Otomobil

Türkiye’deki Elektrikli Araç Sayısında Artış

Küresel ölçekte elektrikli araçlara karşı duyulan ilgi her sene artmayı sürdürüyor!

Abone Ol  
 
67 / 100

Haziran ayının sonu itibariyle Türkiye sınırları içerisinde 173 tane elektrikli ve 5 bin 704 tane de hibrit araç satışı yapıldı.

Küresel ölçekte elektrikli araçlara karşı duyulan ilgi her sene artmayı sürdürürken bu alanda pek çok otomotiv şirketi de kendi elektrikli araç modelleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ülkemizdeki elektrikli araç satışlarına da bakıldığı takdirde, dünya üzerindeki pek çok ülkede olduğu gibi elektrikli ve hibrit araç satışlarında yoğun bir artış meydana geldiği gözleniyor. Bu kapsamda bu senenin ilk 6 aylık sürecinde elektrikli araç satışları, 2019 yılının aynı sürecine nazaran yüzde 92,2 ve hibrit araç satışları ise yüzde 18 oranında artış sergiledi.

Türkiye’deki Elektrikli Araç Sayısında Artış 2 – hibrit2

Haziran Sonunda 173 Tane Elektrikli Araç Satışı

Türkiye’de Haziran sonu itibariyle 173 tane elektrikli araç ve 5 bin 704 tane de hibrit araç satışı yapıldığı kaydedildi. 2020 senesi Haziran ayı sonunda otomotiv pazarı içerisinde motor tiplerine göre bir değerlendirme yapıldığında, benzinli otomobil satışlarının 101 bin 998 tane ile yüzde 50,1 oranında pay sahibi olduğu öğrenildi. Dizel motora sahip olan araç satışları 86 bin 684 tane ile yüzde 42,6 oranında olurken, otogaza sahip olan araç satışlarının ise 9 bin 36 tane ile yüzde 4,4 oranında olduğu kaydedildi. 2020 yılının aynı döneminde elektrikli ve hibrit motora sahip olan araçların satış oranı ise yüzde 2,9 şeklinde belirlendi.

Elde edilen 2020 yılının ilk 6 aylık dönemine ait veriler ışığında, otomotiv sektörü içerisindeki benzinli araç satışlarının geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 76,9 oranında ve gazlı araç satışlarının ise yüzde 47,9 oranında yükseldiği belirlendi. Aynı süreç içerisinde dizel motora sahip olan araçların satışında ise yüzde 1,1 oranında bir düşüş yaşandı. Bunun yanında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de elektrikli araçlara duyulan ilginin gün geçtikçe arttığı kaydedildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri