Teknoloji

Uzaktan Ateş Ölçer

Yıldız Teknopark bünyesinde geliştirilen ateş ölçer otomatik ve temassız bir şekilde ateş ölçümü gerçekleştirebilecek

Abone Ol  
 
60 / 100

Koronavirüs pandemi süreci içerisinde Yıldız Teknopark bünyesinde yer alan girişimciler ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde çalışan akademisyenler uzak mesafeden otomatik bir şekilde ateş ölçebilen, söz konusu ölçümlerin kaydını saklayabilen, anormal bir durumda hemen uyarı veren ve oldukça ergonomik boyutlarda olan bir ateş ölçer üretti.

Yıldız Teknopark bünyesinde geliştirilen ateş ölçer ticarileştiği takdirde evlerden fabrikalara, toplu taşımadan parklara kadar herhangi birine ihtiyaç duyulmadan, otomatik ve temassız bir şekilde ateş ölçümü gerçekleştirebilecek. Üstelik söz konusu ölçümlerin sonucu arzu edilen cihazlara da gönderilecek.

Koronavirüs pandemisi ile beraber bütün kapalı mekan giriş çıkışlarında ateş ölçümü gerçekleştiriliyor. Bu uygulama için genel olarak termal kameralar ya da koldan veya alından ateş ölçümü yapan çeşitli cihazlar kullanılıyor. Koronavirüs pandemi süreci içerisinde ise ateş ölçen saat ve maske gibi pek çok farklı ürün ortaya çıktı.

Uzaktan Ateş Ölçer 2 – Yildizteknopark fatmaakgun

Ergonomik Boyut Temassız Ölçüm

Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde görev yapan akademisyenlerden Doç. Dr. Fatma Aydın Akgün, temassız bir şekilde otomatik ateş ölçümü yapan, elle taşınabilir ve ergonomik bir boyutta olan ve termal kamera da içermeyen bir ateş ölçer geliştirdiklerini kaydetti.

Arka planı içerisinde makine öğrenmesi, yapay zeka, IoT ve bazı algoritmaların sürekli çalıştığı bahsi geçen ateş ölçer, hastaların konforuna da oldukça önem veriyor. Ateş ölçümü esnasında hastanın hareket etmesi ya da etrafındaki sıcak – soğuk etkenler nedeniyle ateşin yanlış ölçülmesi gibi hatalı durumların tamamen ortadan kaldırıldığı söz konusu cihazla, soğuk depo alanları içerisinde çalışan insanların vücut ısısı dahi  eksiksiz bir biçimde takip edilebiliyor.

Refakatçi tarafından üstlenilmiş olan sorumluluğu makineye aktaran söz konusu cihazla hastanın ateşi saniyelik periyotlar içerisinde ölçülebildiği gibi, ateşte artış ve düşüş esnasında kritik eşikler aşıldığı takdirde cihaza tanıtılmış olan kişilere doğrudan uyarı gönderiliyor. Donanımları ile beraber günlük yaşantıyı bir hayli kolaylaştırması beklenen otomatik ateş ölçer cihazın satışa çıkıp çıkmayacağı ise şimdilik netlik kazanmış görünmüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri