Genel

Van’daki kazılarda kolunda ejder başlı iki bilezik olan çocuk iskeleti bulundu

Urartu Kralı II. Sarduri doğrulusunda Milattan Önce 750 senesinde yaptırılan Çavuştepe Kalesi ve kuzey evresindeki nekropol bölümünde bu sene başlatılan kazı çalışmalarında Urartuların ölü gömme sasenearı ve sosyal yaşamına dair yeni veriler elde ediliyor.

Abone Ol  
 

Urartu Kralı II. Sarduri doğrulusunda Milattan Önce 750 senesinde yaptırılan Çavuştepe Kalesi ve kuzey evresindeki nekropol bölümünde bu sene başlatılan kazı çalışmalarında Urartuların ölü gömme sasenearı ve sosyal yaşamına dair yeni veriler elde ediliyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu başkanlığında antropolog, arkeolog, sanat tarihçi ve restoratörlerlerden meydana gelen 17 kişilik ekip, 2 bin 750 senelik nekropolde Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle oluşturulan kazılarda mühim verilera ulaşıldı.

Geçen sene meydana çıkarılan ve Urartularda yönetici sınıfın gömüldüğü değerlendirilen alanda tarihe ışık tutacak verilerle karşılan ekip, üstünde çoğu takı ve pazu evresinde ejder başlı bilezik olan 3 yaşlarında çocuk iskeleti buldu.

Urartu aristokratlardan birinin çocuğuna ait bulunduğu değerlendirilen iskeletteki ejder başlı bronz bilezikler, bölümde bugüne kadar oluşturulan kazılarda ilk kez karşılaşıldı.

Alanında eksper akademisyenler doğrulusunda titizlikle incelenen buluntular, Urartu döneminin ölü gömme sasenearı ve yönetici sınıfıyla alakalı yeni verilere ışık tutacak.

“Heyecan verici bir hal”

Prof. Dr. Çavuşoğlu, AA muhabirine, bu sene Çavuştepe Kalesi’nde pandemi nedeniyle kazı ve restorasyon çalışmalarına biraz geç başladıklarını söyledi.

Kazı çalışmalarının yoğunlaştığı nekropol bölümünde her gün yeni verilera rastladıklarını izah eden Çavuşoğlu, “Nekropol kısmı diye tanımladığımız yer gizemini hala koruyor. Bu gizemi çözüme ulaştırmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kazı yaptıkça yeni verilerla karşılaşıyoruz. Günümüz kazı çalışmalarımızda 3 yaşlarında yeni bir gömüyle karşılaştık. Bu gömü, Urartu arkeolojisi yönünden bir ilk. İlk kez bu tür bir gömüyle karşılaşıyoruz. İlk kez bir bebeğin pazu kısımlarında bronzdan bileziklere rastladık.” dedi.

İskeletin Urartularda bir soylu ya da aristokratın çocuğuna ait bulunduğunu değerlendirdiklerini açıklayan Çavuşoğlu, “Hoker tipinde gömülmüş bir bebek. Bebeğin üstünde şimdiye kadar rastlanmayan iki kolunun pazuları kısımları üstünde ufak ejder başlı bronzdan bilezik var. Bununla beraber boyun evresinde amulet diye tanımladığımız bir kum taşı ve boncuklardan kolye var. Baş evresinde ufak bir kase var, yiyecek bırakılmış. Bu, bebeğin mühim şahsın bebeği bulunduğunu bize gösteriyor. Çok güzel süsleyip kapatmışlar. Dini törenle ve ağıt yakılarak gömüldüğünü düşünüyoruz zira çok titizlikle yerleştirmişler. Bu bulgu, Urartuların bebeklerini çok iyi bir şekilde süsleyerek öbür dünyaya uğurladıklarını gösteriyor. Urartu arkeolojisi yönünden çok mühim bir bulgu. Biz bilim insanları yönünden çok şaşırtıcı ve heyecan verici bir hal zira Urartu arkeolojisine yeni bir katkı sağlayacak. Kazı devam ediyor, yeni verilerin daha çıkmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

“Bu alanlarda oluşturulan kazılarda her gün yeni verilera rastlanıyor”

Gürpınar Kaymakamı Fatih Sayar da Çavuştepe Kalesi’ndeki kazı bölümünde araştırmalarda bulunarak, çalışmalar ile alakalı Kazı Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu’ndan bilgi aldı.

Sayar, Gürpınar ilçesinin kadim bir geçmişe sahip bulunduğunu belirterek, “İlçemiz, Çavuştepe ve Hoşap ve Zernek kaleleriyle değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Bu alanlarda oluşturulan kazılarda her gün yeni verilera rastlanıyor. Bu yeni veriler hem ilimizin hem de ülkemizin turizmine mühim katkı sağlayacak. Bizler de kazı ekibinin çalışmalarını destek veriyor ve önemsiyoruz.” ifadesini kullandı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri