DünyaGenelGündem

Türkiye’nin Karadeniz’deki doğal gaz keşfi dış basında geniş yer buldu

Türkiye’nin Karadeniz’de gerçekleştirdiği natural gaz keşfi başta ABD ve Avrupa medyasında olmak üzere dış basında geniş yer aldı.

Abone Ol  
 
69 / 100

Türkiye’nin Karadeniz’de gerçekleştirdiği natural gaz keşfi başta ABD ve Avrupa medyasında olmak üzere dış basında geniş yer aldı.

Brüksel’den yayın yapan uluslararası haber sitelerinden Politico.eu, haberi, “Türkiye, Karadeniz’de natural gaz bulduğunu doğruladı, Akdeniz’de de aramalara devam edeceğini taahhüt etti” başlığıyla yayınladı.

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin Karadeniz’deki karasularında natural gaz yatakları bulduğunu açıkladığı belirtildi.

Bulunan rezervin 320 milyar metreküp olarak ön görü edildiği kaydedilen haberde, sismik verilerin daha çok rezerv olabileceği tarafında bulunduğu, Türkiye’nin daha derin sondaj çalışmaları gerçeklştirmeyi planladığı ifade edildi.

Doğal gazın, Fatih sondaj gemisi doğrulusunda 250 kilometrekarelik Sakarya gaz sahası olarak adlandırılan bölümde keşfedildiği kaydedilen haberde, söz hususu natural gazın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü senesi olan 2023’te kullanılmasının amaçlandığına işaret edildi.

Haberde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de de yakın vakitte diğer bir gemi ile rezerv arayacağı belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın önceki devre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı bulunduğu anımsatılan haberde, Türkiye’nin senelik aşağı yukarı 40 milyar dolar enerji ithal ettiği anımsatıldı.

Belçika’nın Fransızca yayın yapan 7sur7 internet sitesinin AFP’ye dayandırdığı haberinde, “Türkiye tarihindeki en büyük natural gaz kısmını keşfetti” başlığı kullanıldı.

Haberde, Türkiye’nin natural gazı 2023 senesinde kullanmaya başlamayı amaçladığı kaydedildi.

Doğal gaz rezervinin ön görüş olarak 320 milyar metreküp bulunduğu belirti edilen haberde, Türkiye’nin sahip olunan halde enerji ithal ettiği anımsatıldı.

Haberde, benzer çalışmaların devam ettiği, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de de hidrokarbon aramalarına sürat verdiğine işaret edildi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile gerginlikler yaşadığına ilgi çekildi.

Belçika’nın yüksek tirajlı Fransızca yayın yapan Le Soir gazetesinde, “Doğal gaz: Türkiye, Karadeniz’de tarihindeki en büyük rezervi keşfetti” başlığı yer aldı.

Haberde, keşfin aşağı yukarı 320 milyar metreküp bulunduğu ve 2023 senesinde natural gazın kullanılmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Belçika’da Fransızca yayın yapan Sudinfo.be haber sitesi de, “Türkiye Karadeniz’de büyük natural gaz kısmı keşfettiğini duyurdu” başlığını kullandı.

Haberde, Erdoğan’ın Türkiye’nin Karadeniz’de tarihinin en büyük natural gaz sahasını keşfettiğini açıkladığı bilgi kapasitesi paylaşıldı.

320 milyar metreküp natural gazın 2023 senesinde kullanılmasının amaçlandığını belirti edilen haberde, bölümde daha çok rezerv olabileceği ifade edildi.

Haberde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de çalışmaları sürdürdüğü, bunun Yunanistan’la gerginliğe amacıyla bulunduğu anımsatıldı.

Almanya

Bild gazetesi Internet sitesinde, Türkiye’nin Karadeniz’de gerçekleştirdiği natural gaz keşfini Erdoğan’ın “Millet için yeni bir devre” olarak nitelendirdiği belirtildi.

Haberde Erdoğan’ın “Bugün ülke bakımından tarihi ciddiye sahip bir müjdeyi paylaşmak üzere bir araya geldik. Tanrı bize çok değerli bir kapıyı açtı. Gemilerimiz, Türkiye tarihinin en büyük natural gaz rezervini keşfetti. Bu işi tamamıyla yerli imkanlarımızla yürüttük.” ifadeleri de okuyuculara aktarıldı.

Haberde Erdoğan’ın bölümdeki diğer buluntular amacıyla de ipuçlarının sahip olunan bulunduğunu ifade ettiği aktarıldı.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’da, “Türkiye, topraklarında büyük miktarda natural gaz buldu.” başlığıyla verdiği haberde, Erdoğan’ın “Karadeniz’de 320 milyar metreküp natural gaz keşfedildiğini ve bölümde diğer rezervlerin bulunduğuna dair de ipuçları bulunduğunu” söylediği aktarıldı.

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunun dışında Akdeniz’de sondaj çalışmalarına da devam edileceğini duyurduğu aktarılarak, Türkiye’nin Yunanistan ve AB ile bu hususta bir ihtilaf yaşadığı belirtildi.

Ayrıca Erdoğan’ın Türkiye’nin bir enerji ihracatçısı imkan kadar dinlenmeyeceklerini vurguladığı haberde, “Resmi açıklama evveli mevzuya hakim kişiler, Ankara’nın enerji ithalatına olan bağımlılığını azaltmaya yardımcı olabilecek büyük bir kaynaktan söz etmişti. Türk lirası bu açıklama sonrası değer kazanmıştı.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye, Karadeniz’de ham madde arayışının sonrası natural gaz kaynağına ulaştı.

Alman haber ajansı DPA’ın “Türkiye Karadeniz’de natural gaz bulduğunu duyurdu” başlığıyla verdiği haberde, “Türkiye, Karadeniz’de ham madde arayışının sonrası natural gaz kaynağına ulaştı.” denildi.

Ajansın haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin sondaj gemisi Fatih’in, 320 milyar metreküplük bir kaynak keşfettiğini ve 2023 senesine kadar kaynaktan çıkan gazın ülkede kullanıma sunulmasını sağlamanın amaçlandığını söylediği aktarıldı.

Yunanistan

Yunanistan’da Skai isimli haber portalı, “Erdoğan’ın mutluluk çığlığı” başlığıyla verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşmaya geniş yer vererek, “Türk Lirası’nın kaybı geçici olarak durdu” ifadesini kullandı.

Enerji konulu haberler yapan Energia internet sitesi ise 320 milyar metreküp natural gazın 2023 senesinde kullanılmasının amaçlandığını belirterek, Erdoğan’ın Yunanistan’ı “Avrupa’nın şımarık çocuğu” olarak nitelendirdiğini yazdı.

“Erdoğan: Karadeniz’de dev naturalgaz yatağı bulduk” başlığını kullanan Kathimerini gazetesinin internet sitesi, “Erdoğan, Akdeniz’deki incelemeleri süratlendirmekle tehdit ediyor” ifadesine yer verdi.

ukrayna

Ukrayna’nın resmi haber ajansı Ukrinform’un, “Tarihi keşif: Erdoğan, Karadeniz’de gaz yatağı bulduklarını açıkladı.” başlığıyla verdiği haberde, Erdoğan’ın, “Türkiye Karadeniz’de tarihindeki en büyük gaz yatağı keşfini yaptı. Fatih sondaj gemisi 320 milyar metreküp natural gaz yatağı buldu.” ifadelerine yer verdi.

Erdoğan’ın 2023’te Karadeniz’de tespit edilen gazı çıkartmayı amaç koyduklarını ve Akdeniz’deki çalışmalardan da benzer haberler beklediklerini açıklayan haberde, Erdoğan’ın “Türkiye, yerel bir emniyet hususu olan enerji hususunu çözecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna’nın tanınmış haber portallarından TSN, keşfi “Türkiye, Karadeniz’de tarihindeki en büyük gaz yatağını buldu.” başlığıyla verdi.

Keşfin, Türkiye’nin yalnızca gaz ithalatını azaltmayacağını, Türkiye’nin kendisinin bundan sonra bir enerji ihracatçısı olabileceğine ilgi çekilen haberde, Ukrayna, Bulgaristan ve Yunanistan’ın gaz alımıyla ilgilenebileceği vurgulandı.

ABD

The Wall Street Journal gazetesi, Türkiye’nin Karadeniz’de gerçekleştirdiği natural gaz keşfini, “Türkiye zor haldeki ekonomiyi desteklemek amacıyla büyük natural gaz keşfine güveniyor” başlığıyla duyurdu.

Haberde, söz hususu keşfin Türkiye’nin ödeme dengesi açığını hafifletilmesine yardımcı olabileceği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz’deki natural gaz sahasının Türkiye’nin enerji ithalatına olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olabilecek bir keşif bulunduğuna yönelik sözlerinin aktarıldığı haberde, keşfedilen sahada üretimin 2023’te başlamasının amaçlandığı belirtildi.

Haberde, enerji eksprlerinin gazın 3 sene içerisinde pazara sürülmesinin çok iddialı bulunduğuna dair yorumu paylaşıldı.

ABD odaklı haber ajansı Associated Press (AP) de haberinde “Türkiye, Karadeniz açıklarında büyük natural gaz rezervi keşfetti” başlığını kullandı.

Erdoğan’ın “Ülkemizin enerji sorununu kökten çözmekte kararlıyız.” ifadelerine yer verdiği haberde, mevzuya dair eksperlerin görüşleri paylaşıldı.

Haberde, eksperlerin söz hususu keşfin Türkiye amacıyla olumlu bir haber bulunduğunu belirttiği, fakat keşfin bir “oyun değiştirici” olmadığını ifade ettikleri belirtildi.

AP’nin haberinde, Karadeniz’deki natural gaz sahasının keşfine yönelik haberin Doğu Akdeniz’deki gerilimin yükseldiği bir devrede geldiği kaydedildi.

Reuters ise “Erdoğan Karadeniz’de tarihi Türk gazı keşfini açıkladı” başlıklı haberinde, Türkiye’nin şimdiye kadarki en büyük natural gaz keşfini duyurduğu aktarıldı.

Söz hususu keşfin daha büyük rezervlerin bir parçası bulunduğu belirti edilen haberde, sahadaki gazın ticarileşmesi durumunda Türkiye’nin enerji ithalatında Rusya, İran ve Azerbaycan’a olan bağımlılığını dönüştürebileceği ifade edildi.

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin enerji ihracatçısı olmaya kararlı bulunduğuna yönelik sözlerine yer verildi.

Analistlerin görüşlerinin de paylaşıldığı haberde, sahadaki gazın miktarına dair belirsizlik bulunduğunu fakat her halükarda büyük bir keşif bulunduğu vurgulandı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri