Ekonomi

Wtech Akademi RPA Developer Eğitimi toplantısı

Sadece finansal hizmetler değil, toplumların gereksinim duyabileceği her alanda teknolojik çözümler vererek onların hayatlarını basitleştirmek konusu ile ilgili gerçekten gayret içerisindeyiz." dedi

Abone Ol  
 

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) Danışma Kurulu Üyesi ve DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Mesafeleri ortadan kaldıran, bilgi limitasyonlarını, sınırlarını ortadan kaldıran bir çağın ortamında biz de yerimizi almaya çalışıyoruz. Sadece finansal hizmetler değil, toplumların gereksinim duyabileceği her alanda teknolojik çözümler vererek onların hayatlarını basitleştirmek konusu ile ilgili gerçekten gayret içerisindeyiz.” dedi.

Ateş, Wtech Akademi’nin başlatacağı “Dijital Çağa Hazırlayacak Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı (RPA Developer) Eğitimi”nin detaylarının paylaşıldığı çevrimiçi toplantıda, teknoloji eğitiminin ehemmiyetine dair değerlendirmeler yaptı.

DenizBank olarak bütün birimleriyle Wtech’e destek olmayı sürdüreceklerini açıklayan Ateş, “Hükümet programında yer alan, Bakanımız üzerinden belirtiler milyon programcının yetiştirilmesinin gündemde bulunduğu günleri hayat sürdüğümüz bu ortamda, bundan daha evvel bu tür bir inisiyatif almak, ön almak, hem de sınıflarını açıp buradan mezunlar verip bunları işlere yerleştirmek konusu ile ilgili bu tür bir aktivitenin içinde tespit edilen Wtech’i de canıgönülden kutluyorum.” diye konuştu.

Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Yeryüzünde gördüğümüz her şey bayanın eseridir” sözünü hatırlatan Ateş, Wtech’in, kadınları ön planda tutan teknoloji eğitimi seferberliğini çok mühim bulduğunu söyledi.

Banka olarak teknoloji eğitimi konusu ile ilgili lider rol oynamaya gayret ettiklerini açıklayan Ateş, “Microsoft sistemleri çoğunluklu çalışıyoruz. ‘Onların sponsor bulunduğu bir SQL Admin katagorisi açılabilir mi’ diye gündeme getirdi Wtech, açtılar. Biz buradan 20 mezun verdik, 5’i şu anda bizde çalışıyor. Şimdi yetti mi? Yetmedi. Daha bu sınıfların devamını istiyoruz. İkinci küme da iş analisti katagorisimız. Üçüncüsü, robot program ve analizi konusu ile ilgili mühim bir açık var. UiPath ve Linktera burada çok mühim bir ön aldılar. Bir sınıf açıldı, şimdi 2. katagorisin açılması konuşuluyor. Bu arada da biz bankamız bünyesindeki Intertech olarak 900’den çoğu programcı olmak üzere 1.200 civarındaki personelle dünyaya, Türkiye’ye, devlet kurumlarına gerçekten hizmet getiren, program satan bir kurum olarak da koçluk ‘soft skill’ler, proje idaresi konularında destek vermeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

– “Sonsuz imkanlara kavuşacağımız bir çağın başındayız”

 

Hakan Ateş, program konusu ile ilgili test mühendisliğinin ehemmiyet kazandığını belirterek, meydana eklenilen programın bugs’lardan (böcek) arınması amacıyla kontrolünün yapılması konusu ile ilgili değişik disiplinlerden programcıları bu alana yöneltmeye çalıştıklarını söyledi.

Ateş, şu şekilde konuştu:

“Yeni bir sürü iş doğuyor ama IT Security, yani bu emniyet işi ehemmiyet kazanıyor. Hakikaten yazdınız, teslim ettiniz ama karşı saldırılar var her yerden… Milyon değil, milyarlarca… Bunlarla baş etmek zorundasınız ama bunlarla gene insan beyniyle ve gene onların organizasyonuyla baş etmeniz lazım. IT güvenliğini koruyacak beyinler yetiştirmeniz lazım. Sonsuz imkanlara kavuşacağımız bir çağın başındayız. Öyle bir çağ ki bu; insansız ordular, insansız bilim köyleri, binlerce kilometre öteden ameliyat yapan hekimler vesaire… Ben 61 yaşındayım. Ebeveyn 92 ve 85. Şimdi Elon Musk’un Neuralink adlı şirketle, alzheimer, demans, parkinson gibi hastalıklar amacıyla çip ilerlettiği bir dünyadayız. Neredeyse tek bir bilgisayarın bütün insanlığın zekasına sahip bulunduğu bir devreye doğru gidiyoruz ve buna da hazırlıklı olmak lazım. Hem kurum hem ülke hem de kişiler olarak… Bu süreçte otomasyon programları ve bu eğitimler bundan sonra olmazsa olmaz durumda. Çünkü süreçlerimizi otomasyona soktukça bütün süreçlerimizi uçtan uca otomasyonunu sağlamış oluyoruz.

DenizBank olarak dijital dünyada gerçekten inovasyon üssü olma gayreti içersindeyiz. fastPay gibi bir mobil cüzdan şu anda Türkiye’nin en büyüğü, yalnızca bizim kendi iç programlarımızla gerçekleştirdik. ‘Denizden Toprağa’ diye bütün çiftçilerimize, mühendislerle, robotlarla direkt konuşma olanağı veren uygulamamız var. Çiftçimiz zarar gören bitkisinin bir fotoğrafını göndermekte, buna nasıl önlem alınacağını saniyeler ortamında kendine iletiyoruz. Mesafeleri ortadan kaldıran, bilgi limitasyonlarını, sınırlarını ortadan kaldıran bir çağın ortamında biz de yerimizi almaya çalışıyoruz. Sadece finansal hizmetler değil, toplumların gereksinim duyabileceği her alanda teknolojik çözümler vererek onların hayatlarını basitleştirmek konusu ile ilgili gerçekten gayret içerisindeyiz.

 

– “Gelecek 25 sene ortamında var olan mesleklerin yüzde 40’ı ortadan kalkacak”

 

Wtech Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney de pandemi sürecinin, tamamıyla dijitalleşen bir dünya ve görülmemiş bir teknolojik toplum düzeni başlattığını aktararak, 21. yüzyılın dönüştürücü tesirsinin; hızla ilerleyen ve her sektöre, her alana tesir eden teknolojik servis ve ürünlerin yaşama görülmemiş eksperlık alanları ve görülmemiş mesleklerin girmesini sağladığını ifade etti.

Öney, ileriki 25 sene ortamında var olan mesleklerin yüzde 40’ının ortadan kalkacağına işaret ederek, “Bu iş dallarının kaybolmasına şimdilik hiçbir ülke tam olarak hazır değil. Açıklanan tahminlere göre, 2022’de 130 milyon yeni iş olanağı olacak ve bunların 70 milyonunu robotlar alacak, geriye kalan 60 milyon işin yüzde 54’ünü gerçekleştirmek amacıyla de yeni teknolojiler ile ilgili bilgi ve beceri sahibi gençlere gereksinimiz olacak. 2025 senesine kadar pek çok iş otomize olarak yalnızca mavi değil, bundan sonra beyaz yakalıların da işlerini ellerinden almaya başlayacak ve karşımıza yeni bir çalışan katagorisi, ‘metal yakalılar’, yani robotlar ve yapay zeka gelecek.” diye konuştu.

Wtech Akademi olarak UiPath, Linktera ve DenizBank vasıtasıyla açtıkları Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) katagorisina çok yoğun ilgi bulunduğunu ve 20 genç kızın eğitime başladığını belirten Öney, “Eğitimlerinin sonucunda istihdam konusu ile ilgili da destek görecek olan gençlerimize yenilerini eklemek amacıyla sabırsızlanıyoruz. Genellikle teknoloji hizmet ihracatı konusu ile ilgili yetişen eksper gençlerimizin Türkiye’nin ekonomik değerine de katkı vereceği şuandan belli. WTech Akademi olarak hedefimiz üniversitelerin rastgele bir bölümünden mezun olmuş fakat iş bulamamış gençlerimizi dijital çağın yeni meslekleri konusu ile ilgili eksperlaştırıp iş dünyasına kazandırmak.” ifadelerini kullandı.

 

– “Türkiye’nin programcı ekosisteminin büyümesi çok büyük ehemmiyet arz ediyor”

 

UiPath’in Avrupa Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen ise Türkiye’de tesirnliğe başladıkları 2 senelik süreçte, tecrübeli ekipleri ve iş ortaklarıyla Türkiye’de 200’e yakın büyük kurumu RPA ve yapay zeka teknolojileriyle buluşturduklarını aktardı.

Yeğen, Türkiye’nin dijital dönüşümünü hızlandırmak ve şirketlerin dünya pazarlarında daha tesirn rekabet yapabilmesi amacıyla RPA eksperı ve programcı ekosisteminin büyümesinin çok büyük ehemmiyet arz ettiğini vurgulayarak, “Biz de bu bilinçle Wtech’in liderlüğünde kadınlarımızın RPA ytesirnlikleri kazanarak teknoloji iş gücümüze katılımına destek vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Linktera Genel Müdürü Taşkın Osman Aksoy, dijitalleşme ve otomasyonun hem kişilerin hem de kurumların iş yapış biçimlerini mühim ölçüde değiştirdiğini ve değiştirmeye devam ettiğini söyledi.

Aksoy, gelecek 10 yılda, rutin işlerde hızlı bir düşüş olacağını ve yanında RPA’nin de DNA’sını meydana getiren robot programları kullanma yetkinliğine sahip insanlara yönelik talebin artacağına işaret ederek, “Genellikle otomasyon ile birlikte yapay zeka ve analitik süreçlerle tesirleşimi artırabilenler bir adım daha önde olacak. Gold Partner’ı bulunduğumuz UiPath’in teknolojisini, Linktera’nın vizyonu ve gereksinime ideal özelleştirilmiş yaklaşımı ile birleştirerek geçiş sürecinde bu dönüşümü hızlandırıyoruz. Bu eğitimle de bütün paydaşlarla birlikte bu geçiş sürecinde ülkemizin insan sermayesinin geleceğe hazırlanması en büyük hedefimiz.” şeklinde konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri