GenelGündemHaberTeknoloji

Türkiye’nin savunmadaki yeni ürünleri yarın sanal fuarda görücüye çıkıyor

  Türk savunma sanayisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını bundan dolayı fuar ve iş geliştirme faaliyetlerinin sınırlandığı bir ortamda üç ebatlı sanal fuar programı XperExpo ile yarın dünyaya açılacak.

Abone Ol  
 
68 / 100

Türk savunma sanayisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını bundan dolayı fuar ve iş geliştirme faaliyetlerinin sınırlandığı bir ortamda üç ebatlı sanal fuar programı XperExpo ile yarın dünyaya açılacak.

Türkiye’nin en büyük kümelenmesi SAHA İstanbul, Kovid-19 salgını bundan dolayı fiziksel olarak gerçekleştirilemeyen SAHA EXPO’yu sanal ortama taşıdı. SAHA İstanbul delegesi ve ASELSAN şirketi BİTES, Türk savunma sanayisinin ilk sanal fuarı amacıyla XperExpo’yu geliştirdi.

Fuar, yarın kapılarını açacak ve 9 Nisan 2021’e kadar gerçeğe yakın bir fuar tecrübesi sunacak. Organizasyonda, Türkiye’den ve dünyanın değişik ülkelerinden binlerce sektör profesyoneli bir araya gelecek.

XperExpo, fiziksel olarak bir fuarın ziyaretçiye sunmuş olduğu her tecrübesi ve bulguyu sanal ortama taşımak amaçiyle geliştirildi. Uygulama, “Kovid-19 nedeniyle ertelenen SAHA EXPO, fiziksel olarak gerçekleşseydi nasıl olurdu?” sorusuna da cevap veriyor.

XperExpo, ziyaretçileri SAHA EXPO’nun kapısının önünde karşılayacak ve ziyaretçilere çıkışa kadar kusursuz bir sanal tur tecrübesi yaşatacak.

Fuarda aralarında Türkiye’nin önder savunma sanayisi firmalarından ASELSAN, ROKETSAN, BAYKAR, FNSS, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin yer aldığı 300’ün üzerinde firma yer alacak. Firmaların ilerlettiği 400’den çok ürün, 3 ana salonda, 3 ebatlı ve gerçeğe yakın şekilde sergilenecek.

Ziyaretçiler, fiziki bir fuardaki kısıtlamalar olmaksızın istedikleri vakit ve istedikleri vakit kadar SAHA EXPO’da vakit geçirebilecek. Firmaların ürün ve hizmetlerinin tanıtım videoları izlenebilecek ve katalogları görülebilecek.

Fuar bölümünde istenilen yöne, salona ya da firmaların stantlarına gitmek tamamiyle kullanıcının seçimine bağlı olacak. Kullanıcı arkadaşı arayüz vasıtası ile geçişler, stantlara giriş ve çıkış rahatlıkla sağlanabilecek.

– Sınırlar kalkacak, bedava erişim sağlanacak

Firmalar ve ziyaretçilere vakit ve maliyet yönünden tasarruf gerçekleştiren sanal fuar programı XperExpo, aynı vakitte sınırları da ortadan kaldıracak.

Türkiye’nin ve dünyanın rastgele bir noktasından tek bir link ile ziyaretçiler fuarı ziyaret edebilecek. Bilgisayar, tablet ya da cep telefonlarıyla internet tarayıcısı üzerinden SAHA EXPO’ya giriş sağlanabilecek.

XperExpo, SAHA EXPO’yu ziyaret etmek isteyen herkese bedava şekilde kayıt yaptırarak sanal fuarın bütün özelliklerinden yararlanma olanağı sunuyor. Bunun yanında, fuar şirketlerinden gelen çağrı e-postası ile giriş yapan kullanıcılar ise şirketlere toplantı talebinde bulunabiliyor.

Uygulama, SAHA EXPO’ya katılan şirketlere anket, analiz ve raporlama, değişik dil desteği gibi olanaklar sunacak. Şirket yetkilileri hangi kullanıcının, hangi firmanın standını kaç kere ziyaret ettiği, ne kadar vakit kaldığı, dosya indirip indirmediği gibi verilere de uygulamadan erişilebilecek. Böylece katılımcı firmalar, uygulanan analizlerle amaç kitlelerine daha rahat ulaşabilecek ve iletişim kurabilecek. Hem de ziyaretçiler de firmaların insan kaynakları uzmanlarıyla ilişki kurup iş ve staj başvurusunda bulunabilecek.

– Yeni motorlar ilk kez görücüye çıkıyor

Fuarda Türkiye’nin savunma sanayisinde son dönemde tasarlanan çoğu yeni ürün de görücüye çıkacak.

Türkiye’nin havacılık motorları konusundaki merkezi TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) TJ 300 ve PG 50 motorlarını ilk kez bir etkinlikte tanıtacak.

Orta menzilli gemisavar roket motoru TJ 300, tamamiyle milli olarak tasarlanıp geliştirildi ve ilk prototip testi 25 Şubat’ta gerçekleştirildi. TJ 300, roket sistemlerine uyarlanabilmesi amacıyla 240 milimetre kısıtlı çapta bu itki katagorisinde güç üretebilen dünyadaki ilk motor olma özelliğine sahip bulunurken, motor, çoğu platformda kullanılabilecek.

İki vakitli benzinli havacılık motoru PG 50 ise insansız hava vasıtaları amacıyla tasarlandı. PG 50, Türkiye’nin ilk iki vakitli havacılık motoru konumunda bulunuyor. PG 50, azami 50 beygir güç ve 16 bin fit irtifada ürettiği 30 beygir güç ile ilgi çekiyor. Motorun deneysel platformla uçuşları başarı ile sürüyor.

– Türkiye’nin yeni makineli tüfekleri de tanıtılacak

Ateşli silah yapımcısı Sarsılmaz’ın SAR 762 MT ve SAR 127 MT silahları da ilk kez sergilenecek.

SAR 762 MT, 7,62×51 milimetre mayonlu mühimmat kullanan ve tam otomatik atış yapabilen makinalı tüfek olarak geliştirildi. Üç değişik modeli tespit edilen silahtan SAR 762 A modeli vasıta üstü (SARP, STAMP ve benzeri) kullanım amacıyla, SAR 762 B modeli piyade tarzı kullanım amacıyla ve SAR 762 C modeli Altay tankında ana muharebe tankına eş eksenli kullanım amacıyla tasarlandı.

SAR 127 MT ise 12,7×99 milimetre mayonlu mühimmat kullanan, tam otomatik ve tek tek atış yapabilen ağır makinalı tüfek olarak geliştirildi. Hızlı ayarlanabilir namlu özelliğine sahip olan SAR 127 QCB tüfeğinin mayon beslemesi sağdan ya da soldan yapılabiliyor. Bu silah, platform üzerinde (SARP, STAMP ve benzeri) hava, deniz ve kara vasıtalarında kullanılabiliyor. Tüfek, her türlü sıra dışı koşullarda tahripli atış yapabilme kabiliyetine sahip bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri