Otomobil

Yerli Araç İçin Çevre Çalışmaları Başlatıldı

2022 yılı içerisinde tamamen elektrikli olan yerli ve milli aracın üretiminin gerçekleştirilmesi planlanılıyor

Abone Ol  
 

Yerli ve milli aracımızın üretiminin gerçekleştirileceği alandaki çevre çalışmaları başlatıldı. Bursa şehrimizin Gemlik ilçesindeki bir mevkide kurulacak olan yerli araç fabrikası için tüm hazırlıklar sürüyor.

Türkiye’ye ait olan ilk yerli ve milli araç, 27 Aralık 2019 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat katıldığı bir tören ile tanıtılmıştı. Yüzde 100 oranında elektrikli olacak olan yerli aracımız, oldukça kuvvetli donanımsal özellikleri ile ön plana çıkıyor. Bir otomobilden her zaman için daha fazlasını sağlayacak olan akıllı teknoloji çeşitleri ile sistemi inşa edilmiş olan aracın üretimi ise Bursa şehrimizin Gemlik ilçesi bölgesinde inşa edilecek olan bir fabrikada gerçekleştirilecek.

Yerli Araç İçin Çevre Çalışmaları Başlatıldı 2 – bursa gemlik

Çevre Çalışmaları Başlatıldı

Yerli araç fabrikasının kurulacağı Bursa Gemlik bölgesinde çevre düzenleme çalışmaları ise başladı. Gemlik ilçesi civarındaki Hara bölgesinde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olan arazideki düzenleme çalışmaları basın tarafından görüntülendi.

Türkiye Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş bünyesi tarafından inşa edilecek olan yerli araç üretim tesisinin planlanan toplam maliyetinin ise 22 milyar TL dolaylarında olacağı kaydedildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi çalışanları tarafından yol, altyapı ve ıslah çalışmaları gerçekleştirilecek olan üretim alanı, serbest bölgeye, limana ve tedarik sanayi bölgesine yakın olması biliniyor.

2022 yılı içerisinde tamamen elektrikli olan yerli ve milli aracın üretiminin gerçekleştirilmesi planlanırken, söz konusu fabrika inşaatının ise 18 aylık bir süre içerisinde tamamlanması amaçlanıyor. TOGG bünyesi tarafından gerçekleştirilecek olan Bursa Gemlik bölgesindeki inşaat kapsamında ise 2 bin dolayında kişi çalıştırılacak. İşletmeye geçildiği takdirde ise 2023 yılı kapsamında 2 bin 420, 2032 yılına dek de 4 bin 323 çalışanın görev yapması bekleniyor.

Yakın zamanda gerçekleştirilecek olan temel atma törenine ise uzunca bir süredir etkisi devam eden korona virüs salgını dolayısıyla sınırlı sayıda davetlinin ve devlet görevlisinin katılması bekleniyor.  Fabrikanın üretime geçeceği tarih şimdiden tüm vatandaşlar tarafından iple çekiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri