Genel

Türkiye’nin Karadeniz’deki doğal gaz keşfi Rusya ve Avrasya’da yankı uyandırdı

Türkiye’nin Karadeniz’de gerçekleştirdiği natural gaz keşfi Rus ve AvrAsya basınında geniş yer buldu.

Abone Ol  
 

Türkiye’nin Karadeniz’de gerçekleştirdiği natural gaz keşfi Rus ve AvrAsya basınında geniş yer buldu.

Rus Vesti.ru internet sitesi, Karadeniz’deki natural gaz keşfini “Türkiye, Rus gazına seçenek arıyor” başlığıyla verdi.

Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları “Bu tarihi bir olay. Karadeniz’de ülke tarihinin en büyük natural gaz sahasını keşfettik. 320 milyar metreküp hacme sahip. 2023 senesine kadar bunu vatandaşlarımıza gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” ifadeleriyle okuyuculara aktarıldı.

Rusya’dan Türkiye’ye Mavi Akım ve TürkAkım boru hatlarıyla natural gaz sevk edildiği hatırlatılan haberde, salgın döneminde Rusya’dan Türkiye’ye sevkiyatın yarı yarıya düştüğüne işaret edildi.

“Keşif Türkiye’nin bütçesine destek olacak”

Ren TV’nin haber sitesinde ise ilerleme “Karadeniz’de oluşturulan natural gaz keşfi Türkiye’nin bütçe halini değiştirecek” başlığıyla verildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Türkiye, enerjide tümden bağımsızlık amacıyla büyük bir adım attı.” ifadeleriyle aktarılan haberde, oluşturulan natural gaz keşfinin Türkiye’nin bütçesine katkı sağlayacağı bilgi kapasitesi paylaşıldı.

Rus haber ajansı İnterfaks’ın “Türkiye Karadeniz’de büyük natural gaz sahası keşfetti” başlığıyla verilen haberde, sahanın 320 milyar metreküp hacme sahip bulunduğu ve bunun Türkiye’nin en büyük natural gaz keşfi bulunduğu bilgi kapasitesine yer verildi.

Rus Pravda gazetesinin de “Türkiye Karadeniz’de natural gaz buldu” başlığıyla aktardığı habere göre, Türkiye’nin Karadeniz’in yanı sıra Doğu Akdeniz’de de inceleme faaliyetleri yürüttüğüne işaret edildi.

Söz hususu keşif çalışmaları nedeniyle Türkiye ile Yunanistan arasında birtakım problemlerin yaşandığını savunan gazete, Fransa’nın Yunanistan’ı destek verilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa’yı sert bir şekilde uyardığı yorumunda bulundu.

Keşfe AvrAsya’dan ilgi

Gürcistan’ın en büyük haber ajanslarından biri olan İnterpressnews, Türkiye’nin Karadeniz’de 320 milyar metreküp natural gaz rezervi keşfettiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz’deki sondajda 320 milyar metreküp natural gaz rezervinin keşfedilmesi ile alakalı yaptığı açıklamasının sonrası Gürcü haber ajansı İnterpressnews, “Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Karadeniz’de büyük natural gaz rezervleri keşfettiğini doğruladı” başlıklı haberi yayınladı.

Kaynak olarak Türk basınının gösterildiği haberde Erdoğan’ın, “Türkiye, Karadeniz tarihinin en büyük natural gaz rezervlerini keşfetti.” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Erdoğan’ın, “Karadeniz’de 320 milyar metreküp natural gaz rezervinin keşfedildiğini” duyurduğu aktarılan haberde, Erdoğan’ın “Enerji kaynakları, kalkınmanın esas bir öğeyi olmasının yanı sıra yerel bağımsızlık amacıyla çok önemlidir.” ifadesine ilgi çekildi.

Kazakistan yerel haber ajansı Kazinform, AA’yı kaynak göstererek duyurduğu haberine “Türkiye, Karadeniz’de natural gaz kuyusu buldu” başlığı attı.

Türkiye’nin Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp natural gaz rezervi keşfettiği belirti edilen haberde, Erdoğan’ın “Hedefimiz 2023’te Karadeniz gazını kullanıma sunmak. Ülkemizin enerji sorununu kökten çözmekte kararlıyız.” ifadesine yer verildi.

Zakon.kz haber sitesi, NTV televizyon kanalına dayandırdığı haberinde “Erdoğan, Karadeniz’de büyük natural gaz kuyusunun bulunduğunu ilan etti” başlığını kullandı.

Haberde, Erdoğan’ın “Türkiye tarihinin en büyük natural gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdiği, Fatih sondaj gemisinin 320 milyar metreküp natural gaz rezervi keşfettiği” sözlerine yer verildi.

Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “ülkenin çok uzun seneler süresince derin deniz sondajlarında tamamıyla dışa bağımlı bulunduğu, 2017’de enerji stratejisinin yenilendiği ve derin deniz arama filosunun genişletildiği” ifadeleri de aktarıldı

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri