GenelGündemHaber

TürkTraktör’ün traktörleri yüzde 90’a varan yerlilikle üretiliyor

Türkiye'deki en büyük traktör fabrikaları arasında yer alan TürkTraktör'ün Ankara'daki ve Sakarya'nın Erenler ilçesindeki fabrikalarında üretilen traktörlerin motorları Türk mühendisler tarafından geliştiriliyor.

Abone Ol  
 
65 / 100

Türkiye’deki en büyük traktör fabrikaları arasında yer alan TürkTraktör’ün Ankara’daki ve Sakarya’nın Erenler ilçesindeki fabrikalarında imal edilen traktörlerin motorları Türk mühendisler doğrultusundan geliştiriliyor.

Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 90’ını sağlayan TürkTraktör’ün Genel Müdürü Aykut Özüner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara’daki fabrikada motor, şanzıman, transfer organları ve aks parçalarının üretildiğini söyledi.

Özüner, “Yüzde 90’lara varan bir yerlilik seviyesimız var. Son dehemmiyetde de en ehemmiyet sunduğumuz şey motor projeleri. Yaklaşık 150 kişilik mühendislik ekibimiz var. Bu dehemmiyetde bilhassa motorda dünyada çoğu emisyon geçişi oluyor. Son dehemmiyete aldığımız motor projesiyle ağustos ayında faz 5. emisyon orantısındaki traktörlerin üretimine başladık. Hatta ihracatına da başladık.” dedi.

Yeni emisyon orantısında sene sonuna kadar 600 traktör üretip satmayı planladıklarını dile getiren Özüner, ürün yelpazesinin genişliğinin TürkTraktör’ün en güçlü yönlerinden biri bulunduğunu ifade etti.

Emisyon düzeyi 3’ten 5’e kadar her tür traktörü dünyaya sunabildiklerini dile getiren Özüner, şu şekilde devam etti:

“Şu anda yoğunluklu çalıştığımız mühendislik projelerinden biri, önümüzdeki mart sonucunda öteki ekimde olmak üzere iki emisyon geçişi olacak. Bir de ana çerçeve diye tanımladığımız traktörde birtakım yönetmelik farklılığı olacak. Şu anda bütün gücümüzle mühendislik ekibimizle bu projelere odaklandık. Tüm bu değişikliklerden etkilenecek aşağı yukarı 16 traktörümüz var. 10 tanesinin emisyon geçişi ve başka farklılıkların bütün hazırlık çalışmaları bitti. Kalan 6’sını da önümüzdeki senenin başında dehemmiyete alıp Türkiye’deki bu emisyon geçişini yapmak amacıyla çalışmalarımıza sürat veriyoruz.”

Yerlilik seviyesi yüzde 90’lara çıktı

Özüner, TürkTraktör’ün 65 senelik bir şirket bulunduğunu, geçmişten gelen bilgi birikiminin sağladığı neticelerle mühendislik becerilerini geliştirdiklerini, yerlilik seviyesinı yüzde 90’lara çıkardıklarını vurguladı.

Şirketin en güçlü yönlerinden birinin de senelardır yaygın mühendislik yeteneği bulunduğunu dile getiren Özüner, şunları kaydetti:

“Bugün motoru, birtakım şanzımanları kendi geliştirebiliyor olmasının çok etkileri bulunduğunu düşünüyorum. Yerlilik seviyesinın yüksek olmasının nedeni de hem bunları biz geliştiriyoruz Ankara’da üretiyoruz hem de kendi üretemediğimiz parçaları da çoğunluklu olarak yerli sanayiden alıyoruz. Bu sebeple de traktörümüzün yerlilik seviyesi çok yüksek. Yaklaşık 150 kişilik mühendislik ekibimiz var. Tabii ki vatan dışındaki şirketlerle de çalışıyoruz ama bu Türk mühendis arkadaşlardan meydana gelen ekibimiz senelardır bizim üretimimizi destekliyor. Bugün motor geliştirebilir düzeye gelmemizin gerisinde Türk mühendisliğinin, bizim şirketteki mühendis arkadaşların senelardır meydana getirdiği bilgi birikimi var. Ben bunu TürkTraktör’ün en mühim kollarından biri olarak görüyorum. Yeni motor projeleri yapıyoruz dış ve iç piyasa amacıyla. Mühendis arkadaşlar bu projeleri ilerletmek amacıyla ellerinden geleni yapıyor.”

En mühim paydaşlarından birinin tedarikçiler, ötekinin ise çiftçiler bulunduğunu, bilhassa sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu dehemmiyetde mobil servisleri çiftçilerin ayağına götürüp bu hizmeti bedava verdiklerini bildiren Özüner, “Tarlam Cepte” mobil uygulamasını ve tarlayla alakalı çektikleri eğitim videolarını da pandemi dehemmiyetinde bütün çiftçilere bedava sunduklarını bildirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri