EkonomiGenel

VakıfBank, Karbon Negatif kuruluş oldu

VakıfBank, 2019 yılı için hesaplanmış tüm sera gazı emisyonlarından fazlasını dengeleyerek Karbon Negatif bir kuruluş oldu.

Abone Ol  
 

VakıfBank, 2019 senesi için hesaplanmış bütün sera gazı emisyonlarından çoğunu dengeleyerek Karbon Negatif bir kuruluş oldu.

Bankadan oluşturulan bildirime göre, Vakıfbank, bölgesel, sosyal ve idaresel performansını geliştirmeye devam ediyor.

Bankacılık hareketlerini uluslararası sürdürülebilirlik standartlarında sağlamayı amaçlayan VakıfBank, bölgesel, sosyal ve idaresel performansını yükseltmeye, daha yaşanabilir bir istikbal için sürdürülebilirliği kurumsal stratejisine birleşik etmeye devam ediyor.

2014 senesinden bu yana Karbon Saydamlık Projesi Raporu (CDP) sunan VakıfBank, kapsamlı ve titiz bir enerji ve emisyon idaresi gerçekleştiriyor.

VakıfBank’ın 2019 senesi Kapsam 1, 2 ve 3 toplam karbon emisyonu ise 53 bin 413 tCO2e olarak hesaplandı.

ISO 14064 sertifikası ile doğrulanan bu miktarın karşılığı olarak, temiz enerji kaynaklarından imal edilen 55 bin Doğrulanmış Karbon Birimi alan VakıfBank, 2019 senesi için hesaplanmış bütün sera gazı emisyonlarından çoğunu dengeleyerek Karbon Negatif bir kuruluş oldu ve bu hususta lider bir adım attı.

– “Faaliyetlerimizi sürdürülebilir bankacılık zihniyeti ortamında gerçekleştiriyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verdiği VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Onay Özkan, şunları kaydetti:

“Bizim için sürdürülebilirlik, bütün paydaş eko sistemimiz için kurduğumuz değerler zincirini ifade ediyor. 2014’ten beri BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeyiz. Uluslararası sürdürülebilirlik standartlarına ideal değişim dönüşümümüzü gerçekleştiriyor; performansımızı artırmaya çalışıyoruz. 2019 senesinde titiz bir enerji ve emisyon idaresi gerçekleştirerek karbon emisyonumuzu 53 bin 413 tCO2e civarında tutmayı başardık. ISO 14064 sertifikası ile doğrulanan bu miktarın karşılığı olarak, temiz enerji kaynaklarından imal edilen 55 bin Doğrulanmış Karbon Birimi aldık ve bütün sera gazı emisyonlarından çoğunu dengeleyerek Karbon Negatif bir kuruluş olduk.”

Alınan yeni belge vesilesiyle bankanın sürdürülebilirlik çalışmaları ile alakalı de bilgi veren Özkan, bütün hareketlerini sürdürülebilir bankacılık zihniyeti ortamında gerçekleştirdiklerini aktardı.

Özkan, “Enerjiden kağıt tasarrufuna bütün birimlerimizi bu standartlara ideal duruma getiriyoruz. Bugüne kadar genel müdürlük dahil 523 birimimizin standartlara idealluğunu ISO 14001 belgesi ile tescil ettirdik. Çalışma alanlarımızı etraf arkadaşı duruma getirdik. Çalışan başına enerji tüketimimizi 5,86 MWh/kişi standardına düşürdük.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca 51,55 ton kağıt tasarruf ettiklerini ve böylece 1.300’den çok ağacı kesilmekten kurtardıklarını belirten Özkan, “Gönüllü olarak yaptığımız bu işlemle karbon ayak izini silmekten öte, düşük emisyonlu ekonomiye geçişe ve aktörlerine destek verdik. Türkiye’deki kuruluşlara numune ve lider olmakla beraber iklim değişiminin engellenmesine yönelik toplumsal farkındalığını da artırdık.” değerlendirmesinde bulundu.

Kredi sağladıkları pek çok proje kapsamında uluslararası finans kuruluşları ile iş birliği içinde çalıştıklarını açıklayan Özkan, şunları kaydetti:

“Bu kuruluşlar vasıtasıyla finansman sağladığımız projelerin yüksek etik, bölgesel ve sosyal kriterleri karşılamasına ilgi ediyoruz. 2020 senesinde, gene bunun gibi bir proje kapsamında kredi tahsis süreçlerinde bölgesel ve sosyal risk idare düzeneğinin kurulmasına yönelik çalışmaları başlattık. Çevresel ve Sosyal Risk Yönetim Sistemi’nin kurulumunu yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz.

Uluslararası fon kaynaklarına erişimde de sürdürülebilir bankacılığın öneminin son senelerde arttığını görmekteyiz. Uluslararası piyasalarda lider ve aktif bir banka olarak, bu alanda da mühim adımlar atarak kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Bu anlamda sürdürülebilir finansmana erişim için detaylı yapılar altında lüzumlu hazırlıklarımızı tamamladık ve piyasa koşullarına bağlı olarak fırsatları değerlendirmeyi hedefliyoruz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri