Genel

‘Virüs bu kadar can almışken gerçekliğini sorgulamayı bırakalım’

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi İlker Yıldırım ve Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Serhat Örün, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde yaşadıklarını anlattı.

Abone Ol  
 
66 / 100

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi İlker Yıldırım ve Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Serhat Örün, bütün dünyayı etkileri altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde yaşadıklarını anlattı.

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın sürecinde bilhassa yoğun bakım servisinde hastaların tedavileri için mücadele ettiklerini söyledi.

Yoğun bakımda ihtiyar hastaları tedavi eder iken genç hastalarla da karşılaştıklarını belirten Yıldırım, “Yaşlı hastalarımızdan iyileştirip taburcu ettiğimiz hastalarımız varken maalesef genç hastalarımızdan kaybettiklerimiz oldu. Genellikle genç hastalardan bilinci açık gelip kötüleşenler vardı. Bu virüs bu kadar can almışken ve almaya devam eder iken, bundan sonra bunun gerçekliğini sorgulamayı bırakalım. Kendi canınızı düşünmüyorsanız, başkalarının, sevdiklerinizin canını düşünün.” dedi.

Yıldırım, her hastanın değişik etkilendiğini vurgulayarak, “47 yaşında bir hastamızda yaşadığımızı ekip olarak unutamıyoruz. Hastamıza moral verdik, ‘Bu hastalığı yeneceksin, başaracaksın, iyileşeceksin.’ dedik. Konuştuk, anlaştık ‘Yeneceğim bu hastalığı.’ dedi. 2 saat sonra araya girmelere karşın hastayı kurtaramadık. Bu hal beni ve ekibimi çok derinden etkiledi.” ifadelerini kullandı.

Virüsün kendilerine de bulaşmasından çekindiklerini izah eden Yıldırım, şu şekilde devam etti:

“Ailelerimizle rahat rahat görüşemiyoruz. Anne, babamızı göremiyoruz. Çünkü kimin hastalığı geçirdiği, kimin pozitif bulunduğu net değil. Herhangi bir sendrom vermeyen taşıyıcı insanlar var. Bizler de bu şahıslardan olabiliriz. Testler negatif çıkıyor, rastgele bir sendrom yok ama ihtiyar bir kişiyle bir araya geldiğiniz vakit o şahsa hastalığı bulaştırabiliyorsunuz. Bunlar çok riskli haller.”

Yıldırım, birtakım yerlerde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının yaşanmasının üzüntü verici bulunduğuna ilgi çekerek, şunları kaydetti:

“Kesinlikle olmaması gereken bir şey. Tüm aileler, çocukları sağlık çalışanı olsun diye mücadele ediyor. Çocuklar da kurslara gidip hekim olmak için gayret ediyor. O yüzden sağlık çalışanlarına iyi davranmanız gerekiyor, bizler sizlerin çocuklarıyız. Sizin için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Onun için her bireyin sağlık çalışanlarına karşı anlayışlı olması gerekiyor.”

Herkesin sosyal uzaklık ve maske kurallarına uymasını isteyen Yıldırım, kapalı bölgelerden da uzak durulması tavsiyesinde bulundu.

“Hastalarımdan biri 34 haftalık hamileydi”

NKÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Serhat Örün de salgın sürecini Türkiye’nin güzel yönettiğini dile getirdi.

Salgının Türkiye’de görülmeye başladığında bakanlığın ve üniversite hastanesinin hızlı refleks gösterdiğini ifade eden Örün, “Salgın süreci duygusal olarak sağlık çalışanlarını yıprattı. Çoğu sağlıkçı arkadaşım gibi ben de fedakarlıkta bulundum. 2 ay süresince hiç evime gidemediğim vakit oldu. Ailemi, çocuklarımı göremedim.” dedi.

Örün, salgın sürecinde her yaştan hastaya araya girmek ettiklerini anlatarak, “Hastalarımdan biri 34 haftalık hamileydi. O hastamı unutamıyorum. Ateş ve soluk darlığı şikayetiyle bize geldi. Tedavisi devam eder iken, doğru soluk alamadığı durumda sıksık bebeğini merak edip bize soruyordu. Bu beni çok etkilemişti.” diye konuştu.

Hastaların iyileşme oranının gençlerde daha çok bulunduğunu izah eden Örün, ihtiyar ve süreğen hastaların biraz daha sorun yaşayabildiğini vurguladı.

Örün, gençlerin salgına karşı kendilerini biraz daha öz güvenilir hissettiğine işaret ederek, “Ama gençler de bu hastalıkla alakalı sorun yaşıyor. Gençlerin bu öz güveninin hatalı bulunduğu kanaatindeyim. Maske, uzaklık ve hijyen kurallarına her bireyin uyması gerekiyor. Sağlık çalışanlarının bunca fedakarlığının boşa gitmemesi için yurttaşların şuurlu hareket etmesi lazım.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri