GenelGündemHaber

Türkiye’nin Otomobili’ne meteorolojik destek

 Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Türkiye'nin Otomobili'ne meteorolojik veri desteği sağlayacak.

Abone Ol  
 
65 / 100

Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Türkiye’nin Otomobili’ne meteorolojik veri desteği sağlayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı doğrultusundan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna yayılan rapordan yaptığı derlemeye göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu AŞ (TOGG) arasında, meteorolojik bilgilerin elektronik ortamda karşılıklı paylaşılması hedefiyle çalışma başlatıldı.

TOGG ile paylaşılacak meteorolojik bilgiler vasıtası ile sürücüye anlık gözlemlerin gösterimi, tahmin, erken ikazlar ve rota önerileri sunulacak.

Meteorolojik bilgiler vasıtası ile aracın pil güç kullanımının optimize edilmesi sağlanacak ve doğru menzil hesaplamaya katkıda bulunulacak. TOGG doğrultusundan sağlanacak anlık duyarga bulgularınin de MGM’ye gerçek vakitli iletilmesi planlanıyor. Aracın silecek, hız, sıcaklık duyargalerinden alıncak bilgiler, MGM doğrultusundan hazırlanan anlık hal bilgilendirmeleri ile hava tahmininde kullanılabilecek.

Söz hususu iş birliğine yönelik olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında bir protokol imzalanacağı öğrenildi.

İstanbul Havalimanı’na yel önlemi

MGM, ulaşım sektörüne yönelik faaliyetleri kapsamında İstanbul Havalimanı’na Alçak Seviye Rüzgar Kırılım ve Uyarı Sistemi kuracak. Havacılık pazarında uçuş güvenliği yönünden yaklaşma sahasında uçakların iniş ve kalkışları sırasında karşılaştıkları alçak civar yel kırılması olarak ifade edilen yatay, dikey ve düşey yönde ortaya gelen ani yel değişimleri mühim risk oluşturuyor. Bu nedenle, uçuş güvenliğine katkı sağlanabilmesi amacıyla özel ikaz sistemleri geliştirilerek havalimanlarına kuruluyor. Bu kapsamda, İstanbul Havalimanı’na söz hususu ikaz düzeneğinin 2021 senesinde kurulması planlanıyor.

Genel Müdürlük, denizcilik pazarında gereksinim duyulan meteorolojik bulguların sunulması hedefiyle “Piri Reis Denizcilik İnternet Sayfası”nı da hizmete alacak.

Denizler amacıyla yel atlası

MGM doğrultusundan denizlere dair uzun mühim dalga ve yel bilgileri kullanılarak, Dalga ve Rüzgar Atlası hazırlanması da planlanıyor. Bu atlas, liman ve marina planlamasında, sahil yapılarının tasarımında, deniz yel enerjisi türbinlerinin tasarımında ve denizlere ait iklimsel koşulların tanımlanmasında kullanılacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri