Genel

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Bakan Koca, sorumluluk ve hassasiyet gösterenlere teşekkür etti

Abone Ol  
 

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Güncel bilgilere göre, bugün 111 bin 193 test yapıldı, 1673 bireyde Kovid-19 belirleme edildi. Son 24 saatte 55 hasta vefat etti, 943 birey iyileşti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi tamamlananların adedi 254 bin 188’e çıktı. Toplam test adedi 8 milyon 105 bin 222, vaka adedi 284 bin 943, vefat adedi 6 bin 837 olarak kayıtlara geçti. Ağır hasta adedi 1181, hastalarda zatürre seviyesi ise yüzde 7,4 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Toplamda 8 milyondan çok test yapıldı. Bugün ise 110 binden çok oluşturulan test neticesinde 1673 yeni tanı konmuş hastamız var. Tedbirlere hepimiz destek verirsek virüse karşı daha kuvvetli olacağız. Bu güce destek verin, sevdiklerimizi koruyalım.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, sorumluluk ve hassasiyet gösterenlere teşekkür etti

 

Twitter hesabından sosyal uzaklık kurallarına uyarak sohbet eden 2 bireyin fotoğrafını paylaşan Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Fotoğrafta sohbet eden iki insan görmüyoruz sadece. Ailesini, arkadaşını ve ülkesini seven, onların sağlığını önemseyen iki sorumlu insan görüyoruz. Bu sorumluluk ve hassasiyeti gösteren herkese teşekkür ederim.”

Türkiye çapında Kovid-19 tedbirleri denetlenecek

İçişleri Bakanlığı, Kovid-19 tedbirleri kapsamında yarın yapılacak kontrollerle alakalı 81 ilin valiliğine genelge gönderdi.

Genelgede, salgının son günlerdeki yayılım seyri göz önünde bulundurulduğunda, hayatın her bölümünde sahip olunan tedbirlere uyulmasının ehemmiyetinin bir kez daha meydana çıktığı vurgulandı. Bu kapsamda, koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi amacıyla yarın bütün il ve ilçelerde, valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, alakalı kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, kıyı emniyet) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel emniyet vb.) katılımı ile oluşturulan ekipler doğrulusunda “sağlık için hepimiz için” mottosu ile hayatın bütün alanlarını kapsayacak şekilde genel kontroller gerçekleştirileceği belirtildi.

Denetimlerin, vatantaşların yoğun olarak olduğu başta kent içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar gibi yeme-içme ve eğlence yerleri olmak üzere, konaklama tesisleri, alış veriş merkezleri, piyasa yerleri, sosyete piyasaları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikah oluşturulan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve plajlar, cadde ve sokaklar gibi hayat alanlarını kapsayacak şekilde planlanacağı aktarıldı.

Denetim ekiplerinin, her bir iş kolu ya da mekanın uzmanlık bilgi kapasitesi göz önünde bulundurularak alakalı kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, ulusal yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.) köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirleneceği bildirildi.

Denetimlerde vatantaşların kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri nikah merasimi şeklindeki düğün, nikah, cenaze, taziye gibi etkinlikler ile plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları gibi yerlerin temizlik, maske ve fiziki uzaklık kurallarına uyulup uyulmadığına bilhassa ilgi edileceği vurgulandı.

Denetim etkinliklerinin etkinliği ve görünürlüğünün en üst civarda tutulacağı program esnasında vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik etkinliklere ağırlık verileceğinin altı çizildi.

Kurallara uymayanlara üçüncü ihlalde etkinliği durdurma ceza verilecek

 

Açıklamada, anında giderilebilir kalitede anlık programlardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar amacıyla birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, iş yeri, taksi ve toplu ulaşım araçları amacıyla üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde etkinlik durdurma cezası tekliflerinin mülki yönetim amirine iletileceği uyarısı yapıldı.

Halk sağlığı yönünden ciddi anlamda risk meydana getiren ve süreklilik meydana getiren ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar amacıyla ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezaların mülki yönetim amirlerince yapılacağı belirtildi.

İçişleri Bakanı Soylu’dan 81 ilin valisiyle “Kovid-19” tedbirleri toplantısı

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 81 ilin valisiyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kapsamında, kentlerdeki son hali ele aldı. Soylu, Bakanlık’taki Muhammet Fatih Safitürk Toplantı Salonu’nda video konferans aracılığı ile 81 ilin valisiyle görüştü.

Toplantıda, Kovid-19 salgınında genel durum, kontrollü sosyal hayat kapsamında alınan tedbirlerin tavizsiz uygulanması, İl ve İlçe Salgın Denetim Merkezleri (İSDEM) aracılığı ile illerde kontrollerin etkinleştirilmesi, nikah şeklindeki düğünler hususu ile alakalı alınan kararların uygulanması, maske kontrollerinden ödün verilmemesi ve kurallara uymayanlara müsamaha gösterilmemesi, toplu ulaşım araçları amacıyla alınan kararlara uyulması hususları görüşüldü.

Bakan Soylu, valilere, vatantaşların toplu olarak bulunabilecekleri yerler ile piyasalar, toplu ulaşım araçları ve düğünlere yönelik kontrollerin sıkılaştırılması, kurallara uyulması noktasında ödün verilmemesi talimatını verdi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan “yüz yüze eğitim” toplantısı

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime hazırlık çalışmalarıyla alakalı il milli eğitim müdürleriyle video konferans yöntemiyle yaptığı toplantıda, sahadaki son hali değerlendirdi.

Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in, il müdürlerini yüz yüze eğitimin programsına dair belirleme edilen usul ve esaslar hususu ile alakalı bilgilendirmesiyle başlayan toplantıda, hazırlıklara dair bütün detaylar paylaşıldı ve belirleme edilen plan kapsamında hazırlıkların en kısa sürede tamamlanması istendi.

Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzunun uygulanmasıyla alakalı kontrol çalışmalarının da değerlendirildiği toplantıda dezenfeksiyon ve günlük hijyen amacıyla gereksinim duyulan malzemelerin temini hususu ile alakalı da bilgilendirme yapıldı.

Meslek liselerinin, dezenfektan ve gereksinim duyulan hijyen ürünlerinin üretimi noktasında okulların ihtiyacını karşılamaya hazır olduğuna ilgi çeken Bakan Selçuk, okul yönetimleriyle bu konudaki koordinasyonun güçlendirilmesi ve anlık çözüm mekanizmalarıyla lüzumlu kontrollerin yapılması talimatını verdi.

“Okulum Temiz Belgesi” belgelendirme süreçleri ve 2 bin denetmen ile devam eden okul kontrolleriyle alakalı de bilgi alan Bakan Selçuk, okul yöneticilerinin bu konudaki fedakar ve özverili çalışmalarının desteklenmesi amacıyla saha iletişiminin güçlendirilmesinin ehemmiyetini vurguladı.

Devam eden uzaktan eğitim çalışmalarının da ele alındığı toplantıda, erişim güçlüğü hayat sürdüren öğrencilere ulaşmak amacıyla köylere ve en uzak mezralara kadar ulaşan il ve ilçe yöneticilerine teşekkür eden Bakan Selçuk, en yakın EBA Destek Noktasına ulaşım amacıyla gereksinim duyan öğrencilerin ve ailelerin bire bir iletişimle bilgilendirilmesini istedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın Kovid-19 testi pozitif çıktı

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Öztrak, Twitter hesabındaki paylaşımında, şunları kaydetti:

“Yaptırdığım Kovid-19 testinin pozitif çıktığını az evvel öğrendim. Sağlık halim şu an gayet iyi. Ancak birkaç hafta evden çalışacağım. Arayıp soran herkese çok teşekkür ederim. Yakın vakitte benimle maskesiz ilişkide bulunanların test yaptırmasını rica ediyorum.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik de Kovid-19 testinin pozitif olduğunu duyurdu.

Çelik, Twitter hesabındaki paylaşımında, “Maalesef yaptırdığım Covid 19 testinin pozitif çıktığı şimdi bildirildi. Ben çok iyiyim fakat az da olsa benimle ilişki etmiş bireyleri uyarmak istedim. Lütfen ilgi edin ve test yaptırmayı ihmal etmeyin.” ifadelerini kullandı.

Salgın döneminde vatan dışındaki Türk vatandaşlarıyla uzaktan erişimle ilişki sağlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüsle mücadele sürecinde mart ayının başından haziran ayı sonuna kadar vatan dışında hayat sürdüren 34 bine yakın vatandaşla ilişki kurulduğunu bildirdi.

“Şiddetli Kovid-19 geçirenler septik şok yaşayabilirler” uyarısı

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, Kovid-19 nedeniyle yaşanan kayıpların çoğunluğunun enfeksiyonu kuvvetli geçirenlerde gözlenen sepsisten kaynaklandığını söyleyerek “Kovid 19’un mümkün sonuçlarından biri de sepsis olabilir. Kovid-19 hastaları, hastalığı kuvvetli geçiriyorsa septik şok yaşayabilirler.” ikazında bulundu.

Ankara İl Hıfzıssıhha Kurulu, raylı sistem araçlarında, vagon koltuk kapasitesi kadar oturarak, ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50’si kadar ayakta yolcu taşınabilmesine karar verdi.

28 ülkenin yüksek mahkemeleri “Kovid-19 salgını”nda insan hak ve özgürlüklerini masaya yatırdı

Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği Daimi Genel Sekreterliğinin etkinlikleri kapsamında, Eğitim ve İnsan Kaynaklarını Geliştirme Merkezi olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesince düzenlenen yaz okulunun 8’incisinde Kovid-19 tedbirlerinin anayasal ve yasal boyutları tartışıldı. Bu yılki hususu “Sağlıkla alakalı Olağanüstü Hallerde İnsan Hakları ve Özgürlüklerin Kısıtlanması: Kovid-19 Örneği” olan yaz okuluna Türkiye dahil 28 ülke katıldı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Kovid-19 tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle oluşturulan yaz okulunun açılışında, dünyanın uzun süredir tehlikeli bir salgınla mücadele ettiğini belirtti. Salgınla mücadelede iş birliği ve dayanışmanın gerekliliğine işaret eden Arslan, Kovid-19 salgını gibi hallerde hukuk sistemlerinin inanılmaz tedbirlerin alınmasına imkân tanıdığını bildirdi. Ülkelerin detaylı tedbirler aldığını anımsatan Arslan, Türk Anayasa Mahkemesinin de kurum içinde önlemleri kısa sürede hayata geçirdiğini, uzaktan çalışma sistemini döneme soktuğunu dile getirdi.

Yüksek Mahkemede bunun dışında video konferans yöntemiyle toplantılar da düzenlendiğini ifade eden Arslan, şu şekilde devam etti:

 

“Bu salgın, bize esas hak ve özgürlüklerin vazgeçilmez olduğunu hatırlatmıştır. Hepimizi uzun süredir evlere hapseden bu salgın, hayat hakkı, birey özgürlüğü, seyahat özgürlüğü ve ibadet özgürlüğü gibi esas hak ve özgürlüklerin ne kadar kıymetli olduğunu bize bir kez daha göstermiştir. Yaşanan salgın ve alınan tedbirler, bu esas hak ve özgürlüklerin anayasa yargısı kapsamında ön plana çıkmasına nedeniyle olmuştur. Bu nedeniyle, değişik ülkelerdeki yüksek yargı kurumlarının bu kapsamdaki yargısal meselelere dair düşünce ve deneyim teatisinde bulunması ehemmiyet arz etmektedir.”

Başkentte Kovid-19 test kiti kaçakçılığı operasyonunda 6 birey gözaltına alındı

Ankara Güvenlik Müdürlüğünden oluşturulan bildirime göre, Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Yenimahalle eyaletinde düzenlenen operasyonda, 2 bin 870 Kovid-19 test kitinin yanı sıra 5 bin 280 medikal malzeme bulundu.

Gözaltına alınan 6 şüpheli ile alakalı “İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu” ve alakalı başka kanunlar uyarınca meşru prosedür başlatıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri