Ekonomi

Uydu ve uzay alanında 800 milyar dolarlık buluşma

Uydu ve uzay ekosisteminde 800 milyar dolarlık paya sahip kurum, kuruluş ve firmalar, "5'inci Global Satellite and Space Show Fuarı"nda bir araya gelecek.

Abone Ol  
 

Uydu ve uzay ekosisteminde 800 milyar dolarlık paya sahip kurum, kuruluş ve firmalar, “5’inci Global Satellite and Space Show Fuarı”nda bir araya gelecek.

Fuarı organize eden Capital Exhibition’ın Üst Yöneticisi (CEO) Hakan Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinliğin 1-2 Eylül’de dijital bölgeda gerçekleştirileceğini bildirdi.

Fuara yüzde 85’i yabancı olmak üzere 16 bin bireyin kayıt yaptırdığını ifade eden Kurt, etkinlikte kamuoyuna açık 8 uzmanlaşılmış webinar, 2 anahtar konuşmacı oturumu düzenleneceğini, bunun dışında sınırlı katılımcıyla 3 özel çalışma toplantısı yapılacağını söyledi.

Uzay ve uydu ekosisteminin dünyada aşağı yukarı 1 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaştığını bildiren Kurt, “1 trilyon dolarlık bütçenin yüzde 80’ine hükmeden aktörler fuarda temsil edilecek. Katılımcılar, fuar vesilesiyle bu ekosisteme erişme talihi yakalayacak. Firmalar arasında 2 bin seviyesinde kayıtlı görüşme programladık.” dedi.

ABD’de uzay ve hava kuvvetlerinin ayrılmalarının sonrası Rusya ve Çin’in uzay kuvvetlerini ilan etmelerinin bu alandaki yarışı çok süratli şekilde büyüttüğünü dile getiren Kurt, uzayın oran olarak daha barışçıl bir bölge olduğunu ve her bireyin birbirinin teknolojisine gereksinim duyduğunu ifade etti.

ABD Uzay Kuvvetlerinden Dr. Joel Mozer ve Rusya’dan Glavkosmos Üst Yöneticisi Dmitry Loskutov’un etkinlikte anahtar konuşmacı olarak yer alacağını izah eden Kurt, “Dolayısıyla uzaydaki muhaberea ve barışa dünyadaki iki kutuptan bakmış olacağız. Hem Rusya hem de ABD’nin uzay çalışmalarını aktaracağız. Savaşın tekniği farklı ama uzayda da bir muhabere var. Son dönemde uzay odaklı atılan adımlar yarışı da muhabereı da hızlandırdı. Onun amacıyla uzay kuvvetleri kuruldu ve onun amacıyla bu kısmı askerler yönetiyor.” diye konuştu.

ABD ve İngiltere’nin, bu ülkelerin dışında etkinlik gösteren startupların uzay savunmalarına verebilecekleri katkıyı tespit etmek amacıyla 15 firmaya 1 milyon dolarlık katkı sağlayacak proje başlattıklarına işaret eden Kurt, bu firmaların da fuarda açıklanacağını söyledi.

Türkiye’nin stratejileri dünyaya anlatılacak

Kurt, Türkiye Uzay Ajansının kurulmasıyla Türkiye’nin uzay çalışmalarına yönelik mühim bir adım attığını vurgulayarak, ülkenin hem uzay ekosistemine saniyesel olarak dahil olma hem de uzaya insansız ve insanlı erişim stratejisinin bu sene açıklanmasının beklendiğini kaydetti.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım’ın etkinlikte Türkiye’nin uzay stratejilerini dünyaya anlatacağını bildiren Kurt, “Türksat 5A-5B uydusunun sözleşmesi 3’üncü fuarımızda imzalanmıştı. Bu sene fırlatılacak 5A uydusunun yer teslimi ve kabiliyetlerini, fırlatma sürecini, uydunun kullananlara sağlayacağı üstünlükleri Türksat, Airbus, SpaceX ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, etkinlikte anlatacak.” ifadesini kullandı.

Hakan Kurt, fuarda uydu teknolojilerinin yerel güvenliğine katkılarına yönelik mühim bir panel de düzenleneceğini sözlerine ekledi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri