GündemSağlık

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Abone Ol  
 
72 / 100

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

Güncel bilgilere göre, son 24 saatte 145 bin 241 Kovid-19 testi yapıldı, 2 bin 436 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 83 kişi hayatını kaybetti, 1914 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 334 bin 293’e yükseldi.

Toplam test sayısı 14 milyon 846 bin 192’ye ulaştı. Hasta sayısı 389 bin 256, vefat sayısı 10 bin 722, ağır hasta sayısı 2 bin 654, aktif hasta sayısı 44 bin 241 oldu.

Haftalık bilgilere göre bu hafta hastalarda zatürre seviyesi yüzde 4,7, yatak doluluk seviyesi yüzde 51,7, yetişkin yoğun bakım doluluk seviyesi yüzde 68,5, ventilatör doluluk seviyesi yüzde 32,9, ortalama ilişkili teşhis süresi 10 saat, filyasyon seviyesi ise yüzde 99,7 olarak kayıtlara geçti.

“Ağır hasta sayımız artıyor”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından bilgilere dair yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün teşhis edilen 2 bin 436 hastamız var. Ağır hasta sayımız artıyor. Sağlık hizmetinde bir güçlük yaşamamak için sağlık çalışanlarımıza dinlenecek vakit tanımalıyız. Bu yalnız tedbirlere bir arada uymakla mümkün. Maske takın. Mesafenizi koruyun.”

İstanbul’da “Kovid-19 tedbirleri” denetimi

İstanbul’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında toplu taşıma araçları denetlendi.

İstanbul Güvenlik Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi ekipleri, İçişleri Bakanlığının genelgesi tarafında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde otobüs, minibüs ve ticari taksilerde denetim yaptı.

Köprü girişinde araçları durduran ekipler, ayakta yolcu alınıp alınmadığını, maske ve sosyal uzaklık kurallarına uyulup uyulmadığını denetim etti.

Denetimler esnasında ekipler, yolcular ve sürücülere temizlik, maske ve sosyal uzaklık kurallarına uyulması tarafında uyarıda bulundu.

Ekipler, denetimlerde kurallara uyan sürücülere ve yolculara teşekkür etti.

Kurallara uymayan sürücülere ise cezai işlem uygulandı.

İç Anadolu’da Kovid-19 tedbirleri denetlendi

Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri ve Yozgat’ta, İçişleri Bakanlığının programı kapsamında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine yönelik denetim yapıldı.

Ulaşımda 43 ilin geçiş noktasında yer alan ve “kilit kavşak” olarak adlandırılan Kırıkkale’de, İl Güvenlik Müdürlüğü ve İl Salgın Denetim ekiplerince Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü önündeki denetim noktasında, Kovid-19 tedbirlerine yönelik denetim yapıldı.

Kontrol noktasında durdurulan şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında sürücü ve yolcuların Yaşam Eve Sığar (HES) kodu ile GBT’leri sorgulandı, maske, sosyal uzaklık ve hijyen konularında uyarıda bulunuldu.

Denetime, Vali Yardımcısı ve Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu da katıldı.

Öte yandan, polis ve İl Salgın Denetim ekipleri, şehir merkezinde Kovid-19 tedbirlerine yönelik şehir içi toplu ulaşım araçları ve taksiler üstünde gerçekleştirdiği denetimlerde, sürücü ve yolcuların HES kodu denetimlerini yaparak tedbirlerine uyulup uyulmadığına baktı.

Ankara Devlet Opera ve Balesi, Kovid-19 sürecini sahneye taşıyacak

DOB’un, Napoli Gecesi, Azerbaycan Gecesi, Dünya Şarkıları gibi seçkin eserlerin sanatseverlerle buluşturulduğu faaliyet programında, pandemi sürecine makul tekrar düzenlenmiş opera eserleri ve bale temsili de yakında yer alacak.

Türkiye’nin ilk operası olan Ankara Devlet Opera ve Balesinin ilk bayan müdürü, Türkiye’nin önde gelen soprano sanatçılarından Feryal Türkoğlu, aldıkları yoğun Kovid-19 önlemlerine dair bilgi verdi.

Türkoğlu, 9 Eylül’de konser dizisi ile açtıkları sezona, hassas bir şekilde devam ettiklerini belirterek, sürecin ilk bölümünü Ankaralı sanatseverlerin tedirginliklerini en aza indirmek, dinleyicilerin ve sanatçıların sağlıklılarını güvenliğini sağlamak adına yapılması gerekenleri planlamakla geçirdiklerini söyledi.

İki aydır “iki boş, bir dolu” olacak şekilde koltuk düzeni yaptıklarını izah eden Türkoğlu, kasım ayı itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının talimatıyla “bir boş, bir dolu” olacak şekilde seyircilere bilet satışı yaptıklarını aktardı.

İstanbul Boğazı’nda vapurlarda Kovid-19 denetimi

İstanbul Boğazı’nda faaliyet gösteren vapurlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında denetlendi.

Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı ekiplerinin, Eminönü ve Beşiktaş iskeleleri ile bu hatlarda faaliyet gösteren vapurlardaki denetimi, saat 18.00’de başladı.

Ekipler, vapurlarda salgına karşı alınan önlemlere uyulup uyulmadığını denetim etti.

Bursa’da tarım ve hayvancılıkla uğraşan 65 yaş üstüne kısıtlama yok

Bursa’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara getirilen sokağa çıkma kısıtlamasının, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunanları kapsamadığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunun 3 Kasım’da aldığı kararla 65 yaş ve üzeri yurttaşların her gün 10.00-16.00 saatlerinde sosyal uzaklık kuralına uymak kaydıyla dışarı çıkabileceği, bunun dışında kalan saatlerde sokağa çıkmasının yasaklandığı belirtildi.

Öte yandan İstanbul’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gören Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel’in yoğun bakım ünitesinden normal servise alındığı bildirilirken, Manisa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 18 gün süresince hastanede tedavi gören Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin taburcu edildi.

GDAÜ toplantısında Kovid-19’a karşı işbirliği ele alındı

Türkiye’nin devre başkanlığında yürüttüğü Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci’nin (GDAÜ) Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Türkiye, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kuzey Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Yunanistan, Kosova’nın dahil bulunduğu bölgedeki tek işbirliği forumu GDAÜ’nün 7 ülkenin bakan civarında katılım sağladığı toplantıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı işbirliğini güçlendirmenin yolları ele alındı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri