EkonomiGenelTeknoloji

Türkiye’nin verileri yerli teknolojiye emanet

İletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak önemi giderek artan radyolink sistemleri ve yazılımları CTech tarafından yerlileştirildi ve operatörlerin kullanımına sunuldu.

Abone Ol  
 

İletişim teknolojilerindeki ilerlemelere paralel olarak ehemmiyeti giderek yükselen radyolink sistemleri ve yazılımları CTech doğrultusundan yerlileştirildi ve operatörlerin tüketimine sunuldu.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, veri aktarımları için (analog ses) kablolu yeraltı şebekesi kurulumları aşağı yukarı 100 senelik bir geçmişe sahip bulunuyor. Kablo teknolojisindeki gelişim, fiber kablolamayla olabildiğince yüksek veri iletim hızlarının sağlandığı bir düzeye geldi ve ışık hızında geniş kapasiteli veri iletimleri fiber kablolarla mümkün oldu.

Fiber kablolama için altyapı oluşturma zorluğu ve maliyeti ise havadan kablosuz veri iletiminin ehemmiyetini gün geçtikçe artırıyor. Coğrafi kısmı zor, engebeli olan ve kazı maliyetlerinin karşılanmasında sorun yaşanılan ülkelerde havadan kablosuz veri transferi sağlayabilen radyolink şebekelerinin kullanım gereksinimi öne çıkıyor.

5G teknolojilerinde şebekelerde sık sık kullanılacak M2M (Machine to Machine) programları başta olmak üzere Small Cell kurulumlarında da baz istasyonlarına yüksek kapasiteli transmisyon hatlarının sağlanabilmesi yüksek ehemmiyet taşıyor.

Dünyada 2021-2025 döneminde 5 senelik radyolink piyasa büyüklüğünün 17 milyar dolar olması öngörülüyor, Türkiye için ise bu rakam aşağı yukarı 200 milyon dolara karşılık geliyor.

Yerli ürün gereksinimine güvenilir çözüm

Türkiye, 2018 senesinde 7, 13 ve 80 GHz frekanslarında yerli üretim koşulu getirdi. Yerli ekipman sağlayıcı firmayla çalışmak operatörlere bunun dışında daha elastik hizmet alma ve gereksinimlerine göre ürün üstünde daha hızlı geliştirme yapılması ve çözüm sağlanması gibi faydalar sunuyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) iştiraki CTech, haberleşme, siber emniyet ve modelleme-simülasyon teknolojilerindeki birikimiyle bütün bu gereksinimleri ehemmiyete alarak yerli çözümler geliştiriyor.

Milimetre dalga olarak da ifade edilen yüksek frekanslarda radyolink geliştirme ve üretimi çalışmalarına 5 yıl evvelce başlayan CTech, 60 ve 80 GHz frekanslarında radyolink üretimi ve testlerinin uygulanacağı yüksek teknolojiye dayalı tesis kurdu. Şirket, radyolinklerin denetim edilebilmeleri için lüzumlu NMS (Network Management System) yazılımını da yerli olarak geliştirdi.

CTech, Türkiye’nin önde gelen operatörlerinden birisi ile yaptığı uyuşma kapsamında 5 binden çok radyolink ünitesi üretimi gerçekleştirecek. İlk teslimatı oluşturulan radyolinklerin durumu hazırda Erzurum’da kurulumları tamamlandı, performans takip çalışmaları devam ediyor.

Kritik haberleşme ve denetim ekipmanlarının emniyet yönünden kuşku götürmeyecek idare sistemleriyle (NMS) çalışması yerel emniyet yönünden yüksek ehemmiyet taşıyor. CTech NMS yazılımının üstünde çalıştığı platform, bir altlık olarak tasarlanırken, İHA’ların denetimi ve başka çoğu gereksinim kapsamında mümkün alakalı paketlerin kendi üstünde geliştirilmesine imkân sağlıyor.

Türkiye’de 60 bin radyolink gereksinimi

Bugün için baz istasyonu başına transmisyon kapasitesi gereksinimi 2 Gbps iken, yakın vakitte 10 Gbps ve 2025’te 20 Gbps seviyelerine çıkacak. 6G’de 2030 senesinde 1000 Gbps transmisyon kapasiteleri gündeme gelecek. Gittikçe daha da kritik ehemmiyet kazanacak veri transferi işleminin güvenilir, bütün detayları tanınan kanallar üstünden gerçekleştirilmesi yerel emniyet yönünden vazgeçilmez ehemmiyet taşıyor. 2025 senesi sonuna kadar Türkiye’de aşağı yukarı 60 bin radyolink kurulması öngörülüyor.

CTech, 2022 senesinde Türkiye’de de kurulumlara başlanılması öngörülen 5G sistemlerinde mühim bir altyapı elemanı olan radyolink ve idare düzeneğinin yerli olması için çalışmalarını sürdürüyor. Ekonomik anlamda dışa bağımlılığın azaltılması, telekomünikasyonda yerel emniyet endişelerinin minimuma indirilmesi ve telekomünikasyon piyasasında uluslararası bir oyuncu olma CTech’in en başta gelen hedefleri arasında yer alıyor.

5G’de çok yüksek veri iletim süratlerine fakat fiber ya da radyolink gibi iki altyapı yönteminden birisi ile ulaşılabilecek. Bu sebeple fiber döşemenin vakit ve ekonomik açılardan maliyetli olacağı yerlerde fiber süratlerine yakın veri iletim imkânları gerçekleştiren 80 GHz ve üstündeki frekanslarda çalışan radyolink kullanımları tercih edilecek. Radyolink ekipmanları direkt olarak müşteriye satılabileceği gibi baz istasyonu, NodeB, eNodeB gibi radyo ekipmanları ile beraber de piyasalanabilecek.

Kritik altyapılarda vazifeye hazır

Yerli radyolink sistemleri telekom operatörleri, internet servis sağlayıcıları, televizyon yayıncıları doğrultusundan kullanılabilecek. Savunma sanayisi ürünleri ve emniyet birimlerinin gereksinimlerini da karşılayacak yerli radyolink sistemleri, gaz, petrol, enerji, su, bankacılık gibi kritik altyapıların hızlı, kesintisiz ve güvenilir şekilde vazife yapmasını sağlayacak.

CTech ilerlettiği radyolink çözümleriyle yerli piyasada kullanımda ilk sırada yer alıp uluslararası piyasada da pay sahibi olmayı amaçlıyor. Şirket, gerçekleştireceği özel geliştirmelerle (yeni frekanslar, yeni ‘feature’lar ve benzeri) ürünün tüketimini artırmayı ve yeni piyasalarda yer almasını gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri