Ekonomi

Yeni Vergiden 300 Milyon TL Üzerinde Hasılat

Dijital hizmet vergisine dair düzenlemelerin ilerleyen süreçte de çeşitlendirilebileceği belirtiliyor

Abone Ol  
 
67 / 100

1 Mart 2020 tarihinde uygulanmaya başlanan Dijital Hizmet Vergisi’nde ilk üç aylık dönemin hasılatı 310 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye içerisindeki hasılatı 20 milyon lira ve küresel ölçekteki hasılatı 750 milyon eurodan fazla olan kişi veya şirketler, 1 Mart 2020 gününden itibaren yüzde 7,5 oranı ile dijital hizmet vergisi vermeye başladılar. ABD ise söz konusu dijital hizmet vergisini uygulayan ülkeler ile ilgili geçtiğimiz ay inceleme başlatma kararı almıştı. İncelemeye alınan ülkeler arasında Türkiye’nin yanında Brezilya, İngiltere ve İtalya da yer alıyor.

7 Aralık 2019 tarihinde Resmi Gazete kapsamında yayınlanarak yürürlüğe giren ve 1 Mart 2020 gününden sonra uygulanmaya başlanan Dijital Hizmet Vergisi için Türkiye’nin ilk üç aylık hasılatı 310 milyon 273 bin TL düzeyinde gerçekleşti.

Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan bütçe dengesi istatistikleri ışığında, Nisan ayında 67,6 milyon TL, Mayıs ayında 73,1 milyon TL, Haziran ayında ise 169,5 milyon TL değerlerinde Dijital Hizmet Vergisi elde edildiği öğrenildi. Bahsi geçen verginin uygulanma biçimlerine dair esaslar ise 20 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete kapsamında yayınlanmıştı.

Yeni Vergiden 300 Milyon TL Üzerinde Hasılat 2 – sosyal medya 1

Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

Geçtiğimiz yılın 7 Aralık tarihinde Resmi Gazete kapsamında yayınlanarak hayatımıza giren yeni bir vergi kolu olarak 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi; ülkemizde dijital ortamlar üzerinde sunulan her çeşit reklam hizmeti, oyun, video, müzik, uygulama içi satışlar gibi çeşitli içerik satışları, sosyal medya ortamlarında verilen hizmetler ve hizmet satışında aracı görevi gören internet sitelerindeki çeşitli hizmetlerden kazanılan hasılat üzerinden alınan vergi anlamına geliyor. Bu kapsamda yukarıda belirtilen ekonomik faaliyetleri gerçekleştiren kişi ve kurumlardan yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi alınıyor.

Dünya üzerindeki ekonomik faaliyetlerin dönüşümüne paralel olarak henüz yeni yeni toplum nezdinde kabul görmeye başlayan dijital içerik üreticilerine dair düzenlemelerin ilerleyen süreçte de çeşitlendirilebileceği belirtiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri