Spor

Türkiye’nin UEFA Uluslar Ligi serüveni

A Milli Futbol Takımı, Sırbistan'la berabere kalarak UEFA Uluslar B Ligi 3. Grup dördüncü maçında da galibiyetle tanışamadı ve önder Rusya'nın 5 puan arkasında 3. sırada yer aldı.

Abone Ol  
 
98 / 100

A Milli Futbol Takımı, Sırbistan’la berabere kalarak UEFA Uluslar B Ligi 3. Grup dördüncü maçında da galibiyetle tanışamadı ve önder Rusya’nın 5 puan arkasında 3. sırada yer aldı.

Milli takımın grubunda Rusya 8 puanla önder, Macaristan 7 puanla ikinci, Türkiye 3 puanla üçüncü ve Sırbistan 2 puanla son sırada yer alıyor.

Gruplarda son iki maç öncesinde öncülük şansını çok zora sokan ay-yıldızlı ekip, kalan iki karşılaşmasını 15 Kasım Piyasa günü İstanbul’da Rusya ve 18 Kasım Çarşamba günü Budapeşte’de Macaristan ile oynayacak.

Liderlik şansı çok zor

Grupta dört maç sonucunda galibiyeti bulunmayan milli takımın, öncülük talihi da çok zor gözüküyor.

Ay-yıldızlı ekip, öncülük için iki maçını da kazanıp, doruk yolundaki rakipleri Rusya ve Macaristan’ın Sırbistan ile oynayacakları maçlarda puan kaybetmelerini bekleyecek.

Türkiye, grubunu önder tamamlaması durumunda UEFA Uluslar Ligi’nde A Ligi’ne yükselecek. Milli takım, kalan iki maçta Sırbistan’a geçilmesi durumunda ise C Ligi’ne düşecek.

UEFA Uluslar Ligi’nin 2022 Dünya Kupası Elemeleri bağlantısı

UEFA Uluslar Ligi, UEFA’nın milli takımların oynadıkları hazırlık maçlarını daha düzenli ve ciddi bir atmosfere kavuşturmak için meydana getirdiği bir format.

Bu formatta elde edilecek bir başarının Dünya Kupası’na direk katılım gibi bir karşılığı ise bulunmuyor.

Uluslar Ligi karşılaşmaları bittikten sonra milli takımların FIFA sıralaması göz önünde bulundurularak kura çekimi için torbalar oluşturulacak. Türkiye, UEFA Uluslar Ligi’nde maçların bitmesine iki maç kala, FIFA sıralamasındaki yerine göre Dünya Kupası Avrupa Elemeleri takım kuraları için ikinci torbada yer alıyor. Torbaların son biçimi kasım ayında UEFA Uluslar Ligi’nde oynanacak son karşılaşmaların sonrasında netlik kazanacak.

İsviçre’nin Zürih şehrinde 29 Kasım’da gerçekleştirilecek Dünya Kupası Elemeleri takımlarının kura çekimi formatında da büyük çapta bir değişiklik yaşanmadı. Dünya Kupası’na Avrupa’dan katılacak takımların belirlenmesi için UEFA’ya bağlı 55 ülkenin milli takımı 10 gruba ayrılacak. Bu takımlardan 5 adet 5’erli 5 adet de 6’şarlı 10 takım oluşturulacak. UEFA Uluslar Ligi Finalleri’ne katılan 4 takım beşerli takımlarda yer alacak.

Dünya Kupası Eleme takımlarını ilk sırada tamamlayan 10 takım, direk Katar’da düzenlenecek finallere yükselecek.

Play-off maçlarının formatında ise birtakım değişikliklere gidildi. İki aşamalı eleme turundan oluşacak play-off maçları sonrasında 3 takım daha finaller için vize alacak.

Gruplarını ikinci sırada tamamlayan 10 takım ile UEFA Uluslar Ligi takımlarını en iyi puanla önder tamamlayan yalnız 2022 Dünya Kupası eleme takımlarında ilk ikiye giremeyen iki takım (toplam 12 ekip) bu maçlarda mücadele edecek.

UEFA Uluslar Ligi’nde A Ligi’nden bakılmaya başlanmak üzere, Dünya Kupası’na katılım hakkı alamamış takımlar ortamında takımlarını önder bitiren iki ekip, play-off oynama hakkı kazanacak. A Ligi’ndeki 4 takımda önder takımlar Dünya Kupası’na katılım hakkı elde ettiyse, ikincilere, onların da hepsi katılım hakkını kazandıysa, üçüncülere ve daha sonra dördüncülere bakılmak üzere play-off etabına katılım hakkı elde edecek iki takım belirlenecek. Eğer A Ligi’ndeki 16 takım da Dünya Kupası’na direk katılım hakkı elde ettiyse, UEFA Uluslar B Ligi’ndeki takımların hallerine bakılabilecek.

Play-off adımında 12 takım dörderli 3 yola ayrılacak ve tek ayaklı yarı finaller ve final neticesinde her yoldan birer olmak üzere 3 takım daha Avrupa’dan 2022 FIFA Dünya Kupası finallerine katılma hakkı kazanacak.

Dünya Kupası takım eleme maçları Mart 2021’de başlayacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri