Sağlık

Yaz Günlerinde Nemlenen Maskeye Dikkat!

Yaz aylarında takılan, sıcaktan nemlenen maskelerde virüs ve bakteriler çoğalabiliyor

Abone Ol  
 
67 / 100

Koronavirüs salgınının ülkemizde halen daha etkisini devam ettirmesi sebebi ile yaz günlerinin maske ile geçirilmesi gerekiyor. Bu sıcak günlerde maskelerin nasıl kullanılması gerektiği hususunda açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Aziz A. Hamidi, nemlenen maskelerde virüs ve bakterilerin çoğalabildiğini bu sebeple de terden ıslanan maskelerin derhal değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

2020 yılının başından bu yana etkisini devam ettiren korona virüs salgını sebebiyle sosyal mesafe ve maske gibi zorunlulukların olduğu bir yaz mevsimi yaşanıyor. Bu konuda açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Aziz A. Hamidi ise yaz aylarında maske kullanımına azami ölçüde dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Kişisel temizliğin yanında maskenin temiz olmasının da özellikle sıcak yaz günlerinde çok önemli olduğunu vurgulayan Hamidi, nemlendiği ya da terden ıslandığı takdirde maskenin değiştirilmesi gerektiğini kaydediyor.

Yaz Günlerinde Nemlenen Maskeye Dikkat! 2 – maske takan kadın 1

Vatandaşlar Cerrahi – Tıbbi Maskeleri Kullanmalı

Halen daha ülkemizde korona virüs salgınının devam ettiğinin ve sosyal mesafe, maske kurallarına dikkat etmenin elzem olduğunun altını çizen Hamidi, vatandaşların evden çıkarken cerrahi – tıbbi maske kullanmaları gerektiğini belirtti. N95 ya da FFP tipi maskelerin yanında pamuklu veya bez maskelerin vatandaşlar için önerilmediğini vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Aziz A. Hamidi, maske temizliğine de dikkat çekti.

Sıcak yaz günlerinde sürekli takılı kalan maskelerin nemlenebileceğini ve terden ıslanabileceğini kaydeden Hamidi, maskenin nemlenmesi durumunda da üzerinde virüs ve bakteri çoğalmasının daha mümkün hale geleceğini bu nedenle de insan sağlığı için risk taşıyacağını belirtti. Bu gibi durumlarda maskelerin hemen değiştirilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Dr. Hamidi, bu önlemin de en az sosyal mesafe kadar elzem olduğunu kaydetti. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Aziz A. Hamidi, plaj gibi bölgelerde de maske takmak gerektiğini belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri