Ekonomi

Türkiye’den 42 ülkeye sokak dezenfektanı ihracatı

MEHMET FATİH ERDOĞDU - Albayrak Grubu şirketlerinden Kademe Atık Teknolojileri San. AŞ Genel Müdürü Kenan Çelik, sokak ve cadde dezenfeksiyonu gerçekleştiren yerli üretimleri Mikronsis aracıyla dışalımta mühim başarılar kaydettiklerini belirterek, "Dünyadaki gereksinimleri yakından takip ediyoruz ve bütün taleplere en kısa sürede cevap verebiliyoruz. Şu anda 42 ülkeye dışalım yapıyoruz ve sene sonuna kadar 60 ülkeyi hedefliyoruz." dedi.

Abone Ol  
 
55 / 100

MEHMET FATİH ERDOĞDU – Albayrak Grubu şirketlerinden Kademe Atık Teknolojileri San. AŞ Genel Müdürü Kenan Çelik, sokak ve cadde dezenfeksiyonu gerçekleştiren yerli üretimleri Mikronsis aracıyla dışalımta mühim başarılar kaydettiklerini belirterek, “Dünyadaki gereksinimleri yakından takip ediyoruz ve bütün taleplere en kısa sürede cevap verebiliyoruz. Şu anda 42 ülkeye dışalım yapıyoruz ve sene sonuna kadar 60 ülkeyi hedefliyoruz.” dedi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede yol süpürme vasıtaları, konteyner yıkama makinesi ile sıkıştırmalı çöp kasasında yerli üretim yaptıklarını ve dezenfeksiyon vasıtalarıyla da belediyelerin işini kolaylaştırdıklarını söyledi.

Cadde ve sokakları dezenfekte işlemine talebin arttığı bu dönemde, su deposu olan her türlü araca monte edilebilen Mikronsis yardımıyla sokakları hijyene kavuşturduklarını altını çizen Çelik, “Dünyadaki gereksinimleri yakından takip ediyoruz ve bütün taleplere en kısa sürede cevap verebiliyoruz. Şu anda 42 ülkeye dışalım yapıyoruz ve sene sonuna kadar 60 ülkeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Koronasavar” olarak anılmaya başlanan Mikronsis dezenfeksiyon makinesini ilk evvel haftada 50 adet üretmeyi öngördüklerini açıklayan Çelik, pandemi döneminde gelen siparişlerle Konya’daki fabrika kapasitesini haftada 150 adete çıkarmaya zorladıklarını ifade etti.

Çelik, ülke çapında çoğu belediye ile vatan dışından sokak ve caddeleri dezenfekte amacıyla çok sayıda sipariş aldıklarının kaydederek, evvelliklerinin ülkemizin taleplerini karşılamak olduğunun altını çizdi.

– “2 ayda 200’den çok vasıta ihraç edildi”

Salgınla beraber kendi üretimleri olan sokak ve cadde dezenfektanı vasıtalara talebin arttığına işaret eden Çelik, “Virüsün ülkemizde görülmesiyle beraber Ar-Ge departmanımızla çalışmalarımız neticesinde ürettiğimiz Mikronsis makinesine çok çok talep oldu. Pandemi sürecinin ilk 2 ayında aşağı yukarı 300 adet ekipman satışı gerçekleştirdik. Bunun aşağı yukarı 200’den çoğu ihraç edildi.” diye konuştu.

Çelik, normalleşme süreci ile beraber talepte azalma yaşandığını belirterek, “Bu hal bizim öngördüğümüz bir süreçti. Kademe firması olarak standart ürünlerimiz dışında olan dezenfekte ekipmanını, müşterimiz olan kamu kurum ve kuruluşlarına bu sorunlu süreçte yardımcı olmak hedefi ile geliştirdik.” ifadelerini kullandı.

– “Halk sağlığını önemseyen belediyeler yoğun talep gösterdi”

Yaşanan bu sorunlu dönemde salgına karşı yararlı makine, vasıta ve ekipman üretmenin gururunu yaşadıklarını açıklayan Çelik, şunları söyledi:

“Genellikle cadde ve sokakların hijyenik hale getirilmesinde en büyük vazifeye sahip olan belediyeler, kısa bir sürede geliştirdiğimiz Mikronsis dezenfekte ekipmanını kullanmaya başladıklarında vatandaşlardan çok olumlu reaksiyonlar aldıklarını bizlere ilettiler. Halk sağlığını önemseyen belediyeler bu ürünümüze yoğun talep gösterdi. Ayrıca, biz de yazılı ve görsel basındaki haberlerden izleyerek ürünümüz ile ilgili yorumları takip ettik. Genellikle sosyal medya sitelerinde ‘Virüs Savar, Virüs Avcısı’ gibi başlıklar ile çok çok paylaşımı görmek bizleri çok mutlu etti.”

Çelik, normalleşme sürecinde özel üretimleri olan dezenfekte ekipmanına ilginin azalmasına karşın, standart üretimleri olan yol süpürme, atık toplama ve yol yıkama vasıtaları gibi etraf temizlik vasıtaları, makineleri ve cihazlarına taleplerin artarak devam ettiğini söyledi.

Ülkemizde ve dünyada toplu hayat alanlarının hijyenik hale getirilmesi konusuna, salgınından evvelki devreye göre daha çok özen gösterildiğine ilgi çeken Çelik, “Bu hal temizlik vasıta ve makineleri yapan sektörümüz amacıyla olumlu bir gelişim göstermektedir. Biz Kademe olarak işletme maliyetleri düşük, kaliteli ‘Türk Malı’ ürünleri üreterek ülkemize ve dünyamıza katkı sağlamaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri