GenelGündem

Türkiye’de yaşlı nüfus artıyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Geriatri Eksperi Prof. Dr. Mehmet İlkin Naharcı, ülkedeki ihtiyar kişi adedinin 8 milyona yaklaştığını, toplam nüfus içinde seviyesinde ise yüzde 9,1'e ulaştığını belirterek, "Bu sayının hızla artacağı öngörülmektedir. Bu yükselişin, yaşlı bireyler hastanede, huzurevlerinde, bakım evlerinde ve evlerde verdiği bakım hizmetlerine daha çok gereksinim duyulmasına niçin olacağı aşikardır." dedi.

Abone Ol  
 
74 / 100

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Geriatri Eksperi Prof. Dr. Mehmet İlkin Naharcı, ülkedeki ihtiyar kişi adedinin 8 milyona yaklaştığını, toplam nüfus içinde seviyesinde ise yüzde 9,1’e ulaştığını belirterek, “Bu sayının hızla artacağı öngörülmektedir. Bu yükselişin, yaşlı bireyler hastanede, huzurevlerinde, bakım evlerinde ve evlerde verdiği bakım hizmetlerine daha çok gereksinim duyulmasına niçin olacağı aşikardır.” dedi.

Prof. Dr. Naharcı, Dünya Yaşlılar Günü bundan dolayı AA muhabirine yaptığı açıklamada, 60’lı yaşlardan sonra kişilerin hafıza ve zihinsel yeteneklerinde, günlük işlerini yapabilme kabiliyetlerinde ve duygusal anlamda bir zayıflama devresine girildiği için bu yaş grubuna özel bir bilim dalı olan “Geriatri (Yaşlı Sağlığı) Bilimi”nin kurulduğunu aktardı.

Birden çok hastalığın, sorunun ihtiyar kişide görülmesinin o kişiin değişik branşlardaki doktorlara başvurusunu mecburi kıldığını ifade eden Naharcı, Geriatri Bilim Dalı yardımıyla kişiin değişik branşlara gitmesine lüzum kalmadığını, çoğu sorunun aynı anda ihtiyar tıbbı bölümünde profesyonel sağlık ekibince gözden geçirildiğini ve ihtiyar hastaya ideal tedavi çözümlerinin bulunabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Naharcı, bu yaş grubunda olan her kişie genel kontrol, sağlıklı ihtiyarlamanın püf noktalarını öğrenme, hastalıklardan korunma, süreğen hastalıkların tedavisi, ihtiyarlığa özgü sorunların çözümü (unutkanlık, idrar kaçırma, düşme, çok ilaç kullanma gibi) için bir geriatri polikliniğine başvuru etmesinin önerildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Yaşlılık devresinde beslenme önerilerinden bahsedecek olursak, günlük öğünler atlanılmamalıdır. Sabah, öğle ve akşam 3 ana öğün yapılmalı, yanı sıra 3 ara öğün de alınmalıdır. Salata en az 1 öğünde bulunmalıdır. Posalı besinler tercih edilmelidir. Beyaz ekmek yerine kepekli ya da tam tahıllı ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih edilmelidir. Günde en az 8-10 bardak su tüketilmelidir. Süt, peynir ve yoğurt kalsiyum gereksiniminin karşılanması için öğünlerde bulunmalıdır. Haftada en az 2 kez balık yenilmeli, fındık, keten tohumu, semiz otu ve ceviz omega-3 yağ asiti içermeleri sebebiyle tüketilmelidir. Zeytinyağı kullanımı tercih edilmelidir. Tuz kullanımı yüksek tansiyon ve damar hastalıklarına niçin olabileceği için azaltılmalıdır. Sütlü ve meyveli tatlıların kullanımı sağlanmalıdır. Fast food türü besinlerin kullanımından kaçınılmalıdır. Kefir, yoğurt ve probiyotik ürünler bağışıklık sistemini güçlendirdikleri için tercih edilmelidirler.”

“Ülkemizde 400’ün üstünde huzurevi ve ihtiyar rehabilitasyon merkezi var”

Prof. Dr. Naharcı, “Ülkemizdeki ihtiyar kişi adedi 8 milyona yaklaşmış, toplam nüfus içinde seviyesi ise yüzde 9,1’e ulaşmıştır. Bu sayının hızla artacağı öngörülmektedir. Bu yükselişin yaşlılar hastanede, huzurevlerinde, bakım evlerinde ve evlerde verdiği bakım hizmetlerine daha çok gereksinim duyulmasına niçin olacağı aşikardır.” dedi.

Yaşlılara verdiği bakım hizmetlerinin ayaktan poliklinikler, akut hastane bakımı, rehabilitasyon, uzun devre bakımı, evde bakım ve palyatif bakım başlıkları altında toplandığını ifade eden Naharcı, şu şekilde devam etti:

“Ülkemizde 400’ün üstünde huzurevi ve ihtiyar rehabilitasyon merkezi bulunuyor ve de 27 bin 500 ihtiyarlar bu kuruluşlarda bakım hizmeti verilmektedir. Bu merkezlerde sağlıklı kişilere ve de bilişsel ya da fiziksel yetersizlikleri olan şahıslara bakım hizmeti verilmektedir. Yaşlılarımıza sosyal yönden evde bakım hizmeti daha çok kendi aileleri doğrultusundan verilmekle birlikte son senelerde profesyonel bakıcılar da bu süreçte vazife almaya başlamışlardır. Ayrıca, tıbbi olarak ise evde bakım hizmeti sağlık sistemimiz doğrultusundan yönetilen evde bakım hizmetleri birimleri doğrultusundan verilmektedir. Palyatif bakım, tedavisi olası olmayan ölümcül hastalıklarda verdiği fiziksel, psikolojik ve manevi semptomların giderilmesini, ailenin, arkadaşların ve bakım verenlerin desteklenmesini ve acılarının hafifletilmesini amaçlayan bir sağlık hizmetidir. Ülkemizde bu bakımı veren merkez adedi 350’yi işlemiş ve de yatak kapasitesi 5 bine yaklaşmıştır.”

Sağlıklı bir yaşlanma için 10 asli öneri

Geriatri Eksperi Prof. Dr. Mehmet İlkin Naharcı, sağlık bir yaşlanma için önerilerini şu şekilde sıraladı:

– İyimser ve hoşgörülü olmaya çalışınız

– Sevdiğiniz şahıslarla sık görüşünüz

– Her vakit ufak de olsa bir amaç belirleyiniz ve ulaşmaya çalışınız

– Hobilerinizle uğraşmayı hiçbir vakit bırakmayınız

– Aşırı beslenmeden ve aşırı kilo vermeden kaçınınız

– Uykunuzu iyi alınız

– Her gün yapabileceğiniz kadar egzersiz ya da en azından yürüyüş yapınız

– Günlük yeterli miktarda su içmeyi ihmal etmeyiniz

– Kötü alışkanlıklardan uzak durunuz

– Düzenli sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri