Otomobil

Türkiye’nin Bir Hayali Daha Gerçekleşiyor

Her yıl 175 bin dolayında yerli ve milli araç üretilebilinir!

Abone Ol  
 
67 / 100

Toplam yatırım tutarının 22 milyar TL olduğu belirtilen yerli ve milli otomobilin seri üretimi bağlamındaki çalışmalar hızlanıyor. 2019 Aralık ayı içerisinde basına ve kamuoyunda tanıtımı gerçekleştirilen ülkemizin yerli ve milli aracının üretiminin gerçekleştirileceği fabrika bugün düzenlenecek temel atma töreni ile inşa edilmeye başlanacak.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından Bursa’nın Gemlik ilçesine kurulacak olan fabrika için ilk kazmayı projenin öncüsü olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vuracak. Halihazırda etkisi devam eden korona virüs salgını sebebiyle söz konusu temel atma törenine katılım sınırlı sayılarda olacak. Fabrika alanına dair ilk görüntüler de ortaya çıkmaya başladı. Bahsi geçen görüntüleri Twitter hesabı üzerinden paylaşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, fotoğrafın altına “18 Temmuz 2020, 17:30, Gemlik, Bursa” açıklamasını yazdı.

Türkiye’nin Bir Hayali Daha Gerçekleşiyor 2 – togg yeniliktebendevarim

İstihdama Katkı Sağlayacak

Yerli ve milli aracın üretiminin gerçekleştirileceği tesisin inşaatı 18 aylık bir süre zarfı içerisinde tamamlanacak. Bahsi geçen tesis sayesinde binlerce aile de geçimini sağlamış olacak. Türkiye ve Bursa ekonomisine güç kazandıracak olan TOGG’un fabrikası kapsamında 2023 yılında 2 bin 420 adet çalışan yer alacak. Fabrika bünyesindeki çalışan sayısı 2023’ten itibaren kademeli bir biçimde artırılacak ve 2032’ye gelindiğinde 4 bin 323 adede ulaşmış olacak.

Yerli ve milli araç fabrikasının seri üretime başlamasının ardından her yıl 175 bin dolayında otomobilin üretim bandından indirileceği belirtiliyor. Fabrika içerisinden ilk olarak bir SUV modelinin çıkacağı belirtilirken, bu modelin ardından sedan, hatchback ve MPV özellikli araçlar kullanıma sunulacak. Bunun yanında satış ve bayi ağları ile ilgili planlamalar yapılarak iç ve dış taleplerin karşılanması adına devlet kurumları öncülüğünde tüm olanaklar seferber edilecek.

Bugün saat 18:00 sularında başlayacak olan temel atma töreni öncesinde bölgedeki tüm hazırlıklar tamamlandı. Yerli ve milli araç projesinin en büyük mimarlarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat katılacağı törene korona virüs nedeniyle sınırlı sayıda kişi davet edildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri