Genel

Üniversitelerin Beklediği Tarihi Belli Oldu

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, öğrencilerden ve velilerden sık sık üniversitelerdeki yeni eğitim öğretim devresine dair sorular aldıklarını belirtti.

Abone Ol  
 
57 / 100

“YÖK olarak, bugün itibarıyla üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi ardından başlayacak şekilde planlamalarını istedik.” ifadesini kullanan Saraç, bunları kaydetti:

“Bunun yanı sıra kampüslerdeki öğrencilerin seyreltilmesi, hareketliliğin azaltılması da mühim olup bunun amacıyla üniversitelerimize karar alma proseslerinde geniş imkân tanıdık. Böylece üniversitelerimizin fakülte ve uygulama bazında değişik uygulamalar yapabilmeleri olası duruma geldi. Salgının çevresel ve ulusal seyrine göre değişik uygulamalar amacıyla yapılacak uygulamalara yönelik hususlarda üniversitelerimizin alakalı kurulları karar verecek. Yeni YÖK olarak Türk yükseköğretim sistemine bu vesileyle getirdiğimiz karma modelin (hibrit) hayırlı olmasını diliyoruz.”

Saraç, karar proseslerinde en çok ilgi ettikleri hususun aileler doğrultusundan kendilerine emanet edilen öğrenciler başta olmak üzere bütün akademik ve idari personelin sağlığı bulunduğunu vurguladı.

YÖK’ten açıklama

Konuya dair olarak YÖK’ün internet sitesinden uygulanan duyuruda da Kurulun, ilk vaka’nın belirleme edildiği günden itibaren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını yakından izlediği belirtildi.

Açıklamada, mart ayından itibaren lüzumlu önlemler alınarak süratli ve hareketli prosesler yürütüldüğü yalnız bütün dünyada 20 milyondan çok bireyin enfekte bulunduğu, 700 binden çok bireyin hayatını kaybettiği küresel salgının yükseköğretimi de etkilemeye devam ettiği ve uzun vadeli yeni önlemlere gereksinim duyulduğu bildirildi.

Tüm dünyada 2020-2021 eğitim öğretim sürecine yönelik pek çok konunun tartışıldığına işaret edilen açıklamada, yükseköğretim sistemi çok kuvvetli olan ülkelerde de bu hususta düşünce birliği bulunmadığı belirtildi.

Bazı ülkeler 2020-2021 eğitim ve öğretim döneminin tamamiyle dijital ortamda uzaktan öğretimle yapılacağını belirtmişken karma tekniği benimseyeceklerini, yüz yüze ve çevrim içi karma yöntemleri kullanacaklarını, uzaktan öğretim ve örgün öğretimi fakülte ya da uygulama temelli uygulayacaklarını aktaran ülkelerin adedinin da az olmadığı ifade edildi.

“Farklı uygulamalara imkân tanınmaktadır”

 

YÖK’ün yakın vakitte dünya örneklerini de inceleyerek “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Rehberi” duyurduğu anımsatılan açıklamada, bunlar kaydedildi:

“Rehberde, Uzaktan Öğretim Uygulamaları, Uygulamalı Eğitimler, Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları, Yabancı Uyruklu Öğrenciler, Toplantılar, Kongreler ve Değişim Programları başlıkları altında çerçeve kararlar ve öneriler yer alabilmektadır. Bu rehberde de açıkladığımız üzere, salgın hareketli bir proses bulunduğu amacıyla salgının çevresel ve ulusal seyrine göre üniversitelerimizce değişik uygulamalara gidilmesine imkân tanınmaktadır.

Ülkemizde 45 bine yakın uygulama bulunuyor ve her bir uygulamanın kazanım hedefleri tarafında uygulanma yöntemleri değişkenlik arz etmektedir. Nitekim edebiyat, sosyoloji, moda tasarımı uygulamalarıyla ebelik ya da geleneksel el sanatları ya da tıp, diş doktorluğu ve pilotaj uygulamalarının eğitim öğretim prosesleri birbirinden çok değişikdır. Salgın boyunca bu uygulamaların uygulamalarında alınacak önlemler de bölgeden bölgeye kuşkusuz ki değişiklik arz edebilecektir.”

Açıklamada, geride bıraktığımız zamanlarda salgın bundan dolayı uygulanan yapısal düzenlemelerle karma öğretim uygulayabilmeleri amacıyla üniversitelere geniş bir alan bırakıldığı belirtildi.

Üniversitelerin, Koronavirüs Komisyonları ve alakalı başka kurul ve komisyonları marifetiyle öğrencilerin, akademisyenlerin ve idari personelin sağlığını tehdit etmeyecek şekilde genel planlamalar yapabileceği bildirilen açıklamada, bunlar ifade edildi:

“Elbette ki bu proses Sağlık Bakanlığı ve başka alakalı bakanlıkların önlem maksatlı yönlendirmeleri kapsamında sürdürülecektir. YÖK olarak, bu süreci başından itibaren ‘çevik idare, kuvvetli koordinasyon, elastik kararlar alabilmek ve kurumsal detaylılığı imkân olarak kullanmak’ şeklinde özetleyebileceğimiz bir idare anlayışıyla yönetiyoruz.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri