Genel

Ülke genelinde yarın Kovid-19 denetimi yapılacak

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 kontrollerine dair 81 il valiliğine genelge gönderildi.

Abone Ol  
 
100 / 100

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 kontrollerine dair 81 il valiliğine genelge gönderildi.

Genelgede, salgınla mücadelede ortamında bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde esas prensipler olan temizlik, maske ve uzaklık kurallarının yanı sıra bütün iş kolları ve hayat alanları için tespit edilen tedbirlere uyulması ve vali/kaymakamlar koordinasyonunda sürdürülen kontrol faaliyetlerinin, salgınla mücadelede başarı yönünden büyük ehemmiyet taşıdığına vurgu yapıldı.

İçişleri Bakanlığınca bugüne kadar sahada yapılan ve kamuoyunda görünürlüğü yüksek olan kontrol faaliyetlerinin toplumda hastalığa karşı şuur oluşturulması ve tedbirlere uymayanlara yaptırım uygulanmasının salgınla mücadeleye mühim katkı tanıttığı ifade edilen genelgede, yarınki kontrollerin kapsamıyla alakalı verilere yer verildi.

Denetimler “Sağlık İçin Hepimiz İçin” sloganıyla yapılacak

Buna göre, yarın bütün il ve ilçelerde, vali, kaymakam, belediye başkanı, alakalı kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarı, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, kıyı emniyet) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel emniyet gibi) katılımı ile yapılan ekipler doğrultusundan “Sağlık İçin Hepimiz İçin” sloganıyla hayatın bütün alanlarını kapsayacak şekilde genel kontrol yapılacak.

Denetimler, yurttaşların yoğun olarak varolduğu başta kent içi ve kentlerarası toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar olmak üzere, konaklama tesisleri, alış veriş merkezleri, piyasa yerleri, sosyete piyasaları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, nikah merasimi şeklinde yapılan düğün törenleri, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, otogarlar, taksiler ve durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum hayat alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar gibi) kapsayacak şekilde planlanacak.

Vatandaşların gün ortamında toplu olarak bulundukları ana caddeler, alış veriş yerleri, park ve bahçeler, otogarlar gibi kalabalık yerlerde kontroller yoğunlaştırılacak.

Ekiplerce, kontroller esnasında gece kulübü, pavyon, bar, birahane gibi genelgeler kapsamında faaliyetlerine izin verilmeyen iş yerlerinin fiilen açık tutulup tutulmadıkları, 24.00’ten sonra müzik yayını yapılıp yapılmadığı ve şehiler arası toplu ulaşımda HES kodu zorunluluğuna uyulup uyulmadığı hususlarına ağırlık verilecek.

Okulların kademeli olarak açılması sebebiyle okulların çevresindeki kafe, restoran, internet kafe gibi yerlerin ve okul servislerinin denetlenmesine özen gösterilecek.

Denetim ekipleri, her bir iş kolu ya da mekanın uzmanlık bilgi kapasitesi göz önünde bulundurularak alakalı kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, mahalli yönetimler, il/ilçe müdürlükleri gibi), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak.

Denetimlerde yurttaşların kalabalıklar durumunda bir araya gelebildikleri faaliyet (nikah merasimi şeklindeki düğün, nikah, cenaze, taziye gibi) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları gibi) temizlik, maske ve fiziki uzaklık kurallarına uyulup uyulmadığına bilhassa ilgi edilecek.

Denetim faaliyetlerinin faaliyeti ve görünürlüğü en üst civarda tutulacak.

Vatandaş bilgilendirilecek

Denetimler esnasında vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilgilendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek.

Hemen giderilebilir kalitede anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, iş yeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde bir gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki yönetim amirine iletilecek.

Halk sağlığı yönünden ciddi anlamda risk alana getiren ve süreklilik alana getiren ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarınca belirlenecek cezalar mülki yönetim amirlerince uygulanacak.

Denetimlerde Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi ve daha önce kontroller ile alakalı gönderilen genelge eklerinde yer alan formlardan yararlanılacak.

Bu bağlamda vali ve kaymakamlar doğrultusundan mahalli yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasında koordinasyon sağlanarak lüzumlu planlamalar yapılacak ve uygulamada rastgele bir aksaklığa alan verilmeyecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri