EkonomiGenelGündem

Türkiye’nin denizlerdeki enerji filosu

Türkiye, enerji pazarındaki gücünü çoğaltmak ve enerji bağımsızlığı yolunda süratle ilerlemek amacıyla 3 sondaj gemisi ve 2 sismik inceleme gemisiyle Doğu Akdeniz başta olmak üzere denizlerde Türk bayrağını dalgalandırmaya devam ediyor.

Abone Ol  
 

Türkiye, enerji pazarındaki gücünü çoğaltmak ve enerji bağımsızlığı yolunda süratle ilerlemek amacıyla 3 sondaj gemisi ve 2 sismik inceleme gemisiyle Doğu Akdeniz başta olmak üzere denizlerde Türk bayrağını dalgalandırmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fatih sondaj gemisinin 20 Temmuz’da başladığı Sakarya Gaz Sahasındaki sondajında 320 milyar metreküp natural gaz rezervi keşfettiğini duyurmasının sonrası hidrokarbon keşfinden sonra atılacak yeni adımlar bekleniyor.

Türkiye’nin deniz inceleme, arama ve işletme ruhsat alanlarında sismik veri toplama projeleri sürüyor. Daha evvel hizmet alımı şeklinde gerçekleşen bu faaliyet, 2012’nin sonucunda TPAO envanterine katılan Barbaros Hayreddin Paşa sismik inceleme gemisi yardımıyla ülke imkânlarıyla yürütülüyor.

31 Aralık 2012’de 130 milyon dolara satın alınan, iki ve üç ebatlı sismik inceleme yapabilme özelliğine sahip Barbaros Hayreddin Paşa gemisi denizin 8 kilometre altındaki jeolojik yapıları inceleyebiliyor, iki ve üç ebatlı sismik veri toplayabiliyor. Brüt 4 bin 711 ton ağırlığındaki gemi, yön ve pozisyon tayinini uydu haberleşmesiyle otomatik olarak yapabiliyor. Uzunluğu 84, genişliği 21,6 metre olan gemide bir helikopter pisti bulunuyor.

Buzullarda çalışma özelliğine de sahip gemi, dizel itici gücüyle çalışıyor. Barbaros Hayreddin Paşa, sismik ses kaynağı, yüksek özellikli katalitik çeviricileri, çift bedeni ve su temizleme sistemleriyle en çevreci gemilerden biri olarak nitelendiriliyor.

Yerli başarı “Oruç Reis”

Diğer sismik inceleme gemisi MTA Oruç Reis’in inşasına ise 2012’de tamamıyla yerli imkânlarla başlandı. 23 Haziran 2017’de geçici kabulü oluşturulan gemi, 2017 senesi Ağustos ayı içerisinde operasyon test, eğitim ve deneyim faaliyetlerine başladı.

Açık denizlerde iki ve üç ebatlı derin sismik incelemeler yapabilecek kapasitede çağdaş sevk ve manevra sistemleriyle donatılan Oruç Reis gemisi ile petrol ve natural gaz incelemelerinin yanı sıra kara alanlarının deniz altındaki devamlılıklarının izlenmesi bağlamında kıta sahanlığı gibi stratejik ciddiye sahip bilimsel incelemeler da etkin bir şekilde icra edilebiliyor.

Oruç Reis ile deniz tabanından itibaren 15 bin metre derinlikteki jeolojik yapılar görüntülenebiliyor. Modern uzaktan kumandalı su altı aracı (ROV) ile 1500 metre su derinliğindeki deniz tabanı detaylı olarak izlenebiliyor, deniz suyundan ve tabanının örnek alınarak ölçüm ve analizler hemen yapılabiliyor.

Boyu 86, genişliği 22 metre olan gemi, yakıt ve su depolarıyla erzak depoları tam dolu şekilde vazifeye çıktığında 35 gün süresince denizde kalabiliyor. Ekonomik ömrü 30 sene olan gemide, 28’i incelemeci, 27’si gemi adamı olmak üzere 55 personel vazife yapıyor. Gemide değişik açılarda aktif 35 kamera bulunuyor.

Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis sismik inceleme gemileri “denizlerin röntgenini çekmeye” devam ediyor.

Sondaj gemileri

Türkiye’nin ilk milli sondaj gemisi olan Fatih, 2017’de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) envanterine katıldı. Çeşitli bakım çalışmalarının sonrası Basınç Kontrollü Sondaj sistemi ile donatılan Fatih, 29 Ekim 2018’de Alanya-1 derin deniz kuyusu sondajına başladı. Fatih, İstanbul’un fethinin 567. sene dönümü 29 Mayıs’ta Karadeniz’deki ilk milli sondajı yapmak üzere Haydarpaşa Limanı’ndan uğurlandı. Fatih sondaj gemisinin kuleleri İstanbul Boğazı’ndan geçebilmesi amacıyla söküldü. Gemi, kuleleri yine monte edilmek üzere 6 Haziran’da Trabzon Limanı’na demir attı.

Buradaki hazırlık sürecinin sonrası yine yola çıkan Fatih, 20 Temmuz’da Zonguldak açıklarındaki ilk olarak Tuna-1 olarak adlandırılan lokasyonda 3 bin 500 – 4 bin metre derinlik hedefiyle Karadeniz’deki ilk milli derin deniz sondajına başladı.

Fatih, 229 metre uzunluğunda, 36 metre genişliğinde ve 51 bin 283 groston ağırlığa sahip. Güney Kore’de 2011’de inşa edilerek denize indirilen Fatih, 6. kuşak denilen üst seviye bir teknolojiye sahip.

“Upgrade (Yükseltme)” edilme sürecinde, sondaj ekipmanları, kuyu denetim sistemleri, hareketli pozisyonlama sistemleri, gemi iticileri ve gemi jeneratörlerine varıncaya kadar lüzumlu bütün teknik aksamı yenilenen Fatih, kendi sınıfındaki 16 gemi arasından sıyrılarak böylesine yüksek teknolojiye sahip dünyanın ilk 5 gemisi arasına girdi.

12 bin 200 metre derinlikte yani dünyanın en derin çukuru olan Mariana Çukuru’ndan daha derinde, çok yüksek basınç altında dahi deniz sondajı yapabilme kabiliyeti tespit edilen Fatih’in uzunluğu neredeyse bir Eyfel Kulesi kadar.

Aktif konumlandırma sistemi yardımıyla 6 metre yükseklikteki dalga boyunda bile sabit kalarak operasyonlarını sürdürebilme özelliği tespit edilen Fatih, bu üst seviye teknolojik özellikleriyle en zor operasyon koşullarında çalışarak kendini ispatlamış bir gemi.

Yavuz sondaj gemisi

Türkiye’nin “Milli Enerji ve Maden Politikası” kapsamında, denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması hedefiyle TPAO doğrulusunda satın alınan Yavuz da 2018’de envantere katıldı.

Fatih gibi 6. kuşak ultra derin deniz sondaj gemisi olan Yavuz’un uzunluğu da 230 metre ve 36 metre genişliğe sahip. Söz hususu gemi, çift kuleli tasarımla hem asıl hem yardımcı işlerin yapılabildiği eş vakitli operasyona imkân sağlıyor.

Yapımı 2011’de tamamlanan Yavuz, daha evvel Tanzanya, Kenya, Malezya ve Filipinler başta olmak üzere değişik ülkelerde vazife aldı.

Dünya çapında bu konsepteki 16 gemiden biri olma özelliğini taşıyan Yavuz’da spor ve sinema salonu, dinlenme odaları bulunuyor. Gemide tam vakitli bir hekimin vazife aldığı 4 yataklı mini bir hastane de yer alıyor.

Kanuni sondaj gemisi

Türkiye’nin hidrokarbon potansiyelini açığa çıkarmak amacıyla mavi vatanda çalışmalara devam edecek son gemi ise Kanuni.

Ülkemizin üçüncü sondaj gemisi olan Kanuni, 2020 başında filoya katıldı.

2012’de inşa edilen gemi 227 metre uzunluğa ve 42 metre genişliğe sahip. Kanuni’nin Mersin Taşucu Limanı’nda geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Yüzer LNG depolama ve yine gazlaştırma terminalleri

Türkiye’nin natural gaz arz güvenliğini güvenceye alabilmek amacıyla yalnızca karada değil denizlerde de detaylı tesisleri bulunuyor.

İzmir Aliağa ve Hatay Dörtyol’da birer yüzer LNG depolama ve yine gazlaştırma terminali (FSRU) aktif olarak kullanılıyor.

Saros Körfezi’nde açılması plan edilen üçüncü FSRU amacıyla de çalışmalar devam ediyor.

Aliağa’da tespit edilen FSRU, natural gaz sistemine günlük 28 milyon metreküp gaz sağlayabiliyor. BOTAŞ’ın Katar, Cezayir gibi detaylı ülkelerden aldığı LNG kargoları tesiste depolanıyor ve Türkiye’nin günlük ihtiyacına göre gazlaştırılarak sisteme veriliyor.

Botaş-Dörtyol FSRU ise 263 bin metreküplük LNG depolama kapasitesiyle dünyanın en büyük depolama kapasitesine sahip tesislerinden biri olarak ilgi çekiyor. Tesis, günde asgari 15 milyon, azami 20 milyon metreküplük sıvılaştırılmış gazlaştırma kapasitesiyle gaz formundaki 167 milyon metreküplük LNG miktarıyla dünyadaki standartların üzerinde yer alıyor.

Karadeniz’de büyük keşif

Türkiye’nin Karadeniz’deki ilk milli derin deniz sondajını sağlayan Fatih sondaj gemisi, Sakarya Gaz Sahası’nda 320 milyar metreküp natural gaz rezervi keşfetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “müjde” olarak açıkladığı Fatih sondaj gemisinin Türkiye tarihindeki en büyük natural gaz keşfi, ülkenin son dönemde denizlerde yoğun bir şekilde yürüttüğü sismik arama ve sondaj faaliyetlerinin ilk somut meyvesi oldu.

Türkiye’nin Karadeniz’deki münhasır ekonomik bölgesinde, aşağı yukarı 170 kilometre açıkta gerçekleştirdiği ve ülkenin natural gaz ithalatının mühim bir bölümünü karşılayabilecek bu keşif, bundan sonra denizlerde yürütülecek arama ve üretim faaliyetleri yönünden yeni bir devresinin kapısını aralıyor.

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri