalar kapsamında, 189 üniversitenin her birine ait 2019 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporu, geçtiğimiz yıl ilki yayımlanan rapor eder ile kıyaslandığında, bu yıl üniversitelerimizin göstergelerinde gözle görülür bir iyileşmenin olduğunu söyleyebiliriz. Bu göstergeleri hedef alarak ilerleme kaydeden üniversitelerimizin yöneticilerini kutlama etmek isterim.” değerlendirmesini yaptı.

Ölçülen bütün alanlardaki göstergelerde yükselme görüldü

Yekta Saraç, üniversitelerin gelişimini ölçtükleri ilk asli kısmın “eğitim ve öğretim” kısmı olduğuna işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“Bu alandaki bazı göstergelere dair 2018 ve 2019 yılı bilgileri karşılaştırıldığında, hekime programlarından mezun olan öğrenci sayısı 7 bin 250’den 8 bin 275’e, üniversitenin düzenlediği uluslararası sempozyum, kongre ya da sanatsal sergi sayısı 2 bin 222’den 3 bin 930’a, Teknokent ya da TTO projelerine katılan öğrenci sayısı 13 bin 646’dan 24 bin 13’e yükseldi. Kayıtlı olunan program dışındaki başka programlardan alınan ders seviyesi yüzde 14’ten yüzde 18’e, akredite lisans programı sayısı 420’den 583’e ve öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 6,9’dan 7’ye yükseldi.”

Üniversitelerin gelişimini ölçtükleri ikinci asli kısmın “inceleme-geliştirme, proje ve yayın” olduğunu belirten Saraç, bu alandaki bazı göstergeleri de açıkladı. Saraç, bu alana dair şu bilgileri paylaştı:

“2018 ve 2019 yılı bilgileri karşılaştırıldığında, öğretim elemanı başına düşen yerel hakemli dergilerdeki yayın sayısı 0,05’ten 0,11’e yani iki katına ve uluslararası hakemli dergilerdeki yayın sayısı 0,31’den 0,36’ya yükseldi. Yapılan yayınların kalitesini belirlemede önemli bir ölçüt olan en yüksek yüzde 10’luk dilimde atıf alan yayın sayısı 16 bin 256’dan 21 bin 690’a ulaştı. Üniversitelerimizden TÜBİTAK destekli aldıkları yerel ve uluslararası inceleme bursu sayısı 5 bin 357’den 7 bin 525’e yükseldi ilaveten tekrar TÜBİTAK’tan aldıkları destek programı sayısı 3 bin 752’den 9 bin 175’e çıktı. Üniversitelerimizin Araştırma ve Geliştirme yeteneğini ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak Ar-Ge nitelikli projelerini ölçmede önemli bir gösterge olan kurum ve kuruluşlar doğrultusundan desteklenen Ar-Ge projesi sayısı 5 bin 770’ten 8 bin 362’ye yükseldi. Akademik camia ve kamuoyunun yakından takip ettiği dünya sıralamalarına giren üniversite sayısı ise 24’ten 25’e çıktı.”

Üniversitelerin gelişimini ölçtükleri üçüncü asli kısmın “uluslararasılaşma” olduğunu açıklayan Saraç, “Bu alandaki bazı göstergelere dair 2018 ve 2019 yılı bilgileri karşılaştırıldığında, istihdam edilen yabancı uyruklu hekimelı öğretim elemanı sayısı 1219’dan 2 bin 85’e çıktı. Uluslararası değişim programları kapsamında gelen öğretim elemanı sayısı 1368’den 1585’e, gelen öğrenci sayısı 5 bin 609’dan 6 bin 753’e ulaştı. Üniversitelerimizin uluslararası rekabet gücünü ölçmede kullandığımız önemli bir başka gösterge, uluslararası fon destekli proje sayısı 1105’ten 1449’a yükseldi.” diye konuştu.

Ölçtükleri dördüncü asli kısmın “bütçe ve finansman” kısmı olduğuna işaret eden Saraç, “Bu alandaki bazı göstergelere dair 2018 ve 2019 yılı bilgileri karşılaştırıldığında, merkezi bütçe dışı gelir seviyesi yüzde 7,46’dan yüzde 10,37’ye, sanayi ile ortak yürütülen proje sayısı 3 bin 286’dan 4 bin 856’ya yükseldi. Üniversiteye kazandırılan bağış miktarı ise 981 milyon liradan, 1,311 milyar liraya ulaştı. Üniversitelerimiz doğrultusundan öğrenci başına yapılan ortalama harcama miktarı 12 bin 735 liradan 14 bin 20 liraya ve üniversite burslarından faydalanan öğrenci seviyesi yüzde 9,91’den yüzde 10,39’a çıktı.” bilgilerini verdi.

Saraç, üniversitelerin gelişimini ölçtükleri son asli kısmın ise “topluma hizmet ve sosyal mesuliyet” kısmı olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Bu alandaki bazı göstergelere dair 2018 ve 2019 yılı bilgileri karşılaştırıldığında, sosyal mesuliyet projesi sayısı 2 bin 793’ten 3 bin 850’ye yükseldi. Üniversitelerin düzenledikleri mesleki kurslar ve sıksık eğitim merkezleri kariyer geliştirme eğitimleri neticesinde verdikleri sertifika sayısı 171 bin 681’den 291 bin 24’e, kamu kurumları ile ortak yürütülen proje sayısı 2 bin 237’den 2 bin 738’e yükseldi. Üniversitelerimizin ‘dezavantajlı’ öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik düzenledikleri etkinlik sayısı 2 bin 798’den 4 bin 336’a, ‘Engelsiz Üniversite Ödülü’ sayısı 63’ten 199’a ulaştı. Üniversitelerimizin doğal çevreye yönelik duyarlıklarını ölçmede kullandığımız bir başka önemli ölçümüz ‘sıfır atık, yeşil kampüs ve çevrecilik alanlarında alınan ödül sayısıdır.’ Alınan ödül sayısı 26’dan 45’e ve uluslararası bir kurum doğrultusundan ölçümü yapılan yeşil, çevreci üniversite endeksi ölçümünde yer alan üniversite sayımız 29’dan 42’ye çıktı.”

Üniversitelerin gelişiminin izlenmesi ve başarılarının ölçülmesinde katkı sağlayacak

YÖK Başkanı Saraç, her bir üniversitenin izleme ve değerlendirme raporunun alakalı üniversitenin yöneticilerine, akademisyenlerine, öğrencilerine ve alakalı şehrin yöneticilerine, üniversitelerine dair etraflı bir değerlendirme fırsatı sunacağına inandıklarını dile getirdi. Saraç, “Gelecek yıllarda da düzenli olarak yayımlanması plan edilen Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporlarının yöneticilerin yükümlülükleri dahilindeki alanlar ile alakalı ispat esaslı siyaset geliştirmeleri, yıllar itibarıyla üniversitelerin gelişiminin izlenmesi ve başarılarının ölçülmesi hususlarında katkı sağlamasını beklemekteyiz.” dedi.

YÖK’ün “2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu”, “https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Universiteler/izleme-ve-degerlendirme-ölçütleri.aspx” adresi üzerinden erişime açıldı.

Muhabir: Selma Kasap

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri