GenelGündemTeknoloji

Y kuşağının yüzde 46’sı, siber suçlara maruz kalmayacağı kanaatinde

Y kuşağındakiler evlerindeki "dijital konfor alanları" amacıyla çevrim içi güvenliği en mühim etkenlerden biri olarak göstermesine karşın Kaspersky’nin yaptığı yeni incelemeye göre Y kuşağının yüzde 46’sı siber suçluların ilgisini çekmeyecek kadar sıkıcı bulunduğunu düşünüyor.

Abone Ol  
 
57 / 100

Y kuşağındakiler evlerindeki “dijital konfor alanları” amacıyla çevrim içi güvenliği en mühim etkenlerden biri olarak göstermesine karşın Kaspersky’nin yaptığı yeni incelemeye göre Y kuşağının yüzde 46’sı siber suçluların ilgisini çekmeyecek kadar sıkıcı bulunduğunu düşünüyor.

Kaspersky’nin “Hiç Olmadığı Kadar Bağlı: Dijital Konfor Alanlarımızı Nasıl Kuruyoruz?” başlıklı yeni raporu teknolojinin hayatımızdaki rolünü kabul etmek amacıyla alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdiğimizi gözler önüne seriyor. Y kuşağındakiler çevrim içi güvenliğe ehemmiyet sağlıyor gibi görünse de bu hususta gerçekleştirdikleri diğer bir hali gösteriyor.

Y kuşağındakilerin fazlası siber suçluların amacı olmayacak kadar sıkıcı olduklarını düşünürken, Türkiye’de bu takımda olanların yüzde 36’sı dijital emniyetlerini çoğaltmak amacıyla daha fazlasını yapmaları gerekliliğini söylüyor. Fakat bu, yapılacaklar listesinin en son esnasında yer alıyor.

“Yeni normal” ile insanların evden çalışmak mecburiyetinde kalmasıyla beraber Y kuşağı amacıyla evler birer teknoloji merkezi halinae geliyor. Bu takımdaki insanları senenin ilk devresine göre internette günde aşağı yukarı 2 saat (1,8) daha çok vakit geçiriyor. Bir gün içerisinde internette geçirilen ortalama vakit ise 7,1 saate ulaşmış durumda.

Türkiye’deki Y kuşağı kullanıcıların yüzde 61’i, internette daha çok vakit geçirmeleri yardımıyla dijital emniyet konusu ile ilgili bilinçlendiklerini belirtiyor. Y kuşağı vakitının büyük bir bölümünü sosyal medyada geçirse de yüzde 42’lik bir kesim evden çevrim içi dost bulma servislerinin dijital güvenliği tehdit ettiğini düşünüyor.

Türkiye’deki Y kuşağı kullanıcıların yüzde 55’i emniyet endişelerini gidermek amacıyla cihazlarında sadece Apple Store ve Google Play gibi resmi platformlardan indirdikleri itimat edilir uygulamaları kullanıyor. Yüzde 56’sı ise kendilerini güvenliğini sağlamak amacıyla her aygıtta derli toplu virüs taraması yapıyor. Öte yandan, Türkiye’deki Y kuşağı kullanıcılarının yüzde 18’i geçmişte komşularının Wi-Fi ağını habersiz kullandığını belirtiyor.

– ” Dünyanın her yerinde evlerine hapsolan insanlar teknolojiye çok daha çok bel bağlar duruma geldi”

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Kaspersky Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrew Winton, şunları aktardı:

“2020 dijital ev kavramı amacıyla belirleyici bir sene oldu. Dünyanın her yerinde evlerine hapsolan insanlar teknolojiye çok daha çok bel bağlar duruma geldi. Bu nedenle, bu senenin dijital hayatımızdaki davranışlarımıza ve duygularımıza ne kadar tesir ettiğini bulmak amacıyla bir inceleme yaptık. Dijital konfor alanlarımızın neler bulunduğunu ve bunların bizim amacıyla ne manaya yaklaştığını anlamaya çalıştık.

Gelecek senelerde toplumun teknolojiyi nasıl kullanacağını belirleyecek olan Y kuşağının dijital güvenliğe daha çok odaklanması muazzam değil. Genellikle de ev ve iş arasındaki sınır giderek ortadan kalkarken bu çok normal. Kendimizi dijital tehditlerden basitçe koruyabiliriz. Böylece kendi dijital konfor alanlarımızın güvenliğini nasıl en iyi duruma getireceğimizi anlayabiliriz.”

Ramon Llull Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Berta Aznar Martínez ise “Y kuşağının dijital dünyanın yerlisi bulunduğu söylenir. Bu durum, bu grubun kendi dijital konfor alanını bulmasını gerektiren zorluklara yol açabiliyor. Bu takımdaki fazlası insanın ev dostlarıyla yaşam sürdürmek mecburiyetinde kalması kendilerini dijital dünyada güvensiz hissetmesine yol açıyor. Hem de ev ve işi taşıma eğilimi de bu hissi daha da kötüleştiriyor. Böyle bir durumda, ev dostlarının bu hususları açıkça konuşarak emniyet yazılımı maliyetini bölüşmeleri, ortak cihazlar amacıyla net kurallar saptamaları ve birbirlerini daha iyi tanımaları çok mühim.” açıklamasında bulundu.

Açıklamaya göre bunun dışında Kaspersky, Y kuşağı kullananlara internetteki şahsi bilgilerini ve cihazlarını korumaları amacıyla şunları öneriyor:

“Web sitelerinin gerçek olup olmadığına ilgi edin. Yasal bulunduğuna emin olmadığınız ve ‘https’ ile başlamayan internet sitelerini ziyaret etmeyin. Size şüpheli gelen sitelerin kullanıcı yorumlarına bakın. Çevrim içi hesaplarınızın bir listesini tutun. Böylece hangi hizmetlerin ve internet sitelerinin şahsi bilgilerinizi sakladığını daha iyi anlayabilirsiniz.Akıllı telefonunuzun ayarlarından, bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklenmesini engelleyin ve sadece resmi uygulama mağazalarındaki uygulamaları kurun.Sosyal medya profillerinizi daha saklı duruma getirmek amacıyla gereken ayarları yapmanıza yardımcı olan “Privacy Checker” (Gizlilik Kontrolü) aracını kullanın.

Böylece üçüncü tarafların şahsi bilgilerinizi bulmasını zorlaştırabilirsiniz.Evde risk altındaki bütün cihazlara gerçek vakitli ikaz gönderebilen ve Wi-Fi ağına izinsiz girenleri hemen belirleme eden ağ izleme özelliğine sahip Kaspersky Security Cloud çözümünü kullanın.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri