EkonomiGenel

Türkiye’nin yeni zırhlısı Tulpar göreve hazır

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, adını Manas Destanı'ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan zırhlı muharebe aracı Tulpar'ın, 21. yüzyılın ihtiyaçları tarafında, piyade ve komando birliklerinin ihtiyaçları kapsamında tasarlandığını söyledi.

Abone Ol  
 
90 / 100

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, adını Manas Destanı’ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan zırhlı muharebe aracı Tulpar’ın, 21. yüzyılın ihtiyaçları tarafında, piyade ve komando birliklerinin ihtiyaçları kapsamında tasarlandığını söyledi.

Tulpar’ın çağdaş ve yeni kuşak ana muharebe tanklarıyla görev yapabilecek halde olduğunu dile getiren Görgüç, aracın, bilhassa NATO ülkelerinde yürütülen ve aynısı vasıta programlarında yer alan zırhlı muharebe vasıtalarıyla eşdeğer kabiliyet ve bilhassa öneme alınarak tasarlandığını belirtti.

Aracın, kullanıcıların tek bir platformu değişik görevlerde kullanabilme gereksinimi tarafında çok hedefli ve modüler bir vasıta ailesi olarak tasarlandığını izah eden Görgüç, Tulpar’ın ortak beden yapısı kullanan hafif tank, zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe, keşif, komuta kontrol, hava savunma, bakım ve kurtarma ve havan aracı ile ambulansın yanı sıra başka vasıta konfigürasyonlarına sahip olduğunu ifade etti.

Görgüç, “Farklı kullanıcıların değişik isteklerine yanıt verebilen vasıta, orta sınıf tank için de en makul bir platform. Tulpar’ın modüler yapısı, 7,62 milimetre ile 120 milimetre arasında insanlı ya da insansız silah sistemleri, havan ve hava savunma sistemlerinin birleşik edilmesine imkân sağlıyor.” dedi.

“Türkiye’de katagorisinde ilk”

Serdar Görgüç, Tulpar’ın dizayn önceliğinin mayınlara, el yapımı patlayıcılara, kimyasal ve kinetik enerjili mühimmat ile KBRN tehditlerine karşı koruma sağlamak olduğunu söyledi.

Otokar’ın zırh ve mayın kiti çözümleri konusundaki tecrübesinin optimum koruma çözümleri elde etmek için kullanıldığına işaret eden Görgüç, “NATO STANAG 4569’a makul olarak TULPAR vasıta dizaynının kara mayınlarına ve balistik gözdağlarına karşı koruma sağladığı, yapısal bütünlük ve mürettebat bekası yönünden başarılı bir şekilde test ve kalifiye edildi.” diye konuştu.

Test sürecine dair de veriler veren Görgüç, şunları kaydetti:

“Tulpar’ın en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında testleri tamamlanmış, vasıta kalifiye olmuştur. Seri imalata hazır olan Tulpar Zırhlı Muharebe Aracı’nın son olarak ağustos ayında Şereflikoçhisar’da atış testleri başarı ile tamamlanmıştır. Tulpar, Türk Silahlı Kuvvetlerine yeni kuşak benzer vasıtalardaki koruma, hareket kabiliyeti ve ateş kuvveti yeteneği sağlarken öne çıkan bir özelliği de Türkiye’de bu katagoride yerli ve milli olarak tasarlanmış, test ve kalifiye edilmiş orjinal ilk paletli zırhlı muharebe aracı olmasıdır.”

“İhtiyaç giderek artıyor”

Görgüç, Tulpar için dünyadaki sahip olunan ihtiyaç ve alımları takip ettiklerini, aracın uluslararası tanıtımlarını gerçekleştirmeyi sürdürdüklerini bildirdi.

Bu tip vasıtalara gereksinimin son günlerde giderek arttığına ilgi çeken Görgüç, şu şekilde konuştu:

“Pasifik kıyısından Atlantik kıyısına hem de Güney Amerika’ya kadar envanterinde benzer vasıtalar olan ülkelerde ömrünü tamamlamak üzere, yenilenmesi gereken vasıtalar bulunuyor. Tulpar, bütün bu ülkelerin gereksinimine hem teknik hem kabiliyet hem de maliyet olarak yanıt verebilecek özellikte. Savunma endüstri alanındaki vasıta istekleri ve beraberinde gelen alım süreçleri uzun sürelere yayılabiliyor. Global pazarlarda değişik ülkelerin ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde tasarlanan Tulpar’ın testlerdeki performansı ve potansiyel kullanıcılar doğrultusundan gelen geri bildirimler ise olabildiğince memnun edici. Çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Muhabir: Göksel Yıldırım

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri