Genel

Ulaşımda mikro hareketlilik araçları için ‘ortak akıl’ toplantısı yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından oluşturulan bildirime göre, bugün gerçekleştirilecek toplantıda, yerel ve uluslararası sektör temsilcileri bir araya gelecek.

Abone Ol  
 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından oluşturulan bildirime göre, bugün gerçekleştirilecek toplantıda, yerel ve uluslararası sektör temsilcileri bir araya gelecek.

“Mikro Hareketlilik Odak Grup Toplantısı”nda, Bilgi Teknolojileri Etkileşim Kurumu, Güvenlik Genel Müdürlüğü, Türkiye Belediyeler Birliği, MÜSİAD, İstanbul Teknik Üniversitesi, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi, TÜSİAD ile yerel ve uluslararası sektör temsilcileri buluşarak, ulaşımda mikro hareketliliği masaya yatıracak.

Gençlerin tercihi e-bisiklet ve e-scooter yaygınlaşacak

Genç kullanıcılar başta olmak üzere vatandaşlar doğrulusunda son dönemde mikro ulaşım araçlarına ilgi artarken, elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter gibi araçların yaygınlaşması öngörülüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının koordinasyonunda gerçekleştirilecek günümüz toplantıda, başta gençler arasında olmak üzere, kentlerde tercih edilmeye başlanan ve kısa sürede motorlu taşıtlara seçenek bir ulaşım türü durumuna gelmesi beklenilen bu araçların tüketimi değerlendirilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, elektrikli bisiklet, scooter ve türevleri gibi modern mikro hareketlilik sistemlerinin kentlerde ulaşımın çehresini değiştirdiğini ve hayat niteliğini de artıran bir neden durumuna yaklaştığını bildirdi.

Söz hususu alanda yapılacak yeniliklerin, mikro hareketlilik sistemlerinin yaygınlaşması, kullanıcı kazanımlarının da sürdürülebilir duruma getirilmesi olduğunu bildiren Karaismailoğlu, Mikro Hareketlilik Odak Grup Toplantısı ile alandaki bütün paydaşların bir araya getirilerek yapılacakların multi-disipliner bir bakış açısıyla oluşturulmasının amaçlandığı aktardı.

“Scooter amacıyla altyapı hazırlıyoruz”

Karaismailoğlu, Türkiye’yi bütün ulaşım modlarında insan odaklı, akıllı ve modern ulaşım yöntemlerini hayata geçirerek sağlıklı bir ulaşım sistemiyle donatmak amacıyla çalıştıklarına ilgi çekerek, “Çağımızda ulaşımda yaşanan değişim ve dijital altyapıdaki süratli dönüşüm yenilikleri de yanında getiriyor. Genellikle kent içi kısa mesafelerde insanların basit ulaşım aracı olarak tercih ettikleri ‘scooter’lar da ulaşımın bir parçası durumuna geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Trafikte sıkışıklığı ve hava kirliliğini azaltmak, hayat niteliğini çoğaltmak amacıyla tüketimi her geçtiğimiz gün yükselen “scooter”lara icracı bakanlık olarak bir altyapı hazırladıklarını altını çizen Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Mikro Hareketlilik Odak Noktası Toplantılarımız ile bütün paydaşları bir araya getirerek bu hususta esas taşları oluşturacak mühim görüşmeler yapacağız. Mikro hareketlilik araçları, ulaşımın kurallarının tekrar yazılmasına vesile oluyor. Ulusal ve uluslararası katılımcılar ile gerçekleştireceğimiz ortak akıl toplantılarıyla ulaşımın yeni yol haritası amacıyla çalışacağız.”

Mikro Hareketlilik Odak Grup Toplantılarına, alakalı kurum ve kuruluşların yanı sıra Bin Ulaşım ve Akıllı Şehir Teknolojileri AŞ, Hergele Electric Scooters, Martı Tech, Palm Tech, ETKU, HOP! Scooters, Bizero, DUCKT, Yapıdrom, Kumru Scooter, Eşarj-Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri AŞ de sektör temsilcileri olarak katılacak.

Uluslararası katılımcı olarak ise Bicycle Mayor of Amsterdam, Lime, Circ, Technische Universitat Berlin, Arizona State University, Lund University, Bird, Spin Scooter, Lyft, Skip Ride, Clicktrans, Nacto, Voi Technology, ETSC, Wind Mobilty, Felyx Scooter, Tier, University of Waterloo ve Helbiz toplantılarda yer alacak.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri