Genel

Yastıkaltı birikimin yerini vadeli hesap alıyor

ING Türkiye’nin gerçekleştirdiği bir incelemeye göre, tasarruf araçları arasında, yastıkaltı altın ve nakitte altı puanlık düşüş kaydedilirken TL ve döviz vadeli hesaplarda toplam beş puanlık artış yaşandı.

Abone Ol  
 

ING Türkiye’nin gerçekleştirdiği bir incelemeye göre, tasarruf araçları arasında, yastıkaltı altın ve nakitte altı puanlık düşüş kaydedilirken TL ve döviz vadeli hesaplarda toplam beş puanlık artış yaşandı.

ING Türkiye, Türkiye’de kentsel yerleşim yerlerinde yaşam sürdüren olgun kişilerin tasarruf eğilimlerini izlemek hedefiyle 2011 senenindan bu yana IPSOS iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması”nın (TTEA) 2020 senesi ikinci çeyrek neticelerini açıkladı.

Buna göre, geçtiğimiz senenin son çeyreğinde yüzde 13’e kadar düşen tasarruf sahipliği seviyesi, bu senenin ilk çeyreğinden sonra (yüzde 13,4) ikinci çeyrekte de çıkışını sürdürerek yüzde 14,3’e yükseldi.

– Düzenli tasarruf yapmayanlar ileriki üç ayı hedefliyor

Düzenli tasarruf yapmayanlar arasında, ileriki üç ay ortamında tasarruf gerçeklştirmeyi planlayanların seviyesi 15 puanlık bir artışla yüzde 45’i buldu. TTEA, tasarruf sahibi olmayanlar içinde, yakın ileride tasarruf gerçeklştirmeyi düşünenlerin seviyesinın da beş puanın üstünde bir artışla yüzde 34,5’e yükseldiğini meydana koydu.

– Yastıkaltı birikim tekrar 2019 seviyesinde, vadeli hesaplar yükseliyor

Araştırmaya göre, tasarruf sahiplerinin tercih ettiği tasarruf araçlarında, bu senenin ilk çeyreğinde yastık altı altın ve nakitte büyük bir değişim yaşanmış, bu teknik yedi puan yükselişle yüzde 24’e çıkmıştı. İkinci çeyrek ile beraber yastıkaltı birikim tercihi bu kez altı puan düşerek 2019 seviyesine döndü. Yastık altı birikimin konumunu ise üç puanlık artışla yüzde 18’e ulaşan TL vadeli hesap ile iki puanlık artışla yüzde 9’a ulaşan döviz vadeli hesap aldı. Yastıkaltı tercihindeki düşüşün sonrası ilk sıraya yüzde 21 ile bireysel emeklilik fonları yerleşti.

– Tasarruf sahipliği seviyesi en çok artan 18-24 yaş grubu oldu

Araştırmaya göre, tasarruf sahiplerinin yaş dağılımı ele alındığında en ilgi çeken yaş grubu 18-24 yaş oldu. Tasarruf sahipliği geçtiğimiz senenin aynı döneminde yüzde 11, geçtiğimiz çeyrekte ise yüzde 14 olan bu yaş grubu, bu çeyrekte tasarruf sahipliğini beş puan artırarak yüzde 19’a ulaştırdı ve en yüksek tasarruf sahipliği seviyesine sahip yaş grubu oldu.

Diğer taraftan, çocuksuz ve çocuklu kişilerin tasarruf sahipliği miktarları arasındaki fark, bu çeyrek itibarıyla dokuz puana çıktı. Çocuksuz bireylerde tasarruf sahipliği dört puanlık artışla yüzde 20’ye yükselirken çocuklu bireylerde ise bir puanlık düşüşle yüzde 11’e geriledi.

İster çocuklu olsun ister çocuksuz , tasarrufu olmayan bütün bireyler arasında yakın ileride tasarruf yapma niyetinde olanların seviyesi ise geçtiğimiz devreye göre artış gösterdi. Bu miktar çocuksuz bireylerde yüzde 41 çocuklularda ise yüzde 31’e çıktı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri