EkonomiGenelGündem

Türkiye’nin denizleri yerli yazılımla yönetilecek

Türkiye'nin denizlerinde "ortak deniz resmi" oluşturulması ve alakalı kurumlarla paylaşılması amacıyla yerli sistem geliştirilecek.

Abone Ol  
 
62 / 100

Türkiye’nin denizlerinde “ortak deniz resmi” oluşturulması ve alakalı kurumlarla paylaşılması amacıyla yerli sistem geliştirilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, HAVELSAN ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) arasında, Ortak Deniz Resmi Oluşturulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü imzalandı.

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Ünüvar doğrulusunda imzalanan protokol kapsamında, Türkiye’nin denizlerinde ortak resmin oluşturulması kapsamında, KEGM’ye bağlı bütün gemi trafik hizmetleri, Ulusal Otomatik Tanımlama Sistemi (Ulusal AIS) ve deniz seyir yardımcılarından hareketli izler ve bilgiler, olası olduğunca gerçek vakitli alınarak birleşik edilecek ve birleştirilen izler ile bilgiler filtre edilerek alakalı kurumlarla paylaşılması amacıyla internet tabanlı bir sistem geliştirilecek.

Durmuş Ünüvar, protokole ilişkin, Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistem Yükseltmesi ile başlayan iş birliği ve çözüm ortaklığının Ortak Deniz Resmi Protokolü ile devam ettiğini söyledi.

İki güzide kurumun karşılıklı çok güzel çalışmalar gerçekleştirdiğini bildiren Ünüvar, “Bugüne kadar gelinen süreçte HAVELSAN’a teşekkürlerimi iletiyorum. Kullandığımız bütün sistemlerin yerli ve milli program ve sistemlerle donatılmasında mühim hizmetler veriyoruz. Bu anlayışımız bundan sonra da bu şekilde devam edecek. İnşallah bundan sonra çok daha güzel projelere imza atacağız. Uluslararası alanda da denizcilik pazarında neler yapabileceğimizi kurguluyoruz.” dedi.

Ortak deniz resmi oluşturulacak

Mehmet Akif Nacar da KEGM ile HAVELSAN arasında 2019 senesinde imzalanan bir iş birliği anlaşması olduğunu anımsatarak, şu şekilde konuştu:

“Protokolümüz, daha evvel oluşturulan bu anlaşmaya dayanılarak Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH) Projesi kapsamında kazanılan kabiliyetlerden de yararlanılarak hazırlandı. Denizlerimizde sarfedilen değişik sistemlerdeki veri ve iz bilgilerini kullanacağız. Bu iz ve bilgilerle bir ortak deniz resmi oluşturacağız ve alakalı kurumlarla paylaşacağız.”

Geliştirilecek programın, deniz trafiğine yönelik gelecekte kurulması muhtemel iz ve veri üretecek sistemlere entegrasyonuna ideal bir altyapıya sahip olacağını dile getiren Nacar, “Yazılım aynı vakitte Uluslararası Denizcilik Organizasyonunun e-seyir stratejisine ideal olarak tasarlanan sahil tabanlı teknolojilerle uyum sağlayacak esneklikte olacak. Kurumlarca tesis edilmiş sistemlerde ve bu sistemlerin işleyişlerinde değişiklik gerektirmeyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Nacar, projenin devamında bir eğitim merkezi kurulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Türk denizciliğine ve yerli-milli teknoloji geliştirmeye olan katkılarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri