EkonomiGenelSavunma Sanayi

Yerli ve Milli otomobilden sonra milli uçak geliyor.. İşte Detaylar

Geçen zamanlarda tanıtımı uygulanan yerli otomobil heyecana namacıyla olurken, milli muhabere uçağı amacıyla yürütülen çalışmalarda da kritik eşikler aşıldı. F-35 muhabere uçaklarının orta bedeninin de yapıldığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ bünyesindeki dünyada tek çatı altındaki 4 büyükten biri olan tesiste altyapı çalışmaları sürerken Genel Müdür Temel Kotil ise tesisin milli uçak amacıyla yapabilirliği tamamlamış halde bulunduğunu aç

Abone Ol  
 

Yerli ve Milli otomobilden sonra milli uçak geliyor İşte Detaylar… Türkiye’nin gündemindeki uçak ve helikopter projelerinin yaşama geçirileceği yüksek teknolojili altyapıyı kurmak amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ) Kahramankazan yerleşkesinde yoğun bir çalışma yürütülüyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, şirketin ana yüklenici bulunduğu uçak ve helikopter projelerini gerçekleştirebilmek amacıyla nitelikli iş gücüne gereksinimi bulunduğunu söyledi.

2 bin 500 mühendis işe alındı
Bu gereksinimi karşılamak amacıyla 3 senede 2 bin 500 mühendis aldıklarını bildiren Kotil, “Bunun yanısıra yazılımlara, bilgisayarlara, kuvvetli bir teknolojiye gereksiniminiz var. Türkiye’deki 2 büyük makine bizde. Her birisinde 10 bin çekirdek var.” dedi.

Projelerin saatinde yapılabilmesi, siparişlerin vaktinde yetişmesi amacıyla çağdaş tesislere gereksinim bulunduğunu altını çizen Kotil, şu şekilde konuştu:

Uçak yapabilir halde

“Yapımı süren ve Milli Muharip Uçak’ın (MMU) kompozitinin üretileceği tesis, bunun da ötesinde Airbus ve Boeing’in işleriyle dolu. Burası 95 bin metrekare. Dünyada tek çatı altındaki 4 büyükten bir tanesi. Son yapıldığı amacıyla de en çağdaş ve iyisi olacak. MMU amacıyla yaptığımız yıldırım testi alanı, yel tünelleri var. Tesis, laboratuvar, test imkanı, bilgisayar, yazılım, mühendis olmadan hiçbir şey olmaz. TUSAŞ yapabilirliği tamamlamış halde. F35’in orta gövdesini yapıyoruz. Bu yeteri kadar kritik bir parça. Yapabilirlik konusu ile ilgili sorunumuz yok. Tasarlayıp, test edip, uçurmak gerekiyor. Modern binaları onun amacıyla görüyorsunuz.”

Etiketler

Mert

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri