Teknoloji

WhatsApp ve Instagram ile İlgili Flaş Karar!

Abone Ol  
 

Küresel çapta faaliyetlerini sürdüren internet devi şirket Google, Facebook bünyesindeki WhatsApp ve Instagram severleri oldukça yakından ilgilendiren bir değişiklik kararı aldı.

Korona virüs salgın atmosferinin yarattığı yeni değerlendirme ölçütleri çerçevesinden birçok firma, hem kullanıcılarının hem de kendilerinin alışkanlıklarını dönüşüme uğratacak yeni kararlar almaya devam ediyor. Bu kapsamda ABD menşeli teknoloji devi Google, dünya genelindeki milyonlarca WhatsApp ve Instagram üyesini ilgilendirecek bir karar aldı.

Öncesinden bilindiği gibi Google, kullanıcılarının WhatsApp ve Instagram fotoğraflarını ve video kayıtlarının Google Fotoğraflar bünyesi içerisine yedekleme yapıyordu. Ancak son yapılan açıklamalar gösteriyor ki, Google söz konusu otomatik yedekleme işlemini durduracak ve bunu kullanıcıların özel isteğine bırakacak. Açıklamanın devamında belirtildiği üzere bundan böyle otomatik bir şekilde WhatsApp ve Instagram medyalarının yedeklenme işlemi gerçekleştirilmeyecek. Söz konusu yedeklemeyi yapmak isteyen kullanıcılar ise bu işlemi kendi başlarına yapmak zorunda olacaklar.

Korona Virüs Nedeniyle Alınmış Bir Karar

Google tarafından alınan otomatik yedeklemenin sonlandırılma kararı ile ilgili açıklamada bulunan konunun uzmanları, söz konusu kararın korona virüs pandemisi nedeniyle alındığını belirtti. Zira korona virüs salgınının ortaya çıkması ve dünya çapında etkisini arttırması ile birlikte aralarında Google’ın da bulunduğu birçok online platform, internet üzerindeki trafiği kontrol edebilmek için bazı kararlar almaya başlamıştı. Google da bu çerçevede geçtiğimiz aylar içerisinde dünya çapındaki video servisi olan Youtube’un görüntü kalitesini azaltma kararı aldığını açıklamıştı. Bu sebeple WhatsApp ve Instagramdaki fotoğraf ve videoların otomatik yedekleme işlemlerinin durdurulma kararının da dijital ortamlar özelinde alınmış son karar olmayacağı ve benzeri hususlarda pek çok yeni düzenlemenin getirileceği konuşuluyor.

Geçtiğimiz günlerde bir başka sık kullanılan dijital platform olan Netflix de benzer bir politika uygulayarak, kendi internet sitesi üzerindeki görüntü kalitesi değerlerini düşürdüğünü açıklamıştı. Korona virüs pandemisi nedeniyle ortaya çıkan yeni dinamiklerin yalnızca sosyal yaşamı değil sanal dünyayı da oldukça etkilediği ve tüm bu değişimlerin de bunun bir sonucu olduğu uzmanlar tarafından altı çizilen bir diğer nokta olma niteliği taşıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri