Ekonomi

Ülkemizdeki En Yüksek Baraj İçin Son 55 Metre

275 metrelik bir gövde yüksekliğine ulaşması beklenen Türkiye'nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı için son metreler!

Abone Ol  
 
61 / 100

Tamamlandığı takdirde 275 metrelik bir gövde yüksekliğine ulaşacak olması sebebiyle Türkiye’deki en yüksek dünyadaki ise üçüncü en yüksek baraj olacak olan Yusufeli Barajı için son 55 metre kaldı. An itibariyle 220 metreye kadar inşaatı tamamlanan barajda geri sayım başlamış görünüyor.

Türkiye’deki en yüksek, dünyadaki ise üçüncü en yüksek baraj olacak olan Yusufeli Barajı kapsamında gövde yüksekliği 220 metre seviyesine ulaştı. Baraj inşaatı kapsamında çalışmalar durmaksızın 24 saat boyunca devam ederken, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü bünyesi tarafından da son görüntüler basınla ve kamuoyu ile paylaşıldı.

Artvin’e bağlı Yusufeli ilçesindeki Çoruh Nehri üzerinde inşaatı sürdürülen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi kapsamında 220 metrelik gövde yüksekliğine ulaşıldı. Gövde kısmına dökülen beton miktarının ise 3 milyon 322 bin metreküp düzeyinde olduğu belirtildi.

Ülkemizdeki En Yüksek Baraj İçin Son 55 Metre 2 – baraj

220 Metre Yüksekliğe Ulaşıldı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bünyesi tarafından inşaatı sürdürülen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi kapsamında beton dökülme çalışmalarına son hız devam ediliyor. DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından inşaat ile ilgili son görüntüler ve birtakım veriler açıklandı. Tamamlandığı zaman Türkiye’deki en yüksek baraj olacak olan Yusufeli Barajı’ndan şu an itibariyle 220 metrelik yüksekliğe erişildi.

Şimdiye kadar yapılan inşaat çalışmaları çerçevesinde dökülen gövde beton miktarının 3 milyon 322 bin metreküp düzeyine ulaştığı gözlendi. Yusufeli Barajı’nda temelden itibaren yükseklik 275 metre olup, ülkemizdeki birinci dünyadaki ise üçüncü en yüksek baraj olacak. Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin kurulu olan gücü 558 MW seviyesinde olup, senelik bazdaki enerji üretimi de 1 milyar 888 milyon kWh olarak belirtildi.

İnşaatı tamamlandığı takdirde ülkemizdeki enerji ihtiyacı anlamında oldukça önemli bir rol oynayacak olan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin 220 metrelik inşaatı tamamlandı. Geri kalan 55 metre için de inşaat çalışmaları koronavirüs pandemisine rağmen hız kesmeden devam ediyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri