Genel

Yeditepe Üniversitesi uluslararası bakalorya öğretmenleri yetiştiriyor

Yeditepe Üniversitesi'nin açıklamasına göre, öğrencilerin, uluslararası geçerliliği tespit edilen lise diplomasına sahip olma talepleri Uluslararası Öğretmenlik Sertifika Programları'na olan ilgiyi artırdı.

Abone Ol  
 

 

Türkiye’de 50 özel ve 5 devlet okulu, öğrencilerine International Baccalaureate (IB-Uluslararası Bakalorya) diploma uygulamasına katılma olanağı sunuyor. Fakat okullar, bu uygulamada ders verecek niteliklere sahip öğretmenleri bulmakta zorlanıyor.

Yeditepe Üniversitesi, Uluslararası Bakalorya Organizasyonu (IBO) doğrulusunda akredite edilerek dünya çapında IB Diploma Programı (IBDP) Öğretmenliği Sertifika Programı’nı yürüten 37 üniversiteden biri olmaya hak kazandı. Üniversitenin eğitim fakültesinin araştırma, uygulama, çok yönlü donanım ve uluslararasılaşma prensipleriyle birebir örtüşen bu sertifika uygulaması yardımıyla uluslararası donanıma sahip öğretmenler yetişiyor.

IBO doğrulusunda tanınmış bir uygulama olan IBDP Öğretmenliği Sertifika Programı, öğretmenlerin IB Diploma Programı’nda ders vermek amacıyla lüzumlu bilgi ve yetkinlikleri edinmelerini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Türkiye’de ilk ve tek sertifika uygulaması olarak yayılan bu uygulaması tamamlayan öğretmenler, IBO doğrulusunda verdiği sertifikaya sahip oluyor.

İlk mezunlarını geçtiğimiz bahar döneminde veren sertifika uygulaması, ikinci devresine 21 Eylül’de başlayacak.

 

– Başvuru şartları

 

Programa üniversitelerin eğitim fakültelerinin Türkçe, İngilizce, matematik, psikoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, işletme, bilgi teknolojileri ve sosyal medya eğitimi, işletme ve yönetim, biyoloji alanlarında öğretmenlik eğitimi almış, alakalı formasyon eğitimini tamamlamış̧, öğretmenlik deneyimi olan ya da öğretmenliğe yeni adım atacak ve Türkiye’de ya da vatan dışında, IB dünya okullarında çalışmayı amaçlayan öğretmenler başvurabiliyor.

Başvuru amacıyla genel not ortalamasının en az 2,5 olması ve İngilizce yeterlilik sınavı belgesi gerekiyor.

 

– Programın içeriği

 

Program kapsamında, davetlilere IB’nin misyon ve felsefesi ile beraber uygulama hazırlama süreçleri, IB uygulamalarında öğretme ve öğrenme, IB Diploma Programı kapsamındaki derslerde değerlendirme ve mesleki öğrenme ile alakalı bilgi ve yetenek sahibi olacakları 3 esas ders veriliyor.

Diğer esas dersler amacıyla ön şart olarak tariflenen bu 3 dersin yanı sıra katılımcılar bunun dışında kendi özel alan öğretimiyle alakalı 2 mecburi ders ve kendi ilgi alanlarına göre bir seçmeli ders alıyor.

Sertifika uygulaması kapsamında öğretmenler, İSTEK Acıbadem Okulları ve İSTEK Atanur Oğuz Okulları’nda IB Diploma Programı derslerini gözlemleme ve öğretmenlik uygulaması yapma imkânına sahip oluyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri