Genel

Van Gölü’nün çekilmesiyle su altında kalan yapılar ortaya çıktı

Türkiye'nin en büyük gölü olan ve bölge halkı doğrultusundan "deniz" olarak adlandırılan Van Gölü'nün kenar kesimlerinde yaşanan çekilme ilgi çekiyor.

Abone Ol  
 
64 / 100

Türkiye’nin en büyük gölü olan ve bölge halkı doğrultusundan “deniz” olarak adlandırılan Van Gölü’nün kenar kesimlerinde yaşanan çekilme ilgi çekiyor.

Bazı bölgelerde 200 metreye varan yatay çekilmenin yaşandığı Van Gölü kenarlarında, seneler önce seviyenin artması nedeniyle su altında kalan tarihi yapılar, mezarlar ve binlerce senede meydana gelen mikrobiyalitler gün yüzüne çıktı.

Erciş Kalesi ve mezarlıklar meydana çıktı

Erciş ilçesine bağlı Çelebibağı Mahallesi’nde Urartular döneminde yapılan, Selçuklu ve Osmanlılar döneminde de kullanılan Erciş Kalesi ile çevresindeki yapılar, 1841’de Van Gölü düzeyinin artmasıyla su altında kaldı.

2014 senesinde göldeki seviyenin düşmesiyle birtakım bölümlerinin görülebildiği kalede, çekilmenin artmasının sonrasında sütun ve sur kalıntıları, mezarlar, seramik ve çanak çömlek parçaları, detaylı motiflerin işlendiği taşlar ile birtakım yapıların kalıntıları da meydana çıktı.

Van Müze Müdürlüğü ekipleri, kalıntıların bulunduğu alanda araştırma yaptı. Kontroller neticesi hazırlanacak raporun Van Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğüne teslim edileceği bildirildi.

Çekilmenin etkili bulunduğu Erciş ilçesi kenarlarında binlerce senede meydana gelen ve su altı peri bacaları olarak tanınan mikrobiyalitler de yüzeye çıktı. Van Gölü’nün kuzey sahillerinde görülebilen mikrobiyalitleri görüntülemek isteyen fotoğraf tutkunları da bölgeye geldi.

“Sular çekildikçe gölün gizemi meydana çıkıyor”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van Gölü’nün su düzeyinin belli dönemlerde değiştiğini söyledi.

Gölün kenarında inşa edilen yapıların seviyenin artmasıyla suyun altında kaldığını izah eden Akkuş, “İnsanların yaptığı yapıların kalıntılarını, dalış yaptığınız vakit gölün derinliklerinde görebiliyoruz. Erciş Kalesi suyun altında kalan bir yapıydı. Van Gölü’nün çekilmesiyle kalenin sütunlarının açığa çıktığını görüyor ve bir tarihe tanıklık ediyoruz. Van Gölü çekildikçe içindeki gizemler de meydana çıkıyor. Daha önce buralara gelmemiz olası değildi yalnız suyun çekilmesiyle yapılar görülebiliyor.” diye konuştu.

Van Gölü’nün eşi benzeri olmayan bir ekosisteme sahip bulunduğunu, tabiat harikası mikrobiyalitlerin göle ayrı bir güzellik kattığını belirten Akkuş, şunları kaydetti:

“Gölün zemininde tatlı su çıkışı olan noktalar var. Buralarda mikrobiyalit diye tanımladığımız yapılar oluşuyor ve dünyanın en büyük mikrobiyalitleri Van Gölü’nde yer alıyor. Zaman vakit yaşanan çekilmeden ötürü kenara yakın mikrobiyalitler yüzeye çıkıyor. Göle dalış yapma olanağı olmayan yalnız mikrobiyalitleri merak edenler çekilmenin bulunduğu bölgelere gelebilir. Burada harika bir fırsat var. Yüzlerce senedir Van Gölü’nün bağrında saklanmış olan sır açığa çıkmış oldu.” diye konuştu.

Mahalle sakinleri de senelerdir su altında kalan yapıların çekilme nedeniyle meydana çıktığını belirterek, bu hale tanıklık edenlerin mahalleye gelerek fotoğraf çektiğini söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri