Ekonomi

Yasağa Rağmen 40 İşçi Kovuldu

Sampa Otomotiv, iki gün önce 60 kişiyi bugün de 40 kişiyi daha işten çıktı!

Abone Ol  
 
64 / 100

Faaliyetlerini Samsun’da devam ettiren Sampa Otomotiv şirketi, bundan iki gün önce 60 çalışanını işten çıkarmıştı. Bugün itibariyle bu sayının 100’e ulaştığı belirtildi.

Samsun’da faaliyet gösteren bir otomotiv şirketi olan Sampa Otomotiv, iki gün önce 60 kişiyi işten çıkarmış ve haberlere konu olmuştu. Bugün ise 40 işçinin daha kovulduğu belirtildi. İşten atılan işçiler, fabrika yönetimi tarafından sendikalı oldukları için kovulduklarını iddia ediyor. Kurban Bayramı öncesinde işlerinden olan işçiler, herhangi bir tazminat ücreti alamadıkları gibi bir de taciz, hırsızlık gibi çeşitli yüz kızartıcı suçları bünyesinde bulunduran SGK’dan kendilerine iletilen kod 29 bilgisi sebebiyle işsizlik maaşı da alamayacaklarını dile getirdiler.

İşten atılan işçiler bir an önce konuyu yargıya taşımak istediklerini belirtirken, Sampa Otomotiv şirketinin İnsan Kaynakları Direktörü Kerem Ozan ise yaptığı açıklamada işçilerin sendikalı olmaları nedeniyle değil iş yerinde maske takmadıkları için işten atıldıklarını belirtti.

Yasağa Rağmen 40 İşçi Kovuldu 2 – sampa

Maske Takmadıkları İçin mi Atıldılar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından pandemi sürecinde işten çıkarma konusunda yasak getirilmesine karşın Samsun’da faaliyetlerine devam eden otomotiv şirketi Sampa Otomotiv, bundan iki gün önce 60 kişiyi bugün de 40 kişiyi daha işten çıktı.

Kovulan tüm işçilerin Özçelik – İş sendikasına üye olması dikkat çekerken, şirketin İnsan Kaynakları Direktörü Kerem Ozan ise yaptığı açıklamada işçilerin sözleşmesinin feshedilmesi ile sendikalı olmaları arasında bir bağlantı olmadığını belirtti. Söz konusu işçilerin maske takmadıkları için işten çıkarıldığını belirten Ozan, pandemi süreci boyunca fabrikalarında 27 adet vaka tespit edildiğini de ekledi.

Şimdiye dek hiçbir çalışanlarını sendikalı olmaları sebebiyle işten çıkarmadıklarının altını çizen İnsan Kaynakları Direktörü Kerem Ozan, aksine sene sonunda istihdam oranlarını bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında artırmış olmayı amaçladıklarını kaydetti. Kurban Bayramı öncesi işlerinden olan işçiler ise konu ile ilgili en kısa zamanda yargıya müracaat etmeyi ve mücadelelerine bu yolla devam etmeyi düşünüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri