EkonomiGenelGündem

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından havacılık sektörü istihdamında ‘yerlileşme’ hamlesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yazılı açıklamasında, küresel ilerlemelere paralel şekilde ilerleyen havacılık sektörünün ekonomik kalkınmanın itici öğeyi durumuna yaklaştığını ve toplumsal refahın da en mühim göstergelerinden biri olduğunu bildirdi.

Abone Ol  
 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yazılı açıklamasında, küresel ilerlemelere paralel şekilde ilerleyen havacılık sektörünün ekonomik kalkınmanın itici öğeyi durumuna yaklaştığını ve toplumsal refahın da en mühim göstergelerinden biri olduğunu bildirdi.

Havacılığın geleceği tarafından Türkiye’nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve sektörde son dönemde atılan adımlar yardımıyla Türk havacılık sektörünün beklentilerin çok ötesinde büyüdüğünü altını çizen Karaismailoğlu, “2002’de 26 olan aktif havalimanı adedi bugün 56’ya çıktı. Türkiye hava sahasında, 2003’te 44 bin 500 kilometre uçuş yolu bulunurken, bugün uçuş yolu uzunluğumuz aşağı yukarı 74 bin 640 kilometreye çıktı. 173 ülkeyle çift havacılık anlaşması yapıldı, 60 olan dış hat uçuş nokta adedi da 329’a yükseldi. Bunun neticesinde da 34,5 milyon olan yolcu sayımız, 210 milyonu buldu.” verisini paylaştı.

17 senede sektör cirosu 53 kat arttı

Karaismailoğlu, hava yolu sektöründeki büyümeyle beraber cironun 17 senede, 53 kat arttığını, istihdam adedinin da 65 binden 295 bine çıktığını aktardı.

Türk sivil havacılık sektörünün son 17 senede süratle büyümesi nedeniyle yetişmiş eleman gereksiniminin bir kısmını vatan dışından karşılamak mecburiyetinde kaldığına ilgi çeken Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Havacılık sektörüne yönelik eğitim olanaklarının artırılmasıyla yabancı personel alımı büyük oranda yavaşladı. Şu anda 295 binin üstünde bireyin istihdam edildiği sivil havacılık sektörümüzde yabancı uyruklu pilot, uçuş ve kabin ekibinde görevlilerin seviyesi yüzde 11’i bulmakta. Sektörde yerli yetişmiş eleman istihdamı amacıyla çalışma başlattık. Sektördeki paydaşlarla bu çalışmayı yaparak alanda vatandaşlarımızın öncelikli istihdam edilmesini hedefliyoruz.”

“Kaygıları öneme alıyoruz”

Karaismailoğlu, Aralık 2019’dan itibaren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının havacılık dahil bütün alanları olumsuz etkilediğini belirterek, bu olumsuzlukların en aza indirilebilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşları doğrulusunda lüzumlu hafifletici kolaylıkların sağlandığını hatırlattı.

Kovid-19 salgınıyla meydana çıkan işsizlik sorunları nedeniyle Türk uyruklu uçuş ve kabin ekiplerinin endişelerinın olduğu tarafında kendine bulgular ulaştığına ilgi çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Biz bu endişeleri öneme alıyoruz. Bu kapsamda, hava yolu işletmelerinde uçuş operasyonlarını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde, Türk uyruklu çalışanlara öncelik verilmesi noktasında bir çalışma yapılmasını ideal gördük. Sivil havacılıkta eğitim olanaklarının her geçtiğimiz gün yükselmesi ile sektöre yetişmiş eleman sağlanıyor. Söz hususu çalışmayla sektörde Türk uyruklu yetişmiş eleman istihdamını artırmayı hedefliyoruz. Bu hususta hava yolu işletmelerinin görüşlerini ve yol haritasını da istedik.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri