Genel

Yaşam mücadelesi veren kanser hastası minik Duru, tedavi için duyarlı vatandaşlardan yardım bekliyor

Kanser hastası olan ve bedeninden bir kilogramlık kitle çıkarılan 1,5 yaşındaki Duru Eryiğit, tedavisi amacıyla lüzumlu olan 4 milyon liranın toplanabilmesi amacıyla yardım bekliyor.

Abone Ol  
 
60 / 100

Kanser hastası olan ve bedeninden bir kilogramlık kitle çıkarılan 1,5 yaşındaki Duru Eryiğit, tedavisi amacıyla lüzumlu olan 4 milyon liranın toplanabilmesi amacıyla yardım bekliyor.

İstanbul’da yaşam sürdüren Bahar ve Orhan Eryiğit ikilisinin kızları Duru Eryiğit’in kanserle mücadelesi şimdilik daha 7 aylıkken başladı.

Vücudunda karartı olması ve sık sık ateşlenmesinden şüphelenen ailesinin hastaneye başvurması üstüne oluşturulan tetkikler neticesi Duru’ya, genelde bir yaş altı bebeklerde görülen 4. evre yüksek risk nöroblastom tanısı kondu.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavisine başlanan Duru’nun karın bölgesinden 1 kilogram ağırlığındaki 15 santimetrelik bütünör ameliyatla alındı.

Kemoterapi ve radyoterapi aldı

Tedavi boyunca 8 kür ağırlaştırılmış kemoterapi ve 21 kür radyoterapi alan küçücük Duru’nun tahlil ve görüntülemelerinde bedeninde hala bütünör kalıntıları bulunduğu belirleme edildi.

Doktorları, küçücük Duru’nun ailesine, Türkiye’de 2020 itibariyle yüksek risk nöroblastom grubu amacıyla uygulamaya eklenilen tedavi protokolüne göre, anti-GD2 tedavisi (Qarziba-Dinutuximab) verilmesinin gerektiği belirtti.

Sosyal Emniyet Kurumu (SGK) doğrulusunda karşılanmaması ve maliyetinin çok yüksek olması sebebiyle ilacı temin edemeyen Eryiğit ailesi, kızlarının tedavisinde lüzumlu olan 4 milyon liranın toplanabilmesi amacıyla İstanbul Valiliği’ne başvurdu.

Minik Duru’nun tedavisi amacıyla bağış hesabı açıldı

Yapılan incelemelerin sonrası küçücük Duru’nun tedavi masraflarının karşılanabilmesi amacıyla İstanbul Valiliği’nin onayıyla bağış hesabı açılarak, “Duru’ya Umut Ol” isimli yardım kampanyası başlatıldı.

Hayırseverler kampanyaya, Ziraat Bankası İzmir Balçova Şubesi “TR550001000808536637365003” IBAN numaralı hesaptan Türk lirası, İstanbul Nato Yolu Şubesi “TR060001002624536637365004” IBAN numaralı hesaptan ise avro olarak bağışta bulunabiliyor.

Ayrıca ailenin kampanyayı daha çok şahsa bildirmek hedefiyle açtığı “@Duruyaumutol” Twitter hesabı ve “duruya_umut_ol” Instagram hesabından kampanyayla alakalı çeşitli bilgiye ulaşılabiliyor.

“Hastanede zorlu bir proses başladı”

Anne Bahar Eryiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Duru doğmadan evvel bembeyaz, masmavi gözlü bir bebekleri olacağını hayal ettiklerini, öyle de bulunduğunu söyledi.

Ancak kızının ilk 5 ay bedeninden karartı olmaya başladığını bildiren Eryiğit, “Hastalığından ötürü mıydı, bilmiyoruz. Sonradan bembeyaz oldu ama aslında bembeyaz. İçindeki kötü kitle çocuğumuzun kanını sömürmüş. Hastaneye rutin olarak giderdik. Ateşi çıktığında da diş çıkarıyor sandık. Çok üstelemedik ama kan değerlerine bakıldıktan sonra yavaş yavaş ne bulunduğunu, ne olacağını ya da hekimlerın namacıyla bu kadar incelediğini anlamaya başladık.” diye konuştu.

Kızının hastalığının ne bulunduğunun anlaşılması amacıyla 4 Eylül 2019’da hastaneye yatırıldığını açıklayan Eryiğit, şu şekilde devam etti:

“O günden sonra da esasen hep hastanedeyiz. Ardından çok zorlu bir proses başladı. Zor demek az kalır aslında. Çünkü görünürde çocuğunuzda bir şey yokmuş gibi oluyor. Normal çocuklar gibi gülüyor, oynuyor ama ilaçları almaya başladığında yavaş yavaş anlatmaya bile dilim varmayan hallerini görmeye başladık. Eskiden hafta sonu evde bir şey yapmadan geçtiğimiz günlere sitem ederdik, ne lüksmüş aslında. Biz gene arada evine gelip gidebilen tarafdaydık. Hastaneye bir kere girip 2 yıl hiç çıkamayan anne ve çocuklar var. Zaten bu 1 yılde yalnızca kendi çocuğumuza üzülmedik, oradaki herkes kendi çocuğun oluyor. Hepsinin derdi derdin, acısı acın.”

“7 aylık bebeğimden 1 kilo kitle çıkarıldı”

Anne Eryiğit, kızının hastalık sürecine dair ise şunları anlattı:

“7 aylık bebeğimden 1 kilogram kitle çıkarıldı. 1 kilogram… Zaten canı neydi ki, ya da o onunla nasıl yaşamış, biz nasıl farketmemişiz? Genellikle anneler kendilerini suçluyor. ‘Acaba hamileyken ne yedim ondan mı oldu, çok gerilimli bir hamilelik geçirdim ondan mı oldu?’ gibi… Ama Tanrı bize bunu tanıttı hamdolsun. Yapabileceğimiz tek şey, onlar iyi olsun diye ‘Anne baba olarak neyi en iyi yapabiliriz?’ onu bulmak. Örneğin hekimler esasen en zorları amacıyla elinden geleni yapıyor ama birtakım ilaçlar büyük ufak demeden her çocuğu pişik yapabiliyor. Pişik derken öyle kremle geçtiğimiz cinsinden değil. Onun amacıyla günlerce bebeğim altı açık uyurken, hastanede hiç uyumadan sabahladığım vakitler oldu. Böyle söyleyince ‘Ne var ki bunda?’ oluyor ama hematoloji, onkoloji annelerine problem bunun ne demek bulunduğunu.”

“Belki de Duru’nun kalıcı devası bu ilaçta”

Bir yıldir dedesi, babaannesi ve anneannesi dahil hiç kimsenin Duru’yu görmediğini bildiren Eryiğit, “O kadar neşe ve yaşam dolu sosyal bir çocuk ki… 7 aylıkken soyutlandı çevresinden belki ama insanlarla bilhassa hekimler, hemşireler ve hasta yakınları ile yani her gittiğimiz hastanedeki insanlarla etkileşimi çok iyi. Herkesle ayırt etmeden konuşmaya, etkileşim kurmaya çalışır. Hep güler, ağlarken çok az görürsünüz Duru’yu. Bu proseste bir kere markete doğru yürüttük. Her gördüğüne yol kenarından çiçek koparıp vermeye çalıştı.” ifadelerini kullandı.

Tedavide belli bir noktaya geldiklerini açıklayan Eryiğit, “Bu ilaca Duru’nun da normal çocuklar gibi bir yaşam sürdürebilmesi amacıyla çok çok gereksinimiz var. Belki de Duru’nun kalıcı devası bu ilaçta. Dualarınızı eksik etmeyin. Çünkü ‘Bu hastalık net bitti.’ denmiyor hiçbir zaman. Tanrı’tan duamız Rabb’im bütün deva bekleyenlere kalıcı deva versin. Durumuzu da bize bağışlasın.” şeklinde konuştu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri