Ekonomi

Yerli ve Milli 5G

Milli güvenliğin sağlanması adına gereken her şey yapılıyor!

Abone Ol  
 
61 / 100

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, yerli ve milli ürünlerle 5G teknolojisine geçişin ekonomik kalkınma, milli güvenlik ve dünya konjonktüründe oluşabilecek negatif gelişmelerin engellenmesi adına bir hayli önemli olduğunu vurguladı.

BTK Başkanı Karagözoğlu, 5G teknolojisine geçişin yerli ve milli ürünlerle yapılmasının milli güvenlik, ekonomik kalkınma ve küresel siyaset konjonktürü içerisinde meydana gelebilecek tehlikeleri bertaraf etme adına en etkili önlem olacağını kaydetti. BTK bünyesindeki çalışmaların bu bilinçle sürdürüldüğünü belirten Karagözoğlu, günümüz şartlarında ülkelerin internet ve siber güvenliklerinin büyük önem arz ettiğini belirtti.

Havelsan koordinasyonu ile düzenlemesi yapılan Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G (UUYM5G) Haberleşme Şebekesi Projesi 5. Çalıştayı, video konferans aracılığıyla gerçekleşti. Söz konusu program kapsamında Karagözoğlu tarafından yapılan konuşmada, 5G sisteminin yazılım tabanlı yapısı ve pek çok sektörün merkezinde yer alması sebebiyle, ülkelerin de haberleşme teknolojilerine bakış açılarında stratejik olarak değişikliklere sebep olduğunun altı çizildi.

Yerli ve Milli 5G 2 – omer abdullah karagozoglu

Milli Güvenlik İçin Önemli

Günümüzde 5G ekipman tedarik süreçlerinin, kamu düzeni ve milli güvenlik kapsamında ele alındığının altını çizen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, bu sebeple de teknolojik mücadele ve savaşların gelecek yılların yöntemi olacağını kaydetti. Bu anlamda dünyadaki gelişmeler göz önüne alındığı takdirde Türkiye tarafından alınmış olan yerli ve milli 5G teknolojisini kullanma kararının ne denli yerinde olduğunun anlaşıldığını belirten Karagözoğlu, milli güvenliğin sağlanması adına gereken her şeyin yapıldığının altını çizdi.

Geçtiğimiz günlerde yıl dönümü gerçekleşen 15 Temmuz’un da bu anlamda çok şey ifade ettiğini belirten Karagözoğlu, ülke içindeki ve dışındaki olası hainlere karşı siber alanda ve teknolojik altyapı konusunda da güçlü bir şekilde karşı durulabileceğini kaydetti. Bu bağlamda yerli ve milli altyapı ile geliştirilen 5G teknolojisinin Türkiye için oldukça önemli bir adım olduğunu vurgulayan Karagözoğlu, BTK olarak da ilerleyen süreçte üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri