Eğitim

YKS’ye saatler kala Türkiye 1.’cilerinden başarı taktikleri

Abone Ol  
 

İstanbul Medipol Üniversitesi’nde eğitimlerini devam ettiren 2016, 2017, 2018 ve 2019 Türkiye birincileri Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) saatler kala imtihana girecek adaylara başarı tavsiyelerinde bulundu.

Üniversiteden uygulanan bildirime göre, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) doğrulusunda organize edilen YKS bu hafta sonu gerçekleşecek.

YKS’nin ilk seansu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 27 Haziran Cumartesi günü, ikinci seans olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) ise 28 Haziran Piyasa günü düzenlenecek.

Öğrenciler imtihana saatler kala ne yapmalı? Adayların işine yarayacak imtihan taktikleri neler? Bu noktada İstanbul Medipol Üniversitesinde eğitim gören 2016 LYS Birincisi İbrahim Ethem Hamamcı, 2017 LYS Birincisi Beyza Gürbüz, YKS 2018’de bölümünde TÜBİTAK sayısal ek puanıyla Türkiye birincisi olan Halil Hazar Gelener ve 2019 YKS birincisi Mehmet Berke İşler imtihana girecek 2 milyon 437 bin 119 adaya tavsiyelerde bulundu.

– “Son gün imtihanı hiç düşünmedim”

Açıklamada görüşlerine yer verdiği İstanbul Medipol Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesinde eğitim gören 2016 LYS Birincisi İbrahim Ethem Hamamcı, bütün yıl emek harcanan süreci en iyi şekilde tamamlayabilmek amacıyla imtihandaki performansın çok mühim olduğunu belirtti.

Kendisinin son gün imtihanı hiç düşünmediğini kaydeden Hamamcı şunları kaydetti:

“Salonda sıraya oturup kitapçığı açana kadar zihnimi imtihanla alakalı konuların dışında tutarak imtihan stresini yaşamamaya çalıştım. Sınavdan önceki son gün dostlarımla ve ailemle muhabbet edip zihnimi yoracak elektronik aletler ve kitaplardan uzak durdum. Sınav aklıma geldiği vakit elimden gelen çalışmayı yaptığımı ve bundan ardındannın bundan sonra elimde olmadığını düşünerek kafamı rahatlatmaya çalıştım. Şunu söyleyebilirim ki şu anda yaşadığınız tatlı telaş yıllar sonra aklınızda hoş bir anı olarak kalacak. Stresten uzak durun ve bir iki saatlik imtihanda en iyi performansını göstermeye gayret edin.”

İstanbul Medipol Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesinde eğitim gören 2017 LYS Birincisi Beyza Gürbüz ise herkes gibi imtihan stresi yaşadığını fakat bununla baş etmenin yolları olduğunu belirtti.

Adaylara imtihan evvel yaşanabilecek olumsuz halleri düşünmek yerine imtihan ardından güzel bir istikbal hayal etme tavsiyesinde tespit edilen Gürbüz, “Hedefinizi bulunduğunuz şartlarda en iyi performansı gerçekleştirmek üzere belirlerseniz endişe, konumunu daha kuvvetli bir motivasyona bırakacaktır. Sınav bütün geleceğimizi belirleyen şey değil, yalnızca geleceğimizi etkileyebilecek bir olay. Elbette denetimümüz dışında gerçekleşebilecek hadiseler var fakat imtihan neticesi da bizden bağımsız değil. Sınavı bir eleme süreci olarak görmek yerine bir basamak olarak düşünmenizi öneririm.” ifadelerini kullandı.

YKS 2018’de bölümünde TÜBİTAK sayısal ek puanıyla Türkiye birincisi olan Halil Hazar Gelener de adaylara morallerini bozabilecek dost ve akrabalarla imtihan ardından görüşmelerini belirtti.

Gelener, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Sınava saatler kala sizi lüzumsuz yere paniğe sokabilecek dostlarınız ya da akrabalarınızla olan konuşmalarınızı imtihandan sonraya erteleyin. En muhimi sosyal medya ile bağınızı oldukça koparın. Kendinize ve ailenize vakit ayırın, sizi imtihan düşüncesinden uzaklaştıracak kitap okuma, film izleme gibi aktivitelere yönelin. Genellikle bu son düzlükte etrafınızdaki en alakasız insanlar bile size imtihan taktikleri vermeye başlayacaktır. İyi niyetli olsalar dahi bunlara gereğinden çok kulak asmayın ve kendi seçtiğiniz yoldan şaşmayın.”

YKS 2019’da Türkiye birincisi olan Mehmet Berke İşler, imtihana saatler kala adaylara çalışmayı bırakmalarını belirtti.

Bu yıl imtihanın pandemi gölgesinde yaşanacağını, bu durumun adaylar üstünde baskı oluşturabileceğini bildiren İşler, şunları kaydetti:

“Sağlık her şeyden mühim. Sınavda yalnızca suallere odaklanmaya çalışın ve zihninizin diğer düşüncelere kapılmasına fırsat vermeyin. Sınavda dikkatiniz dağılırsa, 5-10 saniye dinlenin ve süreyi sık sık denetim edin. Sınavda vakit çok değerli bu sebeple çözemediğiniz soruları takıntı durumuna getirmeyin, derhal diğer soruya geçip motivasyonunuzu koruyun.”

Etiketler

Mert

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri