TeknolojiFoto Galeri

Xiaomi Dizaynında Yeniliğe Gidiyor

Xiaomi ekran altında bulunan kamera teknolojisi ile ilgi çekiyor

Abone Ol  
 

Küresel çapta başarılı bir şekilde faaliyet gösteren Xiaomi markası, ekran altında bulunan kamera teknolojisinin yerini alması amaçlanan oldukça ilginç ve yenilikçi bir dizayn ve kamera sisteminin patentini şimdiden aldı.

Çin menşeli teknoloji devi şirket Xiaomi, yeni geliştirdiği bir tam ekran boyutundaki telefon patenti ile kullanıcıların karşısına çıkmayı planlıyor. Söz konusu patent detaylarında oldukça ilginç ve yenilikçi bir kamera sisteminin yer aldığı da teknoloji tutkunlarının dikkatinden kaçmadı. Geçtiğimiz sene gerçekleştirilen patent başvurusunun tüm ayrıntıları henüz tam anlamıyla netlik kazanmış olmasa da beş çeşit kamera mekanizmasının yer aldığı patent başvurusunda, ön bölüm üzerinde herhangi bir çentik yer almıyor ve telefon üzerindeki ön kamerada arka bölüme gizlenmiş oluyor.

Xiaomi Dizaynında Yeniliğe Gidiyor 2 – Xiaomi ekran alti kamera 2

Yenilikçi Kamera Mekanizması

Söz edilen kamera mekanizmalardan bir tanesi kamerayı dik bir şekilde yukarı taşıyor. İkinci ve üçüncü çeşit dizaynlarda ise kamera, orta ve sağ bölümlerde yer alıyor. İkinci  olarak geliştirilmiş olan bir mekanizmanın ise telefon üzerindeki kameraları sağ ve sol uç noktalara yatay bir biçimde konumlandırdığı görülüyor. Dünya genelinde faaliyetlerini başarı ile sürdüren ve teknoloji piyasası içerisinde her geçen gün rekabet gücünü arttıran Xiaomi’nin bahsi geçen kamera sistemini, ekran altı kamera mekanizmaları yerine kullanıma sunabileceğinin altı çizililyor.

Firmalar tarafından alınmış olan her patent elbette ki tüketicilerin kullanımına tam anlamıyla sunulmuyor. Fakat ekran altı kamera mekanizması üreticileri her daim zorladığı için alternatif olan bu yöntemin Xiaomi tarafından kullanılması muhtemel görünüyor.

Korona virüs pandemisi sürecinde üretim ve geliştirme faaliyetlerini tüm hızıyla devam ettirmeyi başaran nadir şirketlerden olan Çin menşeli teknoloji devi Xiaomi, patentini henüz aldığı söz konusu yenilikçi dizayn ve kamera mekanizmaları ilerleyen yıllarda akıllı telefon pazarına damga vurmayı ve telefon dizaynı hususunda da önemli bir devrime öncülük etmeyi amaçlıyor. Bahsi geçen patentleri alınmış olan sistemlerin ne zaman tam olarak test edilmek için basına ve kamuoyuna sunulacağı ise netlik kazanmış bir konu değil.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri