Ekonomi

Vatandaş İçin Yeşil Tarife

Yenilebilir enerji ile üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlara özel tarife

Abone Ol  
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yenilenebilir enerji temelinde üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlar özel olarak planladıkları tarifenin Ağustos ayı içerisinde başlatılacağını söyledi. Bakan Dönmez, söz konusu tarife için özel bir sertifika verileceğini de ekledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni geliştirilen yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili Bakanlık olarak çalışmaları kapsamında çeşitli açıklamalarda bulundu. Yerli ve yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmek amacıyla Yeşil Tarife (YETA) uygulamasını hayata geçirmeye hazırlandıklarını belirten Bakan Dönmez, söz konusu tarife özelinde bir kanunun Şubat ayı içerisinde Meclis’ten geçmiş olduğunu hatırlattı. Ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yönetmeliğin çıkarıldığını ve tarifenin altyapısının hazırlandığını belirten Bakan Dönmez, söz konusu yeni tarifenin adını YETA olarak belirlediklerini ifade etti. Yenilenebilir tarife ya da yeşil tarife şeklinde de okunabileceğini ekledi.

Yenilenebilir Enerji Kullanmak İsteyen Vatandaşlar İçin

Uygulamaya Ağustos ayı içerisinde başlaması beklenen YETA tarifesi ile evlerinde ve işyerlerinde yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak isteyen vatandaşlar için özel bir fatura ve tarife düzenleneceğini kaydeden, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir aksilik çıkmadığı sürece Ağustos ayına kadar tüm hazırlıklarının biteceğinin altını çizdi. Bu bağlamda YETA kullanan ev ve işyerlerini teşvik etmek için çeşitli planlar da yaptıklarını belirten Dönmez, YETA kullanan ev ve işyerlerine sertifika verileceğini söyledi. Bunun halk nezdinde kullanımı teşvik edeceğine inandıklarını belirten Fatih Dönmez, yenilenebilir enerjinin geleceğin enerji kaynağı olduğunu ve şimdiden geçiş yapmanın ülke olarak bir çok konuda avantaj sağlayacağını belirtti.

Yine de diğer enerji kaynaklarına nazaran bir tık daha pahalı olduğunun da altını çizen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu fiyatı göze alan vatandaşların sertifika başta olmak üzere ilerleyen süreçte pek çok şekilde ödüllendirileceğini belirtti. Gelecek nesillere daha sağlıklı ve güçlü bir Türkiye bırakmak adına herkesin YETA üzerine düşünmesi gerektiğini ekleyen Dönmez, virüs sürecinden de net bir biçimde anlaşıldığı gibi doğanın gücünü ve önemini kavramanın gerekli olduğunu vurguladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri