Genel

Van kedisini sahiplenmek için Çin’den Türkiye’ye geldi

Pekin Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan ve sosyal medya üzerinden medya programı yapan Sun, internette kedilerle alakalı inceleme yapar iken Van kedisini beğenip sahiplenmek istedi.

Abone Ol  
 
68 / 100

Pekin Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan ve sosyal medya üzerinden medya programı yapan Sun, internette kedilerle alakalı inceleme yapar iken Van kedisini beğenip sahiplenmek istedi.

Sun, yaptığı inceleme neticesi Kayseri’de “Nuh Baba” lakaplı Mehmet Yakuter’de de Van kedisi bulunduğunu öğrenince kendisiyle iletişime geçip Pekin’den yola çıktı.

Binlerce kilometre katedip Kayseri’ye ulaşan Sun, zorlu yolculuğun sonrasında çok talebi Van kedisine sahip olmanın sevincini yaşadı.

Gerekli izinlerin alınmasının sonrasında kediyi sahiplenen Sun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van kedisine sahip olmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi.

Doğal bir karakteri olan Van kedisinin çok zeki ve cana yakın olduğunu altını çizen Sun, “Bence Van kedisi tabiat ve insanlık tarihi ile kültüründe çoğu şeyi barındıran bir hayvan. Bu yüzden ben onun yapısı itibarıyla insan ile tabiatının temasının sembolü olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Çin’den Türkiye’ye gelir iken zorlandı

Yaklaşık iki yıl önce Van kedisine ilgi duymaya başladığını izah eden Sun, bu kedi türüyle alakalı pek çok kaynağı araştırdığını söyledi.

Sun, internet üzerinden ABD ve Avrupa’da incelemeler yaptığını söyleyerek “Avrupa’daki çeşitler saf, beyaz renkte değildi. Baş ve kuyruk alanı desenliydi. Daha sonra Facebook üzerinden Nuh Baba’yı buldum. O, bana Türkiye’deki Ankara kedisi ve başka çeşitleri anlattı yalnız hakiki Van kedisi çok ender bir tür. Çin’den gelişimde çok özel bir görevim vardı. Çok uzak yerden inanılmaz bir seyahati, dünyada sıra dışı sayısal değeri olan bir şeyi aramak için yaptım ve semeresine ulaştım.” diye konuştu.

Van kedisi medya programına da çıkacak

Sun, Çin’de medya programı yaptığını, bundan sonra kedisinin de çektiği videoları izleyicilere aktarırken kendine eşlik edeceğini belirtti.

“Programda Türkiye’deki Van kedisi tarihini ve kültürünü anlatacağım.” diyen Sun, Çin’de bu kedi türünün bulunmadığını söyledi.

Sun, Türkiye’ye geliş gidiş harcamalarının aşağı yukarı 6-7 bin avroyu bulduğunu ifade ederek kedisini evine götürmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Mehmet Yakuter de evinde saf Van kedisi yetiştirdiğini söyleyerek, “Arkadaşımız Çin’de bizim saf Van kedisi yetiştirdiğimizi görmüş ve beğenmiş. Türkiye’ye gelip misafirimiz oldu. Kendisi 5 aylık Van kedisini sahiplendi.” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri