GenelSağlık

Uzmanından ‘meme kanserine karşı spor ve Akdeniz usulü beslenme’ önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meme kanserinin bayanlarda en çok görülen kanser türü olduğunu ve kansere bağlı bayan ölümlerinin en sık nedeni olduğunu ifade etti.

Abone Ol  
 
98 / 100

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meme kanserinin bayanlarda en çok görülen kanser türü olduğunu ve kansere bağlı bayan ölümlerinin en sık nedeni olduğunu ifade etti.

Meme kanserinin memenin süt kanalları ve keseciklerinde ilerleyen bir hastalık olduğunu izah eden Sezer, “En mühim tanınan nedeni kalıtımsal yatkınlıktır. Ailesinde meme kanseri olan, göğüs duvarına ışın tedavi almış, daha önce meme ya da yumurtalık kanseri geçirmiş, hiç doğum yapmamış, erken adet ve geç menopoza girmiş, obez, dışarıdan östrojen hormon tedavisi almış bayanlarda meme kanseri ilerleme riski artar.” diye konuştu.

Görülme sıklığı yaş ile doğru orantılı

Sezer, obezite, hareket etmeyen hayat ve östrojen sahibi olan doğum denetim haplarının kanser görülme tehlikesini artırdığına ilgi çekti.

Hastalığın görülme sıklığının yaş ile doğru orantılı olduğunu altını çizen Sezer, ortalama görülme yaşının 60’lardan sonra arttığını, 70’li yaşlarda yüzde 12, 30’lu yaşlarda ise yüzde 3 olduğunu dile getirdi.

Meme kanseri bulguları gösteren bayanların vakit kaybetmeden uzmanlara danışması gerektiğinin altını çizen Sezer, “Memede kitle, meme başından kanlı akıntı, meme ucunun içeri çekilmesi, meme cildinde damarlarda artış, portakal kabuğu görünümü, meme başında pullanma ve yara gelişimi, koltuk altında kitle gibi şikayetler en sık görülen bulgularıdır.” dedi.

“20 dakika spor yapan bayanlarda yüzde 25 risk azalıyor”

Kadınların hayat tipi ve beslenme alışkanlıklarını değiştirerek meme kanserine yakalanma tehlikesini azaltabileceğini belirten Sezer, şu tavsiyelerde bulundu:

“Günde bir oran alkol alan bayanlarda yüzde 10 meme kanserine yakalanma riski artarken, günde 20 dakika spor yapan bayanlarda yüzde 25 risk azalmaktadır. Kilo verilmesi, bitkisel kaynaklı yağlarla ve Akdeniz usulü beslenme, alkol alımının kısıtlanması, spor yapılması meme kanseri ilerleme tehlikesini yüzde 30-40’lara varan oranda azaltabilmektedir. Düzenli spor ve Akdeniz usulü beslenme meme kanseri tehlikesini azaltıyor.

Her ay kendi kendisine meme muayenesi, 40 yaş ardından senelik mamografi ve meme cerrahının muayenesi ile erken tanı konabilir. Erken konulan teşhisin hayat kurtardığını unutmamalıyız. Meme sağlığı kendi elimizde, farkında olmak sağlıklı olmamızı sağlayacaktır.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri