Ekonomi

Türkiye’nin ‘demir’ yolculuğunda 81. yılı

İlk Türk demiri

Abone Ol  
 

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye endüstrileşecek ve endüstrileşme yerel bir kalite taşıyacaktır. Modern Türkiye’nin endüstriyel atılımlarına liderlik edip esas oluşturacak birleşik demir çelik tesisleri, en ideal yerde ve koşulda hızla kurulacaktır.” sözüyle gündeme gelen ağır endüstri fabrikasının, 3 Nisan 1937’de 13 haneli Karabük köyünde devresinin Başbakanı İsmet İnönü doğrulusunda esası atıldı.

İlk Türk demiri

İngiliz hükümetiyle imzalanan 2,5 milyon sterlinlik kredi anlaşmasına dayalı olarak yabancılara ihale edilip Soğanlı ve Araç çaylarının arasında yer alan geniş çeltik tarlaları üstünde yapımına başlanan fabrika, 81 sene evvel bugün (10 Eylül 1939) ilk Türk demirini imal etti.

Başlangıçta Sümerbank’a bağlı bir müessese, daha sonra bağımsız bir iktisadi devlet teşekkülü durumuna gelerek “Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü” ismini alan fabrika, vakit içersinde ülkenin dört bir köşesindeki tersane, liman, baraj, petrokimya tesisi, köprü, spor salonu ve saniyesel tesislerin proje, imalat ve montajını gerçekleştirdi.

“Fabrikalar Kuran Fabrika” unvanı aldı

Ülkenin demir ve çelik bölümünde en büyük kuruluşları arasında yer alan ERDEMİR ve İSDEMİR gibi birleşik demir çelik fabrikalarının da kurulmasında rol alan Türkiye’nin ilk ağır endüstrisi, “Fabrikalar Kuran Fabrika” unvanını aldı ve bir okul gibi ağır endüstriye binlerce emekçi kazandırdı.

5 Nisan 1994 tarihli ekonomik devamlılık kararları kapsamında kapatılmasına karar verilen, kamuoyunda meydana gelen reaksiyonlar nedeniyle devresinin hükümeti doğrulusunda özelleştirme kapsamına alınan ve 1 lira gibi simgesel bir rakama halka satılan fabrika, yoluna Karabük Demir ve Çelik Fabrikalar (KARDEMİR) adıyla devam etti.

Yöre halkının sahip çıktığı, fakat 2000’li senesinin başlarına gelindiğinde iflasın eşiğinde resmen can çekişen KARDEMİR, 2002 yılından sonra devresinin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in desteği yardımıyla bir kez daha yaşam buldu.

Emeğin ve dayanışmanın “simgesi” durumuna gelen, demir ve çeliğin de “başkenti” diye anılan Karabük, vakit içersinde ülkenin ilk ağır endüstrisi KARDEMİR yardımıyla köyden kente dönüştü.

Avrupa’da 2, dünyada 8. sırada

Bugün demir yolu rayı ve ağır profil üretiminde tek milli marka olan, ülkenin stratejik yatırımlarından biri olan demir yolu tekerini üreten, savunma endüstrisi ve yerli otomobil konusu ile ilgili katkılar yayınlayan KARDEMİR ile çıkılan yolda Türkiye, aradan geçtiğimiz 81 senenin sonucunda Avrupa’nın 2, dünyanın ise 8. çelik yapımcısı mevkisine geldi.

Onlarca demir ve çelik fabrikasına sahip olan Türkiye’de geçtiğimiz sene çelik üretimi aşağı yukarı 34 milyon ton olarak gerçekleşti.

Ülkenin en ilerlemiş sektörlerinden biri durumuna dönüşen çelik endüstrisi, bugün Türkiye ekonomisine katkı gerçekleştiren en büyük dördüncü sektör konumunda.

Özellikle son 20 senede demir ve çelik üretimini 15 milyon tondan 34 milyon tona çıkartan Türkiye, İran, Irak ve Kuzey Afrika ülkelerinin de aralarında olduğu çoğu ülkeye ticaret gerçekleştiriyor.

“KARDEMİR 81 senedir ülkeye hizmet ediyor”

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Yönetim Kurulu Üyesi ve KARDEMİR Genel Müdürü Necdet Utkanlar, AA muhabirine, sektörün ülke amacıyla mühim olduğunun altını çizdi.

Ülkenin ilk demirinin KARDEMİR’de üretildiğini ve bugün bu üretimin üstünden 81 sene geçtiğini altını çizen Utkanlar, “Türkiye demir ve çelik pazarında çok yol katetti. Bugün senede aşağı yukarı 34 milyon ton üretime ulaştı. 3,5 milyon ton üretim amacıyla KARDEMİR de 81 senedir ülkeye hizmet ediyor, katkı veriyor, vermeye de devam edecek.” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri